ESK, besilik hayvan ithalatı için talep toplamaya başladı

Et ve Süt Kurumu, besilik büyükbaş hayvan ithalatı için talep toplamaya başladı. Başvuruda bulunan talep sahipleri 60 başın altında talepte bulunamayacak. 200 baş ve üstü talepte bulunanlar ise, hayvanların grup halinde yapılacak seçimine kendi imkanları dahilinde refakat edebilecekler.

ESK, besilik hayvan ithalatı için talep toplamaya başladı
banner200
banner217

ESK'dan bugün yapılan duyuruda, Bakanlıkça izin verilen ülkelerden teknik ve sağlık şartlarına uygun Besilik Sığır ithalatının yapılacağı belirtildi. Besilik sığırların, etçi ve kombine ırkların saf veya melez erkekleri olacağı kaydedilen duyuruda şunlar kaydedildi:

“Beher kilogram ithal besilik sığır için satış fiyatlarımız, taleplerin toplanmasından sonra açıklanacaktır.

Kurumumuzdan ithal besilik sığır almak isteyen talep sahiplerinin 12 Mayıs 2016 tarihinden itibaren Genel Müdürlüğümüz (Ticaret ve Pazarlama Daire Başkanlığı), bağlı işyerlerimize (Ağrı, Adana, Bingöl, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Sakarya, Sincan, Yozgat ve Van Kombina Müdürlüğü, İstanbul Depo Müdürlüğü ve Tekirdağ İrtibat Bürosu) ilan ekinde yer alan Talep Formu ile başvurmaları gerekmektedir.

EN AZ 60 BAŞ İÇİN TALEPTE BULUNULACAK

Başvuruda bulunan talep sahipleri en az 60 baş talep edebileceklerdir. İşletme ve karantina kapasiteleri göz önünde bulundurularak gerçek ve tüzel kişilerin veya üretici örgütlerinin 60 başın altındaki talepleri değerlendirmeye alınmayacaktır.

Taleplerin toplanmasını müteakip, talepleri uygun bulunanlar ile Kurumumuz arasında sözleşme imzalanacaktır. Sözleşme tarihinde talep sahiplerinden hayvan bedelinin %20 si avans olarak alınacaktır.

200 baş ve üstü talep sahipleri, hayvanların grup halinde yapılacak seçimine kendi imkânları dâhilinde refakat edebileceklerdir.

Hayvanların yurt dışındaki seçim sürecinde seçime nezaret eden veya etmeyen talep sahiplerinin hayvan seçimi ve teslimine itiraz etme hakkı olmayacaktır.

Fiili ithalattan sonra ithal besilik sığırlar, talep sahipleri tarafından karantina işletmelerinde en az 21 gün süre ile karantinaya tabi tutulacaktır.

Talep sahipleri ithal edilen hayvanları karantina başlangıcından kesime kadar geçen süre içerisinde bir başkasına devretmeyecek ve satmayacaktır.

Talep sahibi bununla ilgili Kuruma taahhütname verecektir. Talep sahibi karantina süresince Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının sağlık ve teknik şartlarına uymakla mükelleftir"

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fiyat?
Fiyat? - 4 yıl Önce

Talep toplanıyor ama ortada fiyat yok. Fiyatını bilmediğimiz hayvanı nasıl talep edeceğiz?

sıkıntı
sıkıntı - 4 yıl Önce

yurtdışından gelen hayvanların %30 riski vardır adaptasyon süreci normal şartlarda .
%15 telef %15 de verimliliğe dayanır yani istediğiniz kapasiteye gelemez birde ortaya çıkacak süprizler olursa yani bölgesel şap tarzı salgın veba v.b %50 ye yakın risk oluşturur almayı düşünen besici arkadaşlarıma tavsiyem o yüzden sigorta yaptırın.

banner151

banner251