Genel Müdürden kesim fiyatlarıyla ilgili önemli açıklama!

Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürü Zekeriyya Erdurmuş, artan döviz ve yem fiyatlarına rağmen kesimlik fiyatlarının düşmesinden dolayı sıkıntılı günler geçiren besicilerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Genel Müdürden kesim fiyatlarıyla ilgili önemli açıklama!
banner200

Bazı bölgelerde 24, 25 liraya kadar düşen et kesim fiyatlarının geçici bir durum olduğunu belirten Hayvancılık Genel Müdürü Zekeriyya Erdurmuş, fiyatların bir hafta içinde normal seyrine gireceğini söyledi. Erdurmuş, Et ve Süt Kurumu'nun üreticiyi mağdur etmemek için kesimlik fiyatlarını artırabileceğinin de işaretini verdi.

Hayvancılık Genel Müdürü Zekeriyya Erdurmuş, Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliğinin (TÜKETBİR) Düzce'de sığırcılık konusunda düzenlediği bölgesel istişare toplantısında, hayvancılık sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Et kesim fiyatlarında yaşanan mağduriyetle ilgili olarak önemli açıklamalarda bulunan Erdurmuş, “Piyasaların bir hafta içinde normal şartlarına döneceğini söyleyebilirim. Bu konuda yeni çalışmalarımız var. Bizim piyasayı baskılamak gibi bir düşüncemiz yok. Üreticilerimiz üretmeye devam etsinler. Bakanlık olarak üreticimize zarar ettirmeyeceğiz" dedi. Erdurmuş, Et ve Süt Kurumu'nun şu anda yerli hayvanda 28, ithal hayvanda 26 lira olarak uygulanan et kesim fiyatlarının da artacağının sinyalini verdi.

SOSYAL MEDYA HASAR VERDİ!

Toplum sağlığı için her konuda çalışmaların devam ettiğini belirten Zekeriyya Erdurmuş, "Sektörden ve ilgili yerlerden açıklama yapılmasına rağmen bu şarbon olayı, kırmızı et sektörüne özellikle sosyal medyada hasar verdi. Devletin bütün kurumları bunun üzerine gitmektedir." değerlendirmesinde bulunarak, vatandaşların endişe etmesi gereken bir durum olmadığını kaydetti.

DENETİMLER ARTSIN

TÜKETBİR Başkanı Bülent Tunç da insanları tüketimden uzaklaştıracak bir salgın durumu olmadığını belirterek, şarbonla ilgili bastırdıkları broşürlerin dağıtımına başladıklarını söyledi. Tunç, son dönemde yem fiyatlarındaki artışın üreticiyi zor durumda bıraktığına dikkati çekerek, kırmız et desteğinin güncel şartlara uygun olarak yeniden değerlendirilmesini istedi.

KESİM FİYATLARI DÜŞTÜ AMA MARKETLERDE DÜŞMEDİ

Büyük firmaların, üreticiyi bitirme pahasına hayvanları düşük fiyattan kestirerek et stoku yaptıklarını iddia eden Bülent Tunç, "Kesim fiyatlarının bu kadar düşmesine, üretici malını satamamasına rağmen neden hala marketlerde bu etin fiyatı düşürülmedi. Et üreticiden yok pahasına alınıyor. Bakanlığın bu konudaki denetimlerinin artmasını talep ediyorum." diye konuştu.

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hakan Yardımcı da hayvan sağlığıyla ilgili alınması gereken tedbirler hakkında bilgi verdi.

Hayvancılık Genel Müdürü Zekeriyya Erdurmuş ve TÜKETBİR Başkanı Bülent Tunç, Düzce Gölyaka'da merada hayvan otlatan çoban Mehmet Ali Çalışkan ile sohbet etti.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

Üretici ve çiftçiyi mezara koyun bundan sonra öldüler nasıl olsa bence bundan sonraki işiniz bu olmalı ithalat lobisyle yer icer rahat edersiniz

- 3 yıl Önce

Üreticiler mezara koysaniz vallahi sizde ithalat lobisi de rahatlayacak

Batıyoruz
Batıyoruz - 3 yıl Önce

Batıyoruz 4 ay önce bir üretici bir çuval yeme 1.5 kg et verip alabiliyordu şimdi 3.2 kg et vererek alabiliyor4 ay önce 25 kg süt veren bir iinek yavrusunda bakıyor du şimdi kedisine bakamaz duruma geldi artık şaka deyil artık etkili bir çözüm getirilmese üretici elindeki mevcut stoklarıyla 4 ay idare eder ve şubat ayı gibi yemi devlet bedavayada verse üreticiyi kurtaramaz devlet nasıl dolara müdahale ederek durduruyorsa lütfen bu işe kesim çözüm üzeretmeli saygılar

Bu cifcinin hali ne olacak
Bu cifcinin hali ne olacak - 3 yıl Önce

Cifci ölüyor kırsal kesimde cicilik yapan kartdeşlerimiz zor durumda buna yetkililerin biran önce çözüm bulunmasını istiyoruz kuyu ruhsatrın acılmasını istiyoruz mozot omuş 6500 güpre olmuş 3500 yem torbası olmuş 95 cifci ne kazanacak üreten ülke olmak icin bir an evvel cözüm getirilmeli yoksa cifci ölüyor biz cifciler ancak bankalara çalışıyoruz a bankasından al be bankasını yatır yinede yetişemiyoruz bataklığın içinde debelenip duruyoruz bunun sonu ne olacak tarla satacagız alan yok buna bir an evvel çözüm getirilmeli

banner151

banner251