Besiciye barınak desteği

Başbakan Binali Yıldırım'ın hafta başında Diyarbakır'da ana hatlarıyla açıkladığı Doğu ve Güneydoğu'daki program kapsamında, işletmeciye anahtar teslimi fabrika gibi, yetiştiriciye barınak inşa edecek. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar için kamunun yapacağı barınaklara dört yılda 360 milyon TL ayrıldı. Bölge için buzağı desteği 200 TL artırılacak.

Besiciye barınak desteği
banner200

AYFER MALLI

Doğu ve Güneydoğu için açıklanan yatırım planı kapsamında devlet, yetiştiriciler için anahtar teslimi barınaklar yapacak. Küçükbaş, büyükbaş ve kümes hayvancılığı barınakları için 360 milyonluk kaynak ayrıldı. Pakette buzağı ve damızlık desteği de var.

Doğu ve Güneydoğu için açıkladığı yatırım planı kapsamında, devlet, yetiştiriciler için hayvan barınakları inşa edecek, çiftçi buzağıyı yetiştirecek. Başbakan Binali Yıldırım'ın hafta başında Diyarbakır'da ana hatlarıyla açıkladığı Doğu ve Güneydoğu'daki program kapsamında, işletmeciye anahtar teslimi fabrika gibi, yetiştiriciye barınak inşa edecek. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar için kamunun yapacağı barınaklara dört yılda 360 milyon TL ayrıldı. Bölge için buzağı desteği 200 TL artırılacak.

BUZAĞI DESTEĞİ ARTIRILACAK

Proje kapsamında, büyükbaş ve küçükbaş hayvan barınağı kamu tarafından yapılacak. Bu iş için dört yıllık dönemde 360 milyon TL harcanacak. Et verimi yüksek ithal damızlık düve alımlarına yüzde 25 hibe desteği verilecek. Bu iş için 375 milyon TL ayrıldı. Damızlık boğa alımına sağlanacak hibe desteği yüzde 80'i bulacak. Bölge için buzağı desteği 200 TL artırılıyor. Manda yetiştiriciliği destek kapsamı da genişletilecek. Gelir getirici diğer hayvancılık faaliyetleri desteklenecek. Bu kapsamda bölgede kaz, hindi, arı gibi hayvanların yetiştiriciliğine özel önem verilecek. Coğrafi şartlar nedeniyle besiciliğin ön palana çıktığı bölgeler için geliştirilen projeden yaklaşık 20 ildeki yatırımcının yararalanması bekleniyor.

SÖZLEŞMELİ KÜÇÜKBAŞ HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİ BAŞLAYACAK

Sözleşmeli küçükbaş hayvan yetiştiriciliği başlatılıyor. Bunun için de 75 bin baş küçükbaş hayvan öngörülüyor. Damızlık koç ve teke alımına yüzde 80 hibe desteği olacak, bu kapsamda 20 bin baş rakamı öngörülüyor. Yeni hayvan pazarları da yapılacak, sadece yetiştiriciliğe değil pazarlamaya da destek verilecek.

380 TON KAPASİTELİ LİSANSLI DEPOLAR YAPILACAK

Bölgedeki illerde kira garantili bin 380 ton kapasiteli lisanslı depolar da yapılacak. Çiftiyi koruma ve ürün fiyatlarını dengeleme için büyük önem taşıyan depo sistemi için 442 milyon liralık kaynak ayrıldı. 2020 yılı sonuna kadar 667 bin hektarlık alanda tarımsal sulama yatırımı tamamlanacak. Bu iş için harcanacak rakam 10.4 milyar TL'yi bulacak.

MERA ALANLARI ISLAH EDİLEREK TARIMA KAZANDIRILACAK

1 milyar 35 milyon hektar mera alanı ıslah edilerek tarıma kazandırılacak. Nadas alanları daraltılacak. Bu alanlarda yem bitkileri ve baklagil üretim desteği yüzde 50 artırılıyor. Sertifikalı tohum kullanımı ve üretimi desteği de yüzde 50 yükseltiliyor. Devlet, tıbbi-aromatik ve boya bitkileri yetiştiriciliğini de teşvik edecek. Bölgede, 330 bin hektar toplulaştırılacak. Bunun için 258 milyon liralık kaynak harcanacak.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK

YORUM EKLE
YORUMLAR
yok
yok - 5 yıl Önce

süt paralarını alamıyoruz desdekler 9 kuruştan 5 kuruşa düştü biber desdekleri 3 yıldan beri yok bunlar neyin kafasını yaşıyor yem 50 tl saman 500 kuruş sen ver bakalım ne olçak meydan bomboş..

Batıya da destek
Batıya da destek - 5 yıl Önce

Türkiye nin bilindiği gibi et ve süt ihtiyacını artık batı da bulunan Afyon başta olmak üzere Burdur,Manisa,Aydın ve Bursa gibi İllleri sağlamakta.TÜRKİYE nin %10 et ini Afyon dan ve Süt ihtiyacını da diğer Burdur,Aydın Manisa dan sağlanmakta ve tüm bölgedeki barınaklar boş durumda buralara ahır desteği değil sadece tüm doğu ya verilen besi destekleri yem destekleri kadar destek verin verimi o zaman görün çünkü köyler yakında buralarda boşalacak boşalmadan müdahale edin ki yoksa bu destek gibi destekler verilse bile köye dönüşler veya yeniden hayvancılık yapın demekle bu işlerin düzelmediğini yıllardır görüyoruz.Lütfen bu destekleri bu İllerde de istiyoruz.

destek
destek - 5 yıl Önce

Hatay bolgesini neden unutulur ki biz de burda hayvancilik yapiyoruz ama hic bi destek ve hibeden yararlanamiyoruz neden diye sormak istiyorum.butun hibe ve destekler dogu bolgesine veriliyor niye bize vermiyo biz bati yasayan insanlar olarak elimize silah tas alip bizde askere polisimize tas atalim veya silah sklim ozaman mi dogu tarafina ypdginiz yatirimlari batiya da yaparmisiniz.biz bunlarin hic birini yapmadik ve yapmayizda ama sizde adaletli davranin yapiyorsaniz butun iller ve ilceler icin ypin ki verim alasiniz yok bu gidisle batida hayvancilik yapan ciftci bulamayacaksiniz saygilar

banner251