" />

Çelik, kurbanlıkta küçükbaş tercih edin

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, “Vatandaşlarımızın Kurban Bayramı'nda, büyükbaş havyan yerine, küçükbaş hayvan tercih etmelerini istiyoruz" dedi.

Çelik, kurbanlıkta küçükbaş tercih edin
banner200
banner217

Çelik, her yıl olduğu gibi bu yıl da kurban bayramı için piyasaya sürülecek kurbanlık küçükbaş hayvanların ihtiyaç fazlası kadar olduğunu, küçükbaş hayvanların hem büyükbaşa oranla fiyatlarının daha uygun olması hem de meraya dayalı doğal bir biçimde beslenmesi sebebiyle daha sağlıklı olması nedeniyle vatandaşların bayramda koyun ve keçiyi tercih etmeleri gerektiğini söyleyerek '' Ülkemiz genelinde 250 bin civarında yetiştiricilerimizin 4 milyon civarında küçükbaş hayvanı ile vatandaşlarımızın kurbanlık talebini karşılamaya hazırız.'' dedi.

Çelik, '' Ülkemizin 80 ilinde faaliyet gösteren Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliklerimizden edindiğimiz bilgilere göre ülkemizin pek çok yerinde küçükbaş kurbanlık hayvan fiyatlarının geçen yıla göre hemen hemen aynı düzeyde seyrettiği bazı bölgelerimizde ise makul düzeyde olduğunu belirledik. Bu yönüyle bakıldığında küçükbaş hayvan kesiminin vatandaşlarımızın kesesini fazlaca zorlamayacağını söyleyebiliriz. Daha da önemlisi küçükbaş hayvancılığımız daha çok meraya ve otlatmaya dayalı yapıldığı ve doğal olarak beslendikleri için sağlıklı ve kaliteli et tüketimi yönüyle ve daha da önemlisi kolay temin edilebilen vasfı ve geleneksel damak tadımıza uygun olması bakımından da tercih edilmelidir diye düşünüyorum. Ülkemiz genelinde Birliklerimize üye durumunda olan 250 bin civarında yetiştiricilerimizle birlikte vatandaşlarımızın küçükbaş kurbanlık talebini karşılamaya hazırız. Ülkemizde her yıl 3 – 3.5 milyon küçükbaş hayvan kurban edilmekte olup bu yıl 4 milyon civarında küçükbaş hayvan mevcudumuz vardır. Fiyatları bilinçli olarak artırmak isteyen spekülatörlere itibar etmemek gerekir. Çünkü her bayram öncesi maalesef bunu adet haline getirdiler. Yüzde yüz yerli koyun ve keçi varlığımızla vatandaşlarımızın kurbanlık ihtiyacını her yıl olduğu gibi bu yılda sorunsuz bir şekilde karşılanacağını belirtmek istiyorum. Biz küçükbaş hayvancılığı sadece kurban bayramlarında değil ülkemiz coğrafyası da dikkate alınarak genel anlamda hayvancılığın bir sigortası gibi görüyoruz ve kamuoyundan da olaya böyle bakmalarını istiyoruz" diye konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Zarar
Zarar - 4 yıl Önce

Üreticinin tarımsal desteklerini çalmayın yeter, varlığınız ile yokluğunuzun bir karı yok vatandaşa.

banner151

banner251