Çiğ sütte hayal kırıklığı üretici 3.5 lira beklerken 3.2 lira açıklandı!

Çiğ süt fiyatları açıklandı. Süt üreticisi destekler hariç en düşük 3.5 lira beklerken, 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olacak çiğ süt fiyatı 3.2 lira olarak açıklandı. 1 Temmuz-31 Aralık 2021 tarihleri arasında uygulanacak çiğ süt destekleme primi de 20 kuruş olarak açıklandı.

Çiğ sütte hayal kırıklığı üretici 3.5 lira beklerken 3.2 lira açıklandı!
banner200

Artan yem fiyatlarından dolayı süt üretici zararına üretim yaparken, gözler Ulusal Süt Konesi tarafından açıklanacak fiyatlara çevrilmişti. Süt üreticisi en düşük çiğ süt fiyatını destekler hariç 3.5 lira beklerken, açıklanan fiyat ise üreticide hayal kırıklığına neden oldu. Gıda Komitesi tarafından belirlenen çiğ süt fiyatı Ulusal Süt Konseyi tarafından açıklanırken, buna göre 1 Temmuz'dan itibaren çiğ süt fiyatı 3.2 TL olarak belirlenirken aynı dönemde çiğ süt prim desteği de 20 kuruştan ödenecek.

GIDA KOMİTESİ DEVREDEN ÇIKIYOR

Söz konusu çiğ süt fiyatı son kez Gıda Komitesi tarafından belirlenirken, bundan sonra Gıda Komitesi'nin artık devreden çıkacağı öğrenildi. Yaşanan sorunlardan dolayı Gıda Komitesi, çiğ süt fiyatının belirlenmesinde devreden çıkarken, bundan sonra çiğ süt fiyatı Bakanlık ile Ulusal Süt Konseyi arasında belirlenecek. 

GIDA KOMİTESİ TARAFINDAN BELİRLENEN FİYAT ULUSAL SÜT KONSEYİ TARAFINDAN AÇIKLANDI

Ulusal Süt Konseyi tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: "Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu, 1 Temmuz-31 Aralık 2021 tarihleri arasındaki soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatını belirlemek üzere bugün toplandı. Çiğ süt üretiminde kalitenin artırılmasını ve üretici gelirlerinin yükseltilmesi ile süt ürünleri üretiminde verimliliğin sağlanması amacıyla çiğ sütün tavsiye fiyatının kalite esaslı açıklanmasına karar verilirken, bu kapsamda 1 Temmuz 2021 – 31 Aralık 2021 tarihleri arasında kalite esaslı soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatı 3,20 TL/Litre olarak belirlendi. 

Uygulanacak kalite kriterlerinde;

Temmuz-Ağustos-Eylül aylarında %3,5 yağ ve %3,1 protein

Ekim-Kasım-Aralık aylarında %3,6 yağ ve %3,2 protein değerleri baz alınacak.

Ayrıca yağ ve protein oranlarındaki her bir %0,1’lik değişim için ± 5 Kuruş fark uygulanacak. 

Tarım ve Orman Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonucunda; 2021 yılı Temmuz – Aralık aylarına ait çiğ süt destekleme priminin 0,20 TL/Lt olarak belirlendiği bilgisi verilirken, Ulusal Süt Konseyi'nin maliyet ve satışlarda öngörülmeyen değişimler görülmesi durumunda yeniden toplanmasına karar verildi" 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2021, 16:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali dag
Ali dag - 6 ay Önce

Sütün maliyeti 3.2tl bugün yemin cuvali 160 TL.nolduda çiğ süt pirimi 20kurusa düştü cokmu para kazandık haram olsun emekleriniz asla helal değildir

Daha ne olsun!
Daha ne olsun! @Ali dag - 6 ay Önce

Isminde adalet bulunan parti yönetiyor memleketi daha ne olsun. Ümmetin Lideri, Akparti Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın atadığı bürokratlar aylik ikişer üçer maaş alıyor. Kusura bakmayın yüzde oran itibari ile de bu düzeni en çok kırsal kesim destekliyor. Kolay gelsin

Köylü
Köylü @Ali dag - 6 ay Önce

Aynı kabadayılığı yemcilere gübrecilere yapsanız ülkeyi batırmanın en kolay yolu tarımı hayvancılığı bitirmek bunu kastimi yapıyorsunuz

Oozn
Oozn - 6 ay Önce

Yazık olacak inekler kesime gidecek bu sene ki kuraklığı da düşünürsek. Cacık olmaz bunlardan cacık

Çiftçi
Çiftçi - 6 ay Önce

Her zamanki gibi süt inekleri kesimine devam. Nasıl ödüyeceksiniz bunların vebalıni?

Ciftci
Ciftci - 6 ay Önce

Bu zammı verenin ........

Poyraz
Poyraz - 6 ay Önce

bu fiyata bu üreticiye layık gorenler, birlik baskanlarida dahil hepiniz üreticinin ürettiği ürünleri enflasyon rakamları yüksek çıkıyor diye müdahale var ama sanayicinin ürettiği ürünleri serbest piyasa Allah versin sizin ulan şu alın teri akıtan bu ülkenin bütün milli üreticilerine Demirören gurubuna ve beşli beton mutayitlerine verdiğiniz geri gelmeyecek kredileri paraları destek olarak verseniz bu ülkede milyonlarca üretici bu ülkenin tarımına uçurur yüce Allah'ım size bildiği gibi yapsın

Sıramizi Bekleyelim
Sıramizi Bekleyelim - 6 ay Önce

Reis meşgul: Ege'de Yunanistan ile, Akdeniz'de Fransa ile, Kudüs'te İsrail ile, Karabag'da Ermenistan ile, Suriye'de Rusya ve Amerika ile, Kırım'da Rusya ile, Myanmar'da Budistler ile, Venezüella'da Maduro karşıtları ile.... mücadele ediyor. Biz dusmusuz süt fiyatlarının peşine, galiba biraz bencillik yapıyoruz.

Çiftci
Çiftci @Sıramizi Bekleyelim - 6 ay Önce

Soytarılığı başka yerde yap burada seni görmezler

Reis mi?
Reis mi? @Sıramizi Bekleyelim - 6 ay Önce

O yazdiklarinin herbiri ayri bakanin gorevi. Kimi dis isleri bakaninin kimi icisleri kimi mit in kimi savunma bakaninin. Reisin Işi oturup olur yada olmaz demek. Süte zammı enflasyonu yükseltecek diye az zam yapanları onaylayanda tayyip.

Hüseyin CAN
Hüseyin CAN - 6 ay Önce

O gıda komitesi gelsin belirlediği süt fiyatlarıyla üretim yapsında göreyim. Masa başında oturup bol keseden atmasını bilirler. Gücünüz yetiyorsa yem fiyatlarına müdahale edinde göreyim sizin yigitliginizi beyler.


banner151

banner251