Besilik hayvan ithalatında gümrük vergisi sıfırlandı

Besilik hayvan ithalatında gümrük vergisi bütün ülkeler için sıfırlandı. Bu karar, Avrupa ve Uruguay'ın da özel sektöre açılacağı beklentisini kuvvetlendirdi.

banner255
Besilik hayvan ithalatında gümrük vergisi sıfırlandı
banner200

Besilik hayvan ithalatında gümrük vergisi sıfırlandı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, hayvan ithalatında yaşanan sıkıntılardan dolayı besicilerin talebi üzerine özel sektörün yaptığı ithalattan alınan gümrük vergisinin kaldırılacağını açıklamıştı.

KARAR RESMİ GAZETE'NİN MÜKERRER SAYISINDA YAYINLANDI

Besilik hayvan ithalatından alınan yüzde 10 gümrük vergisinin sıfırlanmasına ilişkin karar Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında dün yayımlandı.

ESK SIFIR ÖZEL SEKTÖR İSE YÜZDE 10 İLE İTHALAT YAPIYORDU

Bilindiği üzere özel sektörün sadece Brezilya, Şili ve Avustralya'dan besilik hayvan ithalat yapma yetkisi bulunuyor. Bu ithalatta ise yüzde 10 gümrük vergisi uygulanıyordu. Avrupa ve Uruguay ise Et ve Süt Kurumu'nun yetkisinde bulunuyor. Et ve Süt Kurumu'nun yetkisinde bulunan ülkelerden yapılan ithalat ise sıfır gümrükle yapılıyor.

BESİLİK İTHALATINDA BÜTÜN ÜLKELER SIFIRLANDI

Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanan karara göre, özel sektörün yapacağı besilik hayvan ithalatında gümrük vergisi bütün ülkeler için sıfırlandı. Ancak özel sektörün Avrupa ve Uruguay'dan yapacağı ithalata kontrol belgesi verilmediği için, şimdilik Brezilya, Şili ve Avustralya'dan sıfır gümrükle ithalat yapabilecek.

BEKLENTİYİ KUVVETLENDİRDİ

Diğer yandan sektörde Avrupa ve Uruguay'ın Nisan ayında özel sektöre açılacağı beklentisi hâkim. Özel sektör için Avrupa ve Uruguay'dan yapılacak ithalatta gümrük vergisinin sıfırlanması bu beklentiyi de kuvvetlendirdi.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Buyuk bas hayvan
Buyuk bas hayvan - 2 yıl Önce

Ben bulgaristandan 50 adet savrole damizlik boga getirmek istiyorum ama prosoduru bilmiyorum gumruk vergisi ne kafar olur hayvan basina ve ne gibi standartlari var bilgi verirseniz sevinirim saygilarimla

banner151

banner251