Et ve Süt Kurumu’ndan ‘şarbon açıklaması’

Et ve Süt Kurumu, kurbanlık olarak Brezilya'dan ithal edilen büyükbaş hayvanlarda ortaya çıkan şarbon hastalığı ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı. Hastalıklı etlerin kesinlikle piyasaya sürülmediğini belirten Et ve Süt Kurumu, konuyla ilgili gerekli tedbirlerin alındığını ve endişe edecek bir durum bulunmadığını kaydetti.

Et ve Süt Kurumu’ndan ‘şarbon açıklaması’
banner200

Konuyla ilgili olarak Et ve Süt Kurumu tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Ankara Gölbaşı İlçesi Ahiboz Mahallesinde bulunan özel sektöre ait bir işletmeye Et ve Süt Kurumu tarafından ithal edilen 3.959 adet büyükbaş kesimlik hayvan getirilmiştir. Kesimi yapılan hayvanların veteriner hekimler tarafından yapılan muayenesi sonucu numune alınarak Etlik Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü'ne gönderilmiş ve sonuç Anthrax (Şarbon) yönünden pozitif çıkmıştır.

Kesilen hayvanlara ait karkas etler Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü veteriner hekimleri gözetiminde imha edilmiş, işletmeye karantina uygulanarak tüm giriş ve çıkışlar yasaklanmış, geriye kalan hayvanların aşılama işlemleri tamamlanmıştır.

Söz konusu etlerin piyasaya sürülmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Hastalığın çiftlik dışındaki başka hayvanlara bulaşmaması için de gerekli bütün tedbirler alınmış olup, endişe edecek bir durum bulunmamaktadır."

TARIMDANHABER

banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sorumlusu
Sorumlusu - 3 yıl Önce

Ne söyledim kesinlikle uygun bir bahane ve yalan tiyatro dolab döndürülüb kamuoyuna açıklama yapılır demiştim , ve aynen oldu peki sorarım bu ülkenin paralarına yazık degilmi kim bu durumun sorumlusu kim hesap verecek hala merak ediyorum

inanmadık
inanmadık - 3 yıl Önce

Madem etler piyasaya sürülmedi, millet nasıl hastanelere şarbon teşhisi ile taşındı?

Yalan haber
Yalan haber - 3 yıl Önce

Sadece et değil süt ürünlerininde tüketilmesi sakıncalı.hemde uzun bir süre.

banner251