Et ve Süt Kurumu 97 bin 800 baş canlı hayvan ithal etti

Et ve Süt Kurumu (ESK) tarafından yapılan açıklamada, ESK'nın bugüne kadar yurt dışından 75 bin baş besilik sığır, 22 bin 800 baş kesimlik sığır olmak üzere toplam 97 bin 800 baş canlı hayvan ithalatı gerçekleştirdiği belirtilerek, yıl sonuna kadar ise 424 bin baş canlı hayvan ithalatının planlandığı belirtildi.

Et ve Süt Kurumu 97 bin 800 baş canlı hayvan ithal etti
banner200

Konuyla ilgili olarak Et ve Süt Kurumu tarafından yapılan 'Kamuoyu Açıklaması'nda şunlar kaydedildi:

"Et ve Süt Kurumu tarafından piyasanın kırmızı et ihtiyacının karşılanmasına yönelik olarak sürdürülen et ithalatı ile ilgili olarak aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur:

Et ve Süt Kurumu, piyasanın kırmızı et ihtiyacını karşılamak üzere, Bakanlar Kurulu Kararı kapsamında canlı hayvan ithalatı yapmaktadır. ESK bugüne kadar yurt dışından 75 bin baş besilik sığır, 22 bin 800 baş kesimlik sığır olmak üzere toplam 97 bin 800 baş canlı hayvan ithalatı gerçekleştirmiş olup, yıl sonuna kadar toplam 424 bin baş canlı hayvan ithalatı planlamaktadır.

Piyasayı regüle etmek ve halkımızın kırmızı et ihtiyacını makul fiyata karşılamak amacı ile ithal edilen kesimlik canlı hayvanlardan elde edilen etler, nüfus yoğunluğu nedeni ile özellikle İstanbul piyasasında faaliyet gösteren Kasaplar Federasyonu'na üye kasaplara, Türkiye Yemek Sanayicileri Dernekleri Federasyonu'na üye yemek şirketlerine, Türkiye Perakendeciler Federasyonu'na üye yerel market zincirlerine ve kırmızı et sanayi alanında faaliyet gösteren işletmelere, taze karkas et olarak satılmaktadır. Piyasa koşulları dikkate alınarak ihtiyaç halinde diğer illerimizde de ithal taze karkas et satışı söz konusu olabilecektir.

SPEKÜLATÖRLER İŞ BAŞINDA

Ancak, İstanbul piyasasına sunulmak üzere ithal edilen karkas etlerin, piyasa regülasyonunu bozucu faaliyet gösteren spekületörler tarafından Balıkesir, Bursa, Amasya, Kırşehir gibi bazı illerimizde de satışa sunulduğu Bakanlığımız denetimleri sonucunda ortaya çıkarılmıştır.

Ülkemizdeki büyükbaş hayvan sayısında ve et üretiminde önceki yıllara göre artma olmasına rağmen, son yıllarda kırmızı et tüketimindeki hızlı artıştan dolayı ortaya çıkan kırmızı et ihtiyacını kısa vadede, uygun fiyata karşılamak ve piyasayı regüle etmek amacı ile yürüttüğümüz ithalat faaliyetlerinin, spekületörler eliyle suiistimal edilmesine, piyasa dengesini ve istikrarını bozan bu tür girişimlere asla müsaade edilmeyecektir. Konu ile ilgili denetimler hassasiyetle sürdürülecek olup piyasa regülasyonunu bozmaya yönelik hiçbir faaliyete müsaade edilmeyecektir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
DEVLETİN MAĞDUR ETTİĞİ ÇİFTÇİ
DEVLETİN MAĞDUR ETTİĞİ ÇİFTÇİ - 5 yıl Önce

Et ve Süt kurumunu adaletsizliğinden dolayı kınıyorum. Benim 60 baş hayvan talebim 5 ay öncesinden. Eylülde hayvanlar gelecek dendi. Doğru hayvanlar geldi, fakat bana değil. Neymiş efendim 23.09.2016 da tebligat gelmiş. Bu güne kadar para yatırmış olanlar bundan faydalana bilirmiş. Sanki ben ve benim gibi mağdur çiftçiler, para vermeden hayvan almak istemişiz gibi. Zengin olanlara bütün kapıları açan zihniyeti kınıyorum. Benim gibi çok sayıda mağdur edilen vatandaşlar var. Gereğinin yapılmasını arz ediyorum.

Küçük besici
Küçük besici - 5 yıl Önce

Devlet istediği kadar mal getirsin küçük besicilere ulaşmadığı sürece boş

ital hayvan
ital hayvan - 5 yıl Önce

ne zamana kadar sürecek italat kime faydası var bilemiyorum hiç bir şey yapamıyorsan ahırım şahane proramının yaptığını yap gercek hayvancı bu nimetler den faydalansın

15 ile 17 arasina ithal edip
15 ile 17 arasina ithal edip - 5 yıl Önce

İthal hayvan ları kilosu 15 ile 17 arası ithal edip iç piyasaya satarak büyük kazançlar sağlayan devlet desteği kullanarak devletin veteriner lerini kullanarak milletin kanını emen siyaset cilerinde desteklediği kan emici sülükler var

Teblig
Teblig - 5 yıl Önce

Şu an başvuru talebi alınmıyor neden yazık değilmi bu insanlara al başvuruyu süre ver böyle haksızlık olmaz

- 5 yıl Önce

ithal etin şimdiye kadar ne faydası oldu bizlere ithal cözüm deyil kendimiz üretmeliyiz üretime yöneliyoruz işten heves alıyoruz ithal diyince heves kalmıyor zamanında satalım diyoruz satıyoruz busefer yine düşüşe geciyor her halukarda çiftci ölüyor

İTHAL ET MEVZUU
İTHAL ET MEVZUU - 5 yıl Önce

ET VE SÜT KURUMUNUN DSATTIĞI ETLER HANGİ DEVLETTEN İTHAL EDİLMEKTEDİR.....BU ETLERİN YERLİ ETLERİMİZLE MUKAYESE EDERSEK PROTEİN FARKLARI VARMIDIR....BİLDİRİRSENİZ SEVİNİRİM

banner151

banner251