Et ve Süt Kurumu canlı hayvan ithalatından çekildi!

Faruk Çelik'in Bakanlığı döneminde canlı hayvan ithalatında tekel haline getirilen Et ve Süt Kurumu, canlı hayvan ithalatından tamamen çekildi. Diğer yandan karkas kesim fiyatları şarbon tartışmalarının da etkisiyle 23.5 liraya kadar düşerken, yerli üretici de büyük bir krizin içine doğru sürükleniyor.

Et ve Süt Kurumu canlı hayvan ithalatından çekildi!
banner282

Canlı hayvan ithalatı Faruk Çelik döneminde tamamen Et ve Süt Kurumu'na verilirken, Ahmet Eşref Fakıbaba döneminde ise Avrupa ve Uruguay hariç Güney Amerika özel sektöre açılmıştı. Et ve Süt Kurumu, son 1.5 yıldır Uruguay'dan yaptığı besilik ithalatını da geçtiğimiz hafta durdurdu. Uruguay'dan yapılan ithalatta özel sektöre açılmış oldu.

Et ve Süt Kurumu'nun Uruguay'dan yaptığı besilik ithalatını durdurmasında kurlardaki artışta etkili oldu. Kurların artmasından dolayı üretici Et ve Süt Kurumu'na ithalat için yeterli talepte bulunmadı. Hatta son gemide gelen 6 bin civarında besilik hayvan satılamadığı için Et ve Süt Kurumu, özel bir çiftlik kiralayarak bu hayvanları besiliğe aldı.

ET İTHALATINA DEVAM EDİYOR

Et ve Süt Kurumu, canlı hayvan ithalatını durdururken lop et ve taze karkas ithalatına ise devam ediyor. Sırbistan ve Ukrayna'dan 4.8 Euro'dan lop et ithal edilirken, Polonya'dan ise 3.55 Euro'dan taze karkas ithal ediliyor.

İSPANYA'DAN YAPILAN KASAPLIK HAYVAN İTHALATI DURDURULDU!

Diğer yandan Et ve Süt Kurumu'nun İspanya'dan yaptığı kasaplık hayvan ithalatı da kurların artmasından dolayı durduruldu.

ÜRETİCİ 23.5 LİRAYA BİLE HAYVANINI KESTİREMİYOR!

Et ve Süt Kurumu canlı hayvan ithalatından çekilirken, yerli üretici de büyük bir krizin içine doğru sürükleniyor. Üretici artan kur ve yem fiyatlarına rağmen hayvanlarını düşük fiyata bile kestiremiyor. Şarbon tartışmalarının da farklı boyutlara taşınması insanları et tüketiminden uzaklaştırmaya başlarken, yerli üreticinin kesim fiyatı da 24 liraya kadar düştü. Ankara'da üretici 23,5 liradan bile yağlı kesim yaptıramıyor. Bundan dolayı Ankara'da 3-4 tane işletmenin kapısına kilit vurarak, kayıplara karıştığı kaydediliyor.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Haram para
Haram para - 3 yıl Önce

Faruk Çelik ile fakibabayi bu ülkenin üreticisi şu büyük bedduayi edecek, yüce Allah'ım size ömrünüzün sonuna kadar bu milletin sırtından kazandığınız o haram parayla yurt yuva tutmayın o paralar sizin doktor paraların belini bereketini çocuğunuz colaniniz yimeye nasib etmesin inşallah diecektir

- 3 yıl Önce

Bunları ithalat lobisi kandırıyor. Uyanırlar da iş işten geçti üretici perişan bir sürü ocaklar sönüyor

Cok zordurumdayız yetgılıler
Cok zordurumdayız yetgılıler - 3 yıl Önce

Yemin pahalılıgına elatmaları lazım yok 2 seneye kalmaz hayvançilık bıter yetgolılerden yardım beklıyorız

- 3 yıl Önce

İthala lobisi yöneticileri kandırıyor memleket bitti ciftci battı bu ülkeyi yöneten beyler rahiniz iyi birazda Allah rızası için üreticiyi çiftçiyi gorun

Ülkedeki kriz
Ülkedeki kriz - 3 yıl Önce

Böyle giderse ne tarım ne hayvancılık hiç bişey kalmıcak çevremdeki herkes hayvanını satılığa çıkardı çok yakındır ülke çok fena sarsılacak insanlar kasaptan et manavdan sebze meyva alacak para bulamayacak

hayvancilik bitti
hayvancilik bitti - 3 yıl Önce

Yem pahali bir cuval yem 100 tl bir balya saman 22tl hani bunun paytar masrafi kendi e
megin isciligin daha cabasi lutfen allah askina rizazisina bir care bulun .

banner151