" />

Buğday kepeği fiyatları 1 ayda yüzde 30 arttı!

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, buğday kepeği fiyatlarının son bir ay içinde yüzde 30 arttığını belirterek, acilen süt fiyatlarının artırılması gerektiğini kaydetti. Bugünlerde yemin çuvalına yine 4-5 lira zam geldiğini dile getiren Gaytancıoğlu, "Yem fiyatlarındaki artışa üretici nasıl dayanacak?" diye sordu.

Buğday kepeği fiyatları 1 ayda yüzde 30 arttı!
banner200

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, yem fiyatlarıyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı.

UYARIYORUM YEM FİYATLARI ARTIYOR, DAHA DA ARTACAK

En önemli yem hammaddelerinden biri olan buğday kepeğinin piyasada artık zor bulunan ürünlerden biri haline geldiğini kaydeden Gaytancıoğlu, "yurtiçi buğday üretimi az olunca kepek fiyatları yükselişe geçti. Bununla birlikte ithal buğday kepeğinin fiyatına da zam geldi. Bundan 1 ay önce tonu 145 dolar olan buğday kepeği bugünlerde 200 dolarla çıktı. Buna paralel olarak yurt içinde tonu 700 TL olan kepeğin tonu 950-1000 TL'lere çıktı. Bugünlerde yemin çuvalına yine 4-5 TL zam geldi" dedi.

ACİLEN SÜT FİYATLARI ARTIRILMALI

"Yem fiyatlarındaki artışa üretici nasıl dayanacak?" diye soran Gaytancıoğlu, neredeyse tüm yem hammaddelerinin ithal edildiğini belirtti. Gaytancıoğlu, şunları kaydetti: "Dövizdeki artışla beraber zaten yem hammaddelerinin fiyatları çok yükseldi. Yurtiçi buğday, arpa ve mısır üretimindeki azalmalarla birlikte yem fiyatları sürekli artmaktadır. Çözüm nedir? Acilen süt fiyatları artmalıdır.

Süt Konseyi acilen toplanmalı ve Bakanlığın desteği ile süt üretimine teşvikler verilmelidir. Aksi taktirde şu sıralarda sıkça yapıldığı gibi süt inekleri tüm ülke genelinde kesiliyor. Sütten para kazanamayan, sattığı 1 litre sütle 1 kg yem alamayan süt üreticisi maalesef ineklerini kesiyor. Hatta birçok ilde süt ineklerinin kesimi Valiliklerce yasaklanmasına rağmen üreticiler bir yolunu bularak süt ineklerini mezbahaya götürüp kestiriyorlar. Hatta kesim için ciddi bir sıra bile oluşmaktadır. Sürekli uyarılarımıza rağmen Tarım Bakanlığı bunu görmezden gelmektedir"

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yemin
Yemin - 3 yıl Önce

Bunlartarımvehayancılıgıbitirmeye yeminetmişler trampemreder bizimkileruygular 3maymunlarıoynamayagerekyok

Tekelciler
Tekelciler - 3 yıl Önce

Kepeğin yükselmesindeki etkenin 2/3 firmanın piyasadan kepek toplayıp depolara stoklanması bu fırsatçıları herkez biliyor aslında ama altından kimlerin çıkacağı beli araştırın bence bilin bakalım kim bunlar :))

tarım kredi yem
tarım kredi yem - 3 yıl Önce

tkk gibi özel sektör elini çeksin toprak mahsulleri çalışsın !!! tkk gibi ler elini çeksin biyasadan herşey düzelir depolara giren ürün aynı ürün mazot düşer fiyat düşmez tuhaf bir iş ......

Vedat Biçen
Vedat Biçen - 2 yıl Önce

KIRIKLI KEPEK 30 KİLO 33 TL KIRIKSIZ KEPEK 30 KİLO 30 TL nakliyesiz. 0544 230 06 41

banner251