" />

Canlı besilik sığırın fiyatı ve yem maliyeti kaç lira?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, canlı besilik sığırın fiyatı ve besicilerin yem maliyeti konusunda önemli açıklamalarda bulundu. CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık'ın gübre üzerinde yaptığı eleştiriye de tepki gösteren Fakıbaba, “gübrenin kullanılacağı adres üzerinden negatif algı oluşturmaya dönük yakışıksız açıklamaları doğru bulmadığımı ifade etmek isterim" dedi.

banner247
Canlı besilik sığırın fiyatı ve yem maliyeti kaç lira?
banner200
banner217

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, canlı besilik sığırın fiyatı ve besicilerin yem maliyeti konusunda önemli açıklamalarda bulundu. CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık'ın gübre üzerinde yaptığı eleştiriye de tepki gösteren Fakıbaba, “Sayın vekilin, kamuoyunu yanlış bilgilendirici ve gübrenin kullanılacağı adres üzerinden negatif algı oluşturmaya dönük yakışıksız açıklamalarını doğru bulmadığımı ifade etmek isterim" dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık'ın dün TBMM'de düzenlediği basın toplantısında söylediği sözlerle ilgili olarak aşağıdaki açıklamayı yaptı:

“Sayın Vekil, düzenlediği basın toplantısında verdiği bilgilerle kamuoyunu yanlış bilgilendirmiş ve kendisine hiç de yakışmayan birtakım ifadelerde bulunmuştur.

8 aylık dananın fiyatının 6 bin lira ve 10 aylık yem giderinin de 4 bin TL olduğu iddiası gerçeği yansıtmamaktadır.

CANLI BESİLİK SIĞIRIN FİYATI

Zira ülkemiz genelinden alınan canlı besilik sığır fiyat ortalaması 15,30 TL/Kg'dır. Besi materyali olarak değerlendirilen erkek sığırlar 250 Kg canlı ağırlığa sahiptir. Buna göre satın alınan besilik sığırın canlı fiyatı, 6 bin lira değil, 3.825 liradır.

BESİCİLERİN YEM MALİYETİ

Besicilerimiz, satın aldıkları hayvanları, kaba ve kesif yem kaynaklarını kullanarak 10 ay değil, 7-8 ay beslemektedir. 7 aylık bir besi süresince kaba ve kesif yem maliyeti 4 bin lira değil, 2.255 liradır. Dolayısıyla canlı besilik hayvan alımı ve yem giderleri toplamı 10 bin lira değil, 6 bin liradır.

BESİCİLERİN GELİRİNİ ARTIRMAK İÇİN CİDDİ ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜYORUZ

Bakanlık olarak besicilerimizin gelirini artırmak ve hayvancılığımızı daha da geliştirmek amacıyla ciddi çalışmalar yürütüyoruz. Bu doğrultuda damızlık hayvan sayısını artırmak amacıyla, düve, koç-teke ve manda üretim merkezleri kurulması çalışmalarımız devam ediyor.

CANLI HAYVAN ALIMINA YÜZDE 50 HİBE DESTEĞİ VERİLECEK

Bu illerde canlı hayvan alımına, fiziksel yapıya ve alet-ekipman alımına % 50 hibe desteği veriyoruz. 30 ilimizi de mera hayvancılığı yetiştirici bölgesi olarak belirledik. Bu illerde de et verimi yüksek düve alımına %30 hibe desteği veriyoruz. Buzağı kayıplarını azaltmak amacıyla programlı aşılarını yaptırmış 4 ay ve üzeri yaştaki buzağılara da 750 liraya kadar destek veriyoruz.

YEM BİTKİSİ EKİLİŞLERİNE DESTEK VERİYORUZ

Hayvancılığın en önemli girdilerinden biri olan yem bitkisi ekilişlerine de önemli desteğimiz söz konusudur. Girdi maliyetlerinin düşürülmesi amacıyla önümüzdeki yıl bu kapsamdaki destekleri artırdık. Hayvancılık yapan küçük aile işletmelerinin, yeni kredilerle desteklenmesine yönelik çalışmalarımız da devam ediyor.

Hükümetlerimiz döneminde verilen destekler ve yürütülen projelerle hayvan varlığımızda ciddi artışlar yaşandı. 2002-2016 döneminde kırmızı et üretimimiz % 179 artışla 421 bin tondan 1 milyon 173 bin tona yükseldi.

SIRBİSTAN'DA KESİMLER KONTROLÜMÜZDE YAPILIYOR

Sayın Vekil, Sırbistan'dan yapılması planlanan et ithalatı ile ilgili kamuoyunu yanıltıcı ifadeler kullanmıştır. Zira ithal edilen ya da edilecek sığırların kesimi, parçalanması ve paketlenmesi gibi sağlık muayene işlemleri, Bakanlığımızca resmi olarak görevlendirilmiş veteriner hekimlerin gözetiminde İslami usullere göre yapılmaktadır.

GÜBRENİN KULLANILACAĞI ADRES ÜZERİNDEN NEGATİF ALGI OLUŞTURULMAYA ÇALIŞILIYOR

Dolayısıyla Sayın Vekilin, kamuoyunu yanlış bilgilendirici ve gübrenin kullanılacağı adres üzerinden negatif algı oluşturmaya dönük yakışıksız açıklamalarını doğru bulmadığımı ifade etmek isterim.

Bakanlık olarak 24 saat, tüketicimiz, üreticimiz, esnafımız, hülasa 80 milyon vatandaşımız için iyi, güzel şeyler yapmaya çalışıyoruz. Ancak buna karşın birilerinin de 'tezek' üzerinden seviyesiz siyaset çabası içinde olması üzüntü vericidir. Bu şekildeki olumsuz yaklaşımların değerlendirmesini milletimizin takdirine bırakıyorum"

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yuhh
Yuhh - 3 yıl Önce

Canlı kg nerde 15.83 tl bakan bey dalgamı geçiyorsun sen milletle 17 tl den getir hepsini akçam 250 kg hayvanı ikincisi 8 ay bakım yap iyi günlük 13 tl bugün ortalama bu millet salak hem bu kadar para kazanacak sonra ağlayacak yazık artık doğruları konuşun çözüm bulun yandaşlar artık domuz gibi şişti yemekten

 Böyle destekleme yok
Böyle destekleme yok - 3 yıl Önce

Buzağ destekleme si 750 değil 350 aldık daha yeni aldık neye göre 750 bizi bankalar kandırıyormu yarın bankaya gidicem siz beni kandırıyorsunuz diyecem bak bakan 750 diyo siz naksan vermisiniz.?

Boş laf
Boş laf - 3 yıl Önce

Nedesen boş bu işi bilen biri yapmali

besi da basi hesabi
besi da basi hesabi - 3 yıl Önce

bakan 250 kiloluk danayi o fiyata dagitsin yada hiç yorum yapmasin

Hayvancılık
Hayvancılık - 3 yıl Önce

Bu işi çok iyi bilenler var hiç diğise onlara sorun derim birde biz küçük çifci olarak en çok biz madur oluyoruz imkanlarımız kısıtlı. Belimizi bükenakaryakıt ve yem fiyatı.

zor
zor - 3 yıl Önce

yalan olmaz bu işler bu milletin hali zor

bu adam gitmeli
bu adam gitmeli - 3 yıl Önce

İthalatı gülerek ve övünerek anlatması üzücü.üretici perişanken ithalde çözüm bulmaları can sıkıcı.acizlik.

- 3 yıl Önce

esk nın uygun fiyata getirdiği dananın kg fiyatı bile 15.30 tl degil. bakan pazara insin dediği danayı o fiyata alsın da göstersin bakalım kendini.

banner248

banner151