Bakanlık kasaplık hayvan ithalatına hazırlanıyor!

Bir sure önce 550 bin baş besilik hayvan ithalatı için kararname ile TİGEM ve ESK'yı yetkilendiren Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı hafta sonu kasaplık hayvan ithalatı için de karar aldı. Yerli besici ve yem üreticilerinin tepkisine sebep olan ithalat için kararname yerine bakan oluru yöntemi tercih edildi.

Bakanlık kasaplık hayvan ithalatına hazırlanıyor!
banner200

Dünya gazetesinden Hüseyin Gökçe'nin haberine göre, İçinde bulunduğumuz Ramazan ayında ete yönelik artan taleple birlikte yaşanan arz krizinin aşılması için yine ithalat yolu seçildi. Son 10 yılda 4 milyar dolarlık canlı hayvan ve et ithalatının gerçekleştirildiği Türkiye'de, bir sure önce 550 bin baş besilik hayvan ithalatı için kararname ile TİGEM ve Et ve Süt Kurumu yetkilendirilmişti.

KARAR ALINDI BAKAN AÇIKLADI

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı hafta sonu da kasaplık hayvan ithalatı için de karar aldı. Yerli besici ve yem üreticilerinin tepkisine sebep olan ithalat için kararname yerine bakan oluru yöntemi tercih edildi. Dün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli de yaz aylarındaki tüketim artışının fiyatları yükseltmemesi için 15 bin tonluk et ithalatının önünün açılacağını açıkladı.

TAVAN FİYAT ÇÖZÜM OLMAYINCA İTHALAT GÜNDEME GELDİ

Et fiyatlarının aşırı yükseldiği 2009-2010 yıllarında uzun bir aradan sonra et ithal etmek zorunda kalan Türkiye, yeni dönemde tekrar ithalata hazırlanıyor. Başka bir ifade ile et fiyatlarının kontrol altına alınabilmesi için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in kıyma ve kuşbaşı için getirdiği tavan fiyat daha uygulama yapılmadan yürürlükten kalkıp sorunun çözülmesine yeterli olmayınca tekrar ithalat gündeme geldi.

KASAPLIK 15 BİN BÜYÜKBAŞ CANLI HAYVAN İTHAL EDİLECEK

DÜNYA'nın edindiği bilgilere göre hafta sonu Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda yapılan toplantıda artan talebin karşılanabilmesi amacıyla Et ve Süt Kurumu'nun doğrudan kasaplık hayvan ithal etmesinin önünü açacak bir karar alındı. Bu karar doğrultusunda et süt piyasasını regüle etmekle görevlendirilen ESK, büyük çoğunluğu Macaristan'dan olmak üzere 15 bin adet büyükbaş canlı hayvan ithalatı gerçekleştirecek. ESK uzmanlarının, yerinde inceleme yapmak üzere Macaristan'da bulundukları kaydedildi.

Kurum, bu 15 bin canlı hayvanı önemli ölçüde kendi mağazalarında satışa sunacak, bunun dışında kalanlar ise sanayiciye satılacak.

KASAPLIK HAYVAN İTHALATI ÜLKE HAYVANCILIĞINA ZARAR VERİR

Bakanlıkta alınan bu karar, hayvancılık sektörünün tepkisine yol açtı. Kaynaklar, kasaplık hayvan ithalatının Türk hayvancılığının geleceği açısından sürdürülebilir bir durum olmadığını belirtirken, bunun bağlı bir çok sektörü de olumsuz etkileyeceği yorumunda bulundular.

AB taahhüdü kapsamında 15 bin ton da et gelecek

Öte yandan dün yapılan Bakanlar Kurulu Toplantısının ardından, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, yaz aylarında et tüketiminde artış olduğuna dikkat çekerek, Et ve Süt Kurumu'nun 400 ton et ithalatı konusunda yetkilendirildiğini bildirdi. Canikli, kurumun yaz aylarındaki talep artışının fiyata yansımaması için her türlü çalışmayı yaptığını da dile getirerek, 15 bin 500 ton et ithalatı için de çalışmaların sürdürüldüğünü aktardı.

Türkiye'nin Gümrük Birliği anlaşması uyarınca Avrupa Birliği ülkelerinden her yıl 19 bin 500 ton et ithal etmesi gerekiyor. Buna ilişkin İthalat Rejimi Kararı da Mayıs ayı içinde Resmi Gazete'de yayınlanmıştı.

Türkiye Yem Sanayicileri Birliği Başkanı Ülkü Karakuş:

ADI KONULMAMIŞ DEVLETÇİLİK UYGULANIYOR

Kasaplık hayvan ithalatı uygulamasını değerlendiren Türkiye Yem Sanayicileri Birliği Başkanı Ülkü Karakuş, kasaplık hayvan ve et ithalatının birbirinden farkı olmadığını belirterek, bunun Türk hayvancılığının geleceği açısından son derece sakıncalı ve sürdürülebilir olmadığını vurguladı. Bunun geçmişte denendiğini ve sonuç alınamadığını dile getiren Karakuş, “Et ve Süt Kurumu ithalat yetkisi alıyor, bu yetkisinin bir kısmını bazı birliklere dağıtıyor. Özel sektörün üst örgütüne ithalat yetkisi verilirken, üyelerine niye verilmiyor? Özel sektörün önü niye kapatılıyor?" dedi. İthalatta tamamen devlet kurumunun yetkili olmasının sürdürülebilirliği bulunmadığını kaydeden Ülkü Karakuş, burada adı konulmamış bir devletçilik uygulandığını bildirdi.


Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ:

2010 YILINI BİR KEZ DAHA YAŞAYACAĞIZ

Kararı değerlendiren Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazıl Yalçındağ, bir süredir izlenen politikaların ardından 2010 yılında yaşananları tekrar yaşanacağını daha önce ifade ettiğini belirterek, “Kasaplık hayvan ithalatıyla ikinci adımdayız, bir sondaki adım karkas et ithalatı olacak" diye konuştu. Türkiye'de et fiyatlarının düşmesi için kasaplık hayvan ve et ithalatının çözüm olmadığına vurgu yapan Yalçındağ, “Uzun süreli program yapıp hayvan varlığı korunursa suni fiyat yükselmeleri ortadan kalkar.

Bu uygulama yerli besicileri olumsuz etkiler. Üreticilerin kafasında soru işaretleri oluştu, şu ana kadar alınmış olan ithalat yetkisinin süresi Temmuz ayında doluyor, o tarihten sonra özel sektör yüzde 60 gümrük vergisi ile ithalat yapmak zorunda kalacak. Fakat bu tarihe kadar acaba ESK yetkilendirildiği kadar ithalat yapabilecek mi?" ifadelerini kullandı. İthal hayvanların yerli üreticiler tarafından benimsenmesinin de çok önemli olduğunu kaydeden Fazlı Yalçındağ, ithalatın özel sektöre kapatıldığı 2012-2014 döneminde fiyatların çok yükseldiğini hatırlattı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
uğraşmayın
uğraşmayın - 5 yıl Önce

çiftçinin besicinin etini le uğraşıyorlarda mazato düşürcez diye niye uğraşmıyorlar yem 50 tl saman 15 tl gübre 50 tl mazot 4 tl ilk önce girdileri düşür sonra çalışanın emeğiyle oyna yazık ya .....

et fiyatları
et fiyatları - 5 yıl Önce

iyide et fiyatını sabit tutmaya çalışırken yem ve girdi fiyatlarını neden sabit tutmaya uğraşmıyoruz.sayın bakanımızın ete fiyat belirlediğinde ortalama yemin çuvalı 42 lira iken şimdi 50 lira civarında ,arpa 650 lira civarında iken şimdi 750 civarında hep üretinin üzerine gidiliyor,neden*
,

KARKAS ET MALIYETI
KARKAS ET MALIYETI - 5 yıl Önce

DAM KIRALİK, YEM SATIN ALİNİYOR. OT SATIN ALİNİYOR. 6 AYLIK DANAYI 12 AY BESI YAPTIM. ORTALAMA 8000 TL YE BIR DANA MALIYETI OLUYOR. 400 KILO KARKAS VERINCE 8000/400 = 20 TL / kg KARKAS GERÇEK MALIYETI OLUYOR. BIZ BUNU 28 TL YE SATARSAK BIR MIKTAR KAR EDERIZ. GERÇEK MALIYET BENIM YAPTİĞİM BESI ŞEKLINDEN GÖRÜNÜR. YENI MAL ALIP BESI YAPMAYACAGIZ. KÂR EDEMEYECEKSEK NEDEN RISK ALALIM. KASAP DÜKKANİ AÇİP ITHAL ETI, KARINI KOYUP SATMAK AKILLICA. DEVLET URETENI KUSTURUYOR. BU ISTEN GECIMIMIZI SAĞLARİZ DEDIK OLMADI. DEVLET ILE REKABET EDEMEYIZ. SEKTÖR DEN CEKILMEK EN GUZELI.

Hesap kitap yok
Hesap kitap yok - 5 yıl Önce

Soruyorum neye göre 10 bin baş kasaplık, neye göre 400 bin baş besi materyali ve neye göre 15 bin ton et? Elinizde hangi veri var da bu rakamları belirliyorsunuz? tüketim ne kadar? hangi ayda ne tüketiliyor? arz talep dengesi nasıl?fiyatlar neden ne zaman çıkıyor? kırmızı et açığı ne ? bırakın bunları hayvan sayısı ve kesilen hayvan sayısı ne? ortalama karkas verimi ne? Hiç bir veriniz yok veya sağlıklı değilken neye göre ithalat???? Ve niye sadece kırmızı et???
Neden diğer gıda veya başka mallar pahalanınca ithalat yapılmıyor da et biraz yukarı çıkınca yapılıyor? Rant en çok bunda mı????
Büyük büyük konuşacağınıza buna cevap verin tüketiciyi, halkı, milleti çok düşünüp (!) sözde ucuza et yedirmek isteyenler...

 nedir bu hız (acele)
nedir bu hız (acele) - 5 yıl Önce

Bakanlık bürokrasimiz ne kadar da hızlı imiş. Kendilerini tebrik etmek gerek. Kasaplık konusunda öyle hızlı çalıştılar ki adeta ışık hızında geçiverdi her şey kimse bu hızdan dolayı kim nereden nasıl kimden ne zaman kimler vasıtasıyla ne kadar ne fiyata hangi şirketten hiç birini göremedi. Tebrikler tebrikler... Çok hızlısınız çok..Bugün yarın Sayın Cumhurbaşkanımız veya Başbakanımız ya da olmazsa İleride başkaları ağır çekimde bandı geriye sarıp izleyenler olur elbette... Aynı ışık hızında hareketi ESK nın diğer alımlarında da görmek biz yetiştirici vatandaşları memnun edecektir. Keşke desteği hak eden genç çiftçilerimizle ilgili detaylarıda bu hızda açıklasaydınız.

Yazık köylüme
Yazık köylüme - 5 yıl Önce

Son 10günde yeme iki defa zam yapıldı sanayiciye niye dur yok Ta vur abalıya var devlet nerede

- 5 yıl Önce

bizim millete iyilik yaramaz...sayın bakan çok iyi bi iş yapıyor.ben olsam 15 bin değil 150 bin adet getiririm.. köylüden hayvanı yok pahasına alıp piyasaya 5 katına veren simsarlar,celepler, düşünsün...tamam,ticaret kar için yapılır ama öyle açgözlü insanımız var ki bi hayvandan 1000 tl kazanıyım istiyor.bu kadarda olmaz el insaf,....hatta ben faruk çelik in yerinde olsam her ilçeye Et ve Süt Kurumuna bağlı kasap veya şarküteri zinciri kurarım,fiyatını da ben belirlerim...ondan sonra görürüm ben 40-50 tlye et satan kasapları,,,ozaman görürüm ben köylünün elindeki hayvana göz diken,öldü fiyatına almaya çalışan üçkağıtçı simsarları...maliyet falan hikaye,arada ki komisyoncuları ortadan kaldıracan !!

Yanlış tarım politikaları
Yanlış tarım politikaları - 5 yıl Önce

Mevcut hükümetin 2002 den beri en başarısız olduğu iki bakanlıkdan biri tarım maalesef bu hala böyle zamanın da köydeki gençlerin %95 köyden kente göç etti ve asgari ücretle kirada yaşamaya başladı üretim pozisyonundan direkt tüketici pozisyonuna düştü neden bu gençler köyde karnı tokken şehir de yarı aç yaşamayı seçti ve üretenin kazandığı bir dünyada bizim ülkemizde neden üretenin yanında değil devlet o kadar maddi desteğe rağmen üretim neden yetersiz kalıyor hayvancılık yapan kardeşimin kendisinin karısının çocuklarının hayatı çilekeşdir ben koyunun kuzunun içinde büyüyüp yaşayıp geldim rahat rahat cenazeye düğüne bile gidemezsin birisi gitse diğeri evde kalır dolayısıyla bunların çilekeş hayatın bir bedeli olmalı yoksa çok dolar öderiz


banner251