" />

Bingöl’ün En İyi Koç ve Kuzuları Seçildi

Bingöl'de eğlenceli ve bir o kadar da ilginç bir yarışma düzenlendi. Merkez Dik Köyünde bu yıl birincisi düzenlenen "En iyi kuzu ve En iyi Koç" yarışması yapıldı.

Bingöl’ün En İyi Koç ve Kuzuları Seçildi
banner200

Yarışmaya Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger, TAGEM Hayvancılık ve Su ürünleri Araştırmaları Daire Başkanı Ali Ayar, Proje Lideri Erdoğan Sezgin, Bingöl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Yıldırım, Bingöl İli Koyun- Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Kaysaduk, Kamu Kurum ve Kuruluş Müdürleri, komşu illerden gelen Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanları, STK Başkanları ve küçükbaş hayvan yetiştiricileri katıldı.

Yarışmada bilgilendirme konuşması yapan Bingöl Tarım İl Müdürü Mehmet Yıldırım, “Küçükbaş hayvan yetiştiricilerine yönelik ilimizde yürütülen Halk Elinde Ülkesel küçükbaş Hayvan Islahı Projesi kapsamında 2011-2015 yılları arasında 5.218.790,00 TL destek ödemesi yapılmış ve 2016 yılında Elit Sürü Yavru için 70 TL, Taban Sürü Yavru için 40 TL hayvan başı destekleme verilecek; Anaç Koyun Keçi Desteklemeleri kapsamında da 2011-2015 yılları arasında 12.315 yetiştiriciye 29.116.214,00 TL destekleme ödemesi yapılmıştır" dedi.

En İyi kuzu ve en iyi Koç yarışmasına 10 adet Mor Karaman koç, 10 adet Ak Karaman koç ve 10 adet Mor Karaman kuzu katılırken, değerlendirme damızlık niteliğine göre yapıldı. Birincilere tam cumhuriyet altını, İkincilere yarım altın, Üçüncülere ve yarışmaya giren tüm yetiştiricilere çeyrek altın hediye edildi.

YORUM EKLE
banner151

banner251