Diyarbakır’da manda sayısı artıyor

Anadolu Mandası Halk Elinde Islah Projesi kapsamında Diyarbakır'daki üreticiler için Afyon, Balıkesir ve İstanbul illerine eğitici teknik gezi düzenlendi.

banner255
Diyarbakır’da manda sayısı artıyor
banner200

Halk Elinde Anadolu Mandası Islah Projesi Türkiye'de 28 ilde yürütülüyor. Proje; Türkiye manda sayısında 2'nci sırada olan Diyarbakır'da 2760 baş manda ile yürütülüyor.

Anadolu Mandası Halk Elinde Islah Projesi Diyarbakır'da Gap Uluslararası Tarımsal Arastırma ve Eğitim Merkezi liderliğinde, proje ortakları Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği ile 2011 yılında 540 yetiştirici ile 2000 baş mandayla başlandı. Sürülerde doğum, 6. ay ve 12. ay yardımları yapılmakta ayrıca aylık süt tartımları ve süt analizleri yapılarak laktasyon süt verimleri hesaplanıyor. 2018 yılı itibariyle 370 yetiştirici ile Bağlar, Bismil, Çınar, Hazro, Silvan, Sur, Yenişehir olmak üzere 7 ilçemizde 2760 baş mandayla proje yürütülüyor. GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi Ziraat Mühendisi Yavuz Han proje lideri olmak üzere 4 Teknik Personel projede çalışıyor.

Anadolu Mandası Halk Elinde Islah Projesi kapsamında manda ürünlerinin değerlendirilmesi, işletme ziyaretleri, boğa değişimi, makineli sağım, ıslah çalışmaları gibi projenin diğer illerdeki faaliyetlerini yetiştiricilerimize tanıtmak amacıyla 09.04.2018 tarihinde Afyon, Balıkesir, İstanbul illerine eğitici teknik gezi düzenlendi. Geziye Proje Lideri Ziraat Mühendisi Yavuz Han, üç teknik personel ve 21 yetiştirici katıldı.

Diyarbakır İli Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği Halk Elinde Manda Islahı Ülkesel Projesi Kapsamında 21 Üreticiye Bir haftalık gezi düzenleyerek katılan üreticilerimizi Diyarbakır Gıda Tarım ve Hayvancılık il Müdürü Mustafa Ertan Atalar ve Manda Birliği Başkanı Hüseyin Yılmaz yolculadı.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251