Et açığını küçükbaş kapatacak

Aksaray Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk, Türkiye'deki et açığının sadece küçükbaş hayvancılıkla kapatılabileceğini savundu. Aktürk, “Yani vatandaş bu sene kuzusunu 500 TL'ye satabiliyorsa önümüzdeki sene de 500 TL civarında satabileceğini bilmelidir” değerlendirmesini yaptı.

Et açığını küçükbaş kapatacak
banner200

“Türkiye'de pazar sorunumuz yok gibi görünüyor. Ama bu sadece bu yıla mahsus bir şey midir, önümüzdeki yıl sorun olur mu onu bilemiyoruz” diye dikkat çeken Aktürk, yaptığı açıklamada, “Biz küçükbaş hayvancılıkta istikrar bekliyoruz. Yani vatandaş bu sene kuzusunu 500 TL'ye satabiliyorsa önümüzdeki sene de 500 TL civarında satabileceğini bilmelidir. Eğer yatırım yapan, üretici bunu bilirse yatırımını artırır, işletmesini çoğaltır, hayvan sayısını artırır, daha fazla aşı yapar, daha fazla besler, daha iyi güder, bakımını, beslenmesini daha iyi şartlarda yapar. Ama Türkiye'de bu yıl kuzu 500 TL etti, seneye 300 TL etmeyeceğini hiç kimse garanti etmiyor. veya 600 TL olmayacağını kimse garanti etmiyor. Bu noktada çok ciddi sıkıntılarımız var” diye konuştu.

TEK ALTERNATİF KÜÇÜKBAŞ HAYVANCIILK

Türkiye'de bir et açığı sıkıntısının olduğunu söyleyen Aktürk, “Eğer Türkiye'de küçükbaş hayvancılıktaki pazar sorunu ortadan tamamen kalkarsa, Türkiye'de et sorunu ortadan kakacak. Yılda 500 bin, 600 bin tane besilik dana veya damızlık inek ithal eden bir ülkeyiz. Türkiye'deki et açığının kapatılmasının tek alternatifi küçükbaş hayvancılıktır” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
banner151

banner251