Et ihracatını Bakan Yardımcısı teyit etti!

Türkiye et ihraç edecek. Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Hadi Tunç, hem et hem de damızlık hayvan ihracatı için iş adamlarının İran, Irak ve Suriye ile temasa geçtiğini açıkladı. Türkiye'nin et ihracatı yapacağı Milli Gazete'nin iki hafta önceki manşet haberiyle gündeme gelmişti.

Et ihracatını Bakan Yardımcısı teyit etti!
banner200

Hürriyet gazetesinden Aysel Alp'in haberine göre, Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Hadi Tunç, hem et hem de damızlık hayvan ihracatı için işadamlarının İran, Irak ve Suriye ile temasa geçtiğini açıkladı. Dünya şeker zirvesi için gittiği Londra'da bir grup gazeteciyle sohbet eden Tunç, son dönemde iç piyasada kırmızı et tüketiminin azaldığına dikkat çekti. Tüketimin neden azaldığı sorusuna Tunç, “Bunun nedenini bilmiyoruz ama son bir yılda et fiyatlarındaki artış, TÜFE'nin çok altında. Bir ara şarbon nedeniyle de insanlar et tüketmekten çekindiler" dedi.

İran'ın Avrupa ülkelerinden daha ucuza et ithal edebilecekken Türkiye'yi neden tercih edeceği sorusuna ise Tunç, “Bizim helal kesim, daha güvenli. Ayrıca ESK, karkas eti 28 liradan alıyor. Bu fiyattan ihracat yapılabilir" yanıtını verdi. Tunç, Türkiye'nin artık yurtdışından damızlık alma ihtiyacının da kalmadığını belirterek, ülkenin damızlık varlığının 7 milyona ulaştığını söyledi.

TARIMDANHABER

banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Batan üretim
Batan üretim - 3 yıl Önce

Sayın yardımcı ülkenin üreticisine ne hale geldiğini inşaallah seçimlerde daha iyi görme fırsatınız olur

SÜPER YARDIMCI(!) ve REKORLARI
SÜPER YARDIMCI(!) ve REKORLARI - 3 yıl Önce

Sayın yardımcı, görevde basamakları hızla atladıkça tarım sektörü tepe aşağı taklalar attı. Çiftçiliği bırakanların sayısında, tarımda işlemeye terk edilen arazi miktarlarında, kırsalda yaşayan nüfusun göçünde üst üste rekorlar kırıldı. Tarım teşkilatına dışardan meslek dışı atamalarda da rekorlar kırıldı. Bir de tarımsal verilere ilişkin rakamları şişirmede rekorlar kırıldı ki bir de baktılar ki her şeyi ithal eder olmuşuz. Bir sonra ki beyanatlarında et ihracatında da rekor kırdık derlerse şaşırmayın:)

çok yazık
çok yazık - 3 yıl Önce

devam sonumuz hayır olsun üretim üretim şart almak değil lütfen kendinize gelin parayı dışarı basmayın yazık dır .

- 3 yıl Önce

Alici bulamadik uzunyaylanin malarini adanlilaracarptirdikcok acinacakdurumdayiz

Batan geminin mallari
Batan geminin mallari - 3 yıl Önce

Bakan şimdi de balik tavuk da bulasici hastalik var kırmızı et tüketin demesi lazım yazık

- 3 yıl Önce

Ulkede garip şeyler oluyor Anadolu'da batmayan ciftci kalmadı 2secenek kaldı çiftçileri şehirlere varojlara dolduruyorlar ya ithal çiftçi getirecekler ya da toprakları ekmiyorsunuz değip satacaklar

- 3 yıl Önce

Ziraat odası bizden her sene aidat alıyorsunuz çiftçi battı başkan çıkıp hakkımızda bir kelam etmiyor. Çiftçi aidatları ödeyemez duruma geldi gücü kalmadı devletin ertelediği doğal afet dolayısıyla borçlara yüzde 42faiz uyguluyorlar hiç sesiniz çıkmıyor bizi kim savunacak

- 3 yıl Önce

Et ürettik suç pancar ürettik suç buğday arpa yonca ürettik suç ya Zarar ettik ya satmadık bu ülkede uretmek ne Zor


banner151

banner251