" />

CHP’li Budak’tan: Ucuz et satış marketlerine tepki

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, ucuz et satışının sadece iki market tarafından yapılmasına tepki gösterdi. İki zincir marketin et satışında çözüm olmayacağını belirten Budak, “Tarımdaki politikasızlık, ticareti de kaosa soktu. Üretici mağdur, tüketici mağdur, kasaplar mağdur, iki market dışında marketler mağdur. Bir tek yabancı üreticiler memnun" dedi.

banner255
CHP’li Budak’tan: Ucuz et satış marketlerine tepki
banner200

Hükümetin sorunu doğru okumadığını söyleyen Budak, yaptığı açıklamada, AKP'nin tarım ve hayvancılık politikasının iflas ettiğini söyledi. Budak, “Bugün iki marketten et satışı konusu da böyle bir durumdur. Bu iki market neye göre seçildi? Neden bütün marketler değil? Bu uygulama iki market için kesinlikle haksız rekabet unsurudur. Hükümet eliyle bu halkımız, bu iki markete teşvik ediliyor, yönlendiriliyor. Bu marketlerin reklamı yapılıyor, onlarla ilgili olumlu bir algı oluşturuluyor. Böyle bir durum kabul edilemez. Peki, kasap esnafına neden bu imkan verilmiyor? Kasaplar bu ülkenin insanı değil mi? Türkiye'de serbest piyasa ekonomisi rafa mı kalktı? Bu uygulama kesinlikle rekabet kurallarına aykırıdır, çözüm getirmesi de mümkün değildir. Tarımdan sonra ticaret alanı da kaosa sürükleniyor" değerlendirmesini yaptı.

TÜRKİYE SAMAN İTHAL EDER HALE GELDİ

Sorunun sadece et fiyatlarında olmadığını kaydeden Budak, “Beyaz et, pirinç, mercimek, nohutta durum farklı mı? Ciddi bir gıda enflasyonu var, her şey zamlanıyor. Bunun nedeni ne? Girdilerdeki, mazottaki, gübredeki fiyat artışlarıdır. Türkiye'yi saman ithal eder hale getiren uygulamalardır. Bugün et için market bulundu, yarın da nohut için ayrı market, tavuk için ayrı marketle mi anlaşma yapılacak? Tarım Kanunu kapsamında üreticiye verilmesi gereken ancak verilmeyen destekler nedeniyle üretici borç batağı içinde. Bir an önce planlı üretime geçilmelidir. Aksi durumda Türkiye çok daha ağır bedeller ödemek zorunda kalabilir" dedi.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
banner151

banner251