Etçi damızlık ırkların desteklenmesi et sorununa çözüm olur mu?

Tarım ve Orman Bakanlığı et sorununu etçi damızlık ırkları destekleyerek çözmeye çalışacak. Bakanlığın hayvancılık desteklerinde, bazı kalemlerde değişikliğe gideceği kaydediliyor. Üzerinde çalışılan destekleme modeline göre, geçtiğimiz yıl yeniden verilmeye başlanan yerli besi desteği kaldırılarak yerine etçi damızlık ırkların desteklenmesinin hedeflendiği belirtiliyor.

Etçi damızlık ırkların desteklenmesi et sorununa çözüm olur mu?
banner200

Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi ve Tarımdan Haber yazarı Prof. Dr. Nurettin Gülşen, hayvancılık desteklerindeki politika değişikliğini Tarımdan Haber'e değerlendirdi.

TÜRKİYE ŞARTLARINDA RASYONEL DEĞİL!

Etçi damızlık ırkların desteklenmesinin Türkiye'deki et sorununa bir çözüm getirmeyeceğini belirten Gülşen, “Türkiye şartlarında rasyonel olduğunu düşünmüyorum" dedi. Türkiye'de etçi materyallerin sütçü ırklardan elde edildiğini anımsatan Gülşen, “Merası olan ülkelerde etçi damızlık ırklar desteklenebilir ancak Türkiye'de hayvancılık merada yapılmıyor. Diyelim ki, Şarole, Limuzini işletmenize getirip koyacaksınız. Süt ineğine bakar gibi bakacaksınız. Kar olarak senede sadece bir yavru alacaksınız. Sütünü alamazsınız çünkü 6, 7 ay buzağı annesini emecek. Böyle bir beslenme merada yapılırsa kar edersiniz, Türkiye şartlarında böyle bir besiciliğin rasyonel olduğunu düşünmüyorum" değerlendirmesinde bulundu.

YAYLA VE MERASI OLAN BÖLGELERDE DESTEKLENEBİLİR

Etçi damızlık ırkların ancak Erzurum, Kars gibi yaylası olan yerlerde desteklenebileceğini ancak bu desteğin Konya gibi mera sorunu olan bölgelerde hiçbir anlam ifade etmeyeceğini vurgulayan Gülşen, Türkiye'de et sorununun çözümü için öncelikli olarak yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

ET SORUNUNA KARŞI 4 BAŞLIKTA NELER YAPILMALI?

“Birinci olarak sütçü ırklar desteklenmeli. Çünkü ülkemizde sütçü ırklar desteklendikçe etçi materyaller ortaya çıkıyor. Sütü desteklerseniz et yiyebiliyorsunuz. İkincisi aile tipi işletmeler kesinlikle teşvik edilmeli. Çünkü aile tipi işletmeler, çakıl taşlarının arasını dolduran kum taneleri gibidir. Bugün ithal edilen eti bir zamanlar bunlar sağlıyordu. Üçüncüsü küçükbaş hayvancılık teşvik edilmeli. Özellikle keçi mahvedildi. Geçmişte koyun ve keçi hiç hesaplanmadığı ölçüde et tüketimini destekliyordu. Dördüncüsü meralar teşvik edilmeli. Bu yapılarak suni çayır meraların daha fazla kurulması sağlanabilir"


Türkiye'nin hayvancılıkta etçi ırk sorunu! Makaleyi okumak için tıklayın...


YERLİ BESİ DESTEĞİ DEVAM ETMELİ

Diğer yandan yerli besi desteğinin kaldırılmasının da doğru bir politika olmayacağını vurgulayan Prof. Dr. Nurettin Gülşen, kesim fiyatlarından dolayı besiciliğin can çekiştiğini belirtti. Böyle bir ortamda besiciliğin teşvik edilmesi gerekirken tam aksine desteğin kaldırılmasını doğru bulmadığını ifade eden Gülşen, “Benim görüşüme göre yerli besiye desteğin devam etmesi lazım. Besici dünyanın her tarafından destekleniyor. Türkiye'de niye kaldırılıyor?" eleştirisinde bulundu.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

Buğdayla koyun, gerisi oyun.

Kim demiş mera yok diye
Kim demiş mera yok diye - 3 yıl Önce

Haritayı açıp baksaniz konyada binlerce dönüm mera olduğunu görürdünüz sayın profesör. Ülkemizde mera yokluğu sorunu yok sahipli görüşüp boş tutulmaya zorlanan meralar var. Köylüler meramızı kimseye vermeyiz deyip yabancı girmesine engel oluyor ama hayvancılık| yapmayıp meraları boş tutmaktan geri kalmıyor. Kullanılmayan veya hatvan sayisi yetersiz olan meraların kutlanmasının yolu açılmalı ve bi meraların köye değil devlete ait olduğu herkes tarafından bilinir hale gelmeli. Muhtarlar köylüsünün haricinde kullanmasını engelliyor ama mera fazla umunca tarla olarak kullanabiliyor tabi her şey duygusal

HAYIR, etçi ırk çözüm değil
HAYIR, etçi ırk çözüm değil - 3 yıl Önce

Sayın hocamız "et sorununun" çözümüne popülizmden uzak gayet akılcı ve bilimsel yaklaşmış.
(Etçi damızlık ırkların desteklenmesi et sorununa çözüm olur mu?) diye "gerçekten" soran bir kişi sadece bu sorunun cevabını değil, Ülkemizin hayvancılığını ve diğer bir çok sorunlarını yeterince bilmiyordur diye nacizane düşünürüm. Çünkü "et sorununun çözümü" noktasında olaya şartları etkileyen her bir faktörü kapsayacak şekilde bir bütün olarak bakmak lazımdır, ki "ırk seçimi" bu faktörlerden sadece ve sadece birisidir. Eğer diğer faktörler uygun değilse "etçi ırk sığır" kullanmak hiç bir fayda sağlamaz. üstüne mevcut yapıyı kötü yönde etkileyebilir. Yani sadece böyle düz mantıkla çözülecek bir sorun değil et sorunu, daha geniş düşünülmeli.

etçi işletmeler kurulmalı
etçi işletmeler kurulmalı - 3 yıl Önce

sütçü işletmeler kurulduğu gibi etçi işletmelerde kurulmalı. ülkemiz etçi ırklarla tam olarak geç tanıştı. süt sanayisi nedeni ile sütçü hayvanlar alaca geldi. yakın zamandır kombine ve etçi ırklar geiyor. karacabey montafonu bile alaca holştayn yüzünden bitirildi. karadenize bile hoştayn götürüldü. karar vericiler çok önemli.

Çözümü Var
Çözümü Var - 3 yıl Önce

Eşref Şekerli diye bi adam var bu adamdan faydalanılırsa 3-5 yılda et sorunuda süt sorunu da kalmaz.Hem de dışarıya ürün satar hale geliriz.Adam kendini yetiştirmiş ve doğru ve yanlış yapanları da çok iyi biliyor.

Cözüm
Cözüm - 3 yıl Önce

Öncelikle insan yetişecek ve bulundu yeri yeri kendine calışırgibi çalıştıracak calışmıyorsa alınacak yerine bu ülke için bedava görev yapacak insanlar.davet edilecek tigemler gördüm o güzelim kurumlar zarar ediyormuş insan ALLAH tan korkar zarar ettirerek para almaya işte vatan millet haini bunlar aramaya gerekyok zarar eden yerlerde bulunuyor lar

banner151

banner251