" />

Bakan Çelik: Kurbanda hayvan sıkıntımız yok!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, kırmızı etle ilgili bir sorunun olmadığını, fiyatlarla ilgili spekülatörlere fırsat verilmemesi gerektiğini söyledi. Çelik, “Elimizde Kurban Bayramına dönük 1 milyon 400 bin büyükbaş hayvan var" dedi.

Bakan Çelik: Kurbanda hayvan sıkıntımız yok!
banner200
banner217

Geçen aylarda ülkede et fiyatlarının çok konuşulduğunu ancak aldıkları önemlerle bu soruna gerekli çözümü bulduklarını aktaran Bakan Faruk Çelik, ''Etle ilgili şunu ifade edeyim; aslında yüz binlerce şu anda kesime hazır hayvanımız var, kasaplık hayvanımız var. Etle ilgili bir sorun söz konusu değil'' diye konuştu.

"Yeteri kadar hayvanımız söz konusu ama spekülatörler malum yaz aylarını, ramazan ayını, Kurban Bayramı'na giderken bu süreci istismara dönük bazı uygulamalar yaptıklarını izliyoruz, gözlüyoruz" diyen Bakan Çelik, “Onun için biz direkt olarak şu anda halk ile iç içe olan marketlerle, büyük marketlerle irtibatlıyız. Yaklaşık 10 gündür bazı marketlerde fiyatlar kıyma 33-32,90, kuşbaşı 35,90 lira şeklinde satışlar gerçekleşmektedir. Yani büyük marketlerde şu an et fiyatları 33 ile 36 lira arasında. Vatandaşlarımız uygun şartlardan buralardan et ihtiyacını giderebilir. Spekülatörlere fırsat vermeyelim, çok uygun şartlarda et temin etmesine rağmen bunu pahalı satan bazı simsarlara da prim vermesinler" uyarısında bulundu.

Türkiye'deki tüm büyük marketlerden ve Et Balık Kurumunun şubelerinin olduğu yerlerden uygun fiyata et temin edilebileceğini söyleyen Çelik, “Dolayısıyla hayvan varlığında bir sorunumuz olmadığı için geçici olarak ramazan ayına girişten dolayı spekülatörlerin kısa bir dönemli bir dalgalanması yaşandı ama bu geride kaldı bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Böyle bir sorun yok'' açıklamasını yaptı.

Kurban Bayramı öncesinde kurbanlık hayvanlarla ilgili de bir sıkıntılı durumun olmadığını belirten Çelik, konuşmasını söyle sürdürdü:

''Yılda kurbanlık 850-900 bin büyükbaş hayvan kesiliyor. Elimizde Kurban Bayramına dönük 1 milyon 400 bin büyükbaş hayvan var. Küçükbaş hayvan ile ilgili de yine 2 milyon 700 bin-3 milyon civarında hayvan kesimi söz konusu olacak. Bununla ilgili de bunun çok üzerinde küçükbaş hayvanımızın olduğunu çok rahat bir şekilde bugünden söyleyebiliriz. Böyle bir sıkıntının söz konusu olmadığını herkesin bilmesini isterim.''

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bakan bırak
Bakan bırak - 4 yıl Önce

Bakın bakan açıklama yaptı haftaya ette 1 lira zam var sen bırak bakan olma istersen bi çık köyleri gez köylüler sana gülüyor hiçbir sözün yerine gelmedi seni takan hiç kimse Yok mehti Eker italatı acacam dediği hafta et 3 4 lira geri gelirdi adam sözünün eriydi sen değilsin

Amma Ağladın Be
Amma Ağladın Be - 4 yıl Önce

Ben hayatımda senin kadar kötü bir bakan görmedim. Cumhuriyet Tarihi de görmedi. Nereye elini attıysan kurudu. Bırak git artık. Ha seni gönderemezler, ama bari sen git.

- 4 yıl Önce

Hay başına spekülatör kadar taş düşesiceler!..

Et fiyatlarının sebebi
Et fiyatlarının sebebi - 4 yıl Önce

Fantastik spekülatörler kimdir, nerelerde bulunurlar ?

bitirdin bizi
bitirdin bizi - 4 yıl Önce

onurlu ve gururlu bir adam gibi çek git. ne dediysem tersi çıktı sürekli ağlıyorsun. devletin önemli kurumlarını kimlere teslim ettiğin belli hepsi fosss

- 4 yıl Önce

Sayın bakan bey hayvanmı var küpemi var bence iyi analiz edin yoksa bu millet kurbanda bulamayabilir haberiniz ola

Dna Snp verimlilik testi.
Dna Snp verimlilik testi. - 4 yıl Önce

Bakanlık spekülatörleri bitirecek devrim niteligindeki Sıgırlarda Genomiks seleksyon Damızlık deger için modellker oluşturma i çalışmasını ı uygulamak üzeredir, ; Haygem, TAGEM UHAEM /lalahan ve DMSYBB nın birlikte başlattıgı Biyoteknolojik çalışma ile Hızlı DNA SNP Tarama sistemiyle, Amerika ve avrupa ülkelerinde uygulanan sıgır süt verimi. Et verimi ve tespitini kalıtımsal hastalıklardan arilik testlerini yurt içindeki sıgır ve yavrularında ithal edilen canlı sıgırlarda, ithal edilen spermalarda . Kan örnegi, kıl öernegi, sperma gibi biyolojik örneklerle test ettmekle Ülkemizdeki hayvan varlıgını 1yıl içinde artırmanın yanında, Yem. İlaç. Sperma,, veteriner giderlerindede %, Amerikada oldugu. gibi. %35 azaltacaktır.

banner151

banner251