Birlik Başkanı: Etin maliyeti artıyor fiyatı artmıyor!

Tekirdağ İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Veteriner Hekim Ergin Durgun, yem maliyetleri yüzde 100 artarken karkas kesim fiyatlarındaki artışın ise sadece yüzde 10'da kaldığını belirterek, "Bu şartlarda sürdürülebilir hayvancılık nasıl yapılacak?" diye sordu.

Birlik Başkanı: Etin maliyeti artıyor fiyatı artmıyor!
banner200

Tekirdağ İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Veteriner Hekim Ergin Durgun, yem maliyetlerinde yüzde 100’luk artışına karşın yetiştiricilerin ürettiği kasaplık hayvan karkas kesim fiyatı artışının yüzde 10’da kaldığını belirterek, şunları kaydetti: "Hayvan yetiştiricileri artan maliyetler altında ezilmektedir. Maliyetlerimize göre Ülkemizde kasaplık hayvan karkas kesim fiyatı düşük kaldığı gibi ülkemiz içinde de diğer iller arasında Tekirdağ İlimizdeki fiyat Ülke ve bölge ortalamasının altında kalmıştır.

Soruyorum Tekirdağ’lı hayvan yetiştiricileri bu şartlarda nasıl sürdürülebilir üretim yapacak? Ulusal kırmızı et konseyinin 21.10.2021 tarihinde yayınladığı haftalık tablosuna göre Türkiye ortalaması yağsız dana bıçak kesimi 48,63 tl/kg,  Marmara bölge ortalaması 48,70 tl/kg iken Tekirdağ ilimizde bu fiyat 45 tl/kg de kalmıştır. Tekirdağ’lı yetiştiriciler Ülkemiz ve Marmara bölgemizin ortalamasının altında hayvanlarını satmak zorunda kalmaktalar. Karkas kg başına 3,6 tl’lik düşük fiyat ortalama 300 kg karkas gelen bir hayvanda yaklaşık 1.000 TL gibi düşük fiyata denk gelmektedir. Birlik başkanı olarak yetiştiricilerimizi de uyarıyorum. Ülkemiz ve bölgemiz piyasa fiyatları altında hayvanlarını satmasınlar. Bugün maliyet artışlarımıza göre dana karkas kesim fiyatının 50 TL olması dahi sürdürülebilir bir üretim için yeterli değildir"

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali dag
Ali dag - 1 ay Önce

Senin görevin şikayet olamaz var olan sorunu gidermek temsil ettigin kesimin çıkarlarını korumaktır senin görevin yanlış yerde duruyorsun

banner251