Erdem, 500 damızlık üretim merkezi kurulacak

AK Parti Aydın Milletvekilli Mehmet Erdem, 'Milli Tarım Projesi'nin hayata geçilmesiyle, 22 ilde en az 500 baş kapasiteli damızlık üretim merkezi kurulacağını söyledi.

Erdem, 500 damızlık üretim merkezi kurulacak
banner200
banner217

AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, partilerinin iktidara geldiği günden itibaren tarıma verdiği desteğin 90 milyara ulaştığını belirterek, "Bitkisel ürünlerde 98 milyon ton olan üretimi 117 milyon tona çıkardık. Hayvansal üretim neredeyse iki kat artarak 12 milyon tondan 23,5 milyon tona yükseldi. Su ürünleri üretimimiz 61 bin tondan 240 bin tona 4 kat arttırılmıştır. 36 milyar olan tarımsal gelirimiz neredeyse 4 kat artarak 150 milyar TL seviyelerine ulaşmıştır. Hedefimiz tarımsal gelirimizi 2023 yılında 150 milyar dolara çıkartmaktır" diye konuştu.

Başbakan Binali Yılıdırım tarafından açıklanan 'Mili Tarım Projesi'nin hayata geçirileceğini dile getiren Erdem şunları kaydetti:

"Bu projeyle tarımda havza bazlı destekleme dönemine geçilecek olup Türkiye'deki 941 tarım havzasında o yöreye uygun ürünlerin planlaması yapılacak hangi havzada hangi üründen yüksek verim alınabiliyorsa o ürünler desteklenecek, bunun yanında buğday gibi bazı ürünler tüm ülke çapında desteklenmeye devam edecektir. Toprak Mahsulleri Ofisi ve Et-Süt Kurumu daha etkin rol alarak fiyatlardaki istikrarın çiftçi lehine korunmasını sağlayacak. Yine yıl içinde 12 aya yayılan destekleme ödemeleri nisan-mayıs ve eylül-ekim aylarında olmak üzere yılda iki kerede yapılacak, bu desteklemeler için çiftçi yılda bir kez müracaat edecek. Böylelikle çiftçimiz 14 yılda yaklaşık 6 kat artan desteklemeleri daha verimli olarak kullanabilecek."

Erdem, "Meralar ıslah edilme şartıyla cüzi bedellerle hayvancılık yapmak isteyenlere kiraya verilecek. Ahır, ağıl yapımına yüzde 50, düve alımında yüzde 30 destek verilecek.

Aralarında Aydın'ın da bulunduğu 22 ilde en az 500 baş kapasiteli damızlık üretim merkezleri kurulacak. Üreticilerimiz bu merkezlerden hayvan almak istediklerinde rahatlıkla kredi kullanabilecektir."

YORUM EKLE
banner151

banner251