Artık o besiler kesilmeyecek

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca, hayvan hastalıkları ile mücadelede kullanılan ilaçların izlenebilirliğini sağlamak, ilaç tüketimini kontrol altına almak ve hayvansal gıdalardaki kalıntı problemini önleyerek gıda güvenliğini temin etmek amacıyla veteriner hekimlerin reçetelerini elektronik ortamda düzenleyebileceği Elektronik Reçete Sistemi (E-Reçete) oluşturuldu.

Artık o besiler kesilmeyecek
banner200
banner217

Elektronik Reçete (e-reçete) Sistemi'nin ülkemize sağlayacağı katkılar ile ilgili Konya Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Prof. Dr. Aşkın Yaşar çeşitli değerlendirmelerde bulundu.

“HAYVAN HASTALIK VE ZARARLILARI İLE ETKİN ŞEKİLDE MÜCADELE EDİLECEK”

Konya Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Prof. Dr. Aşkın Yaşar 1 Ocak 2018 tarihinde e-reçete uygulamasının yürürlüğe girdiğini söyledi. Prof. Dr. Aşkın Yaşar, “Bu uygulama ile hayvan sağlığı alanında kullanılan ilaçların izlenebilirliğinin sağlanması, hayvan hastalık ve zararlıları ile etkin mücadele edilmesi ve gıda güvenliğinin sağlanması temel hedefler arasında yer alıyor. Ancak, sistemde oluşacak sağlıklı bir veri tabanının, Türk hayvancılık sektörünün gelişmesine katkı sağlayacağı, ileriye dönük hayvancılık politikalarının oluşturulmasında temel teşkil edebileceği de gözden kaçırılmamalıdır. Önümüzdeki yıllarda e-reçete sistemi, hayvan sağlığının korunması, güvenli gıda zinciri ve antibiyotik direnci konusunda yapılacak çalışma ve oluşacak gelişmelere de katkı sağlayacağı açıktır” dedi.

“İLAÇ KALINTISI İÇEREN HAYVANLARIN ETİ VE SÜTÜ TÜKETİLEMEYECEK”

Prof. Dr. Aşkın Yaşar, e- reçete uygulamasının Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın son yıllardaki en büyük projelerinden birini oluşturduğunu ifade etti. Yaşar, “Elektronik reçete uygulaması hayvan ve insan sağlığı açısından oldukça önemli bir konuydu. Ayrıca önümüzdeki günlerde yürürlüğe girecek olan İlaç Takip Sistemi ile birlikte antibiyotik kullanılan, ilaç kalıntısı içeren hayvanların kesimi söz konusu olmayacak. Buna bağlı olarak da bu hayvanın eti ya da sütü tüketilmeyecek. Eğer üretilen bir süt varsa kesinlikle imha edilecek. Hem üreticiye hem de bu ürünü değerlendiren firmalara çok ciddi ceza içeren bir mekanizma uygulanacak” dedi.

“ÜLKEMİZDE NE KADAR HAYVAN SAYISI OLDUĞUNU ÖĞRENEBİLECEĞİZ”

E- reçete sisteminin uzun vadede önemli yararlarından bahseden Aşkın Yaşar, Türkiye'de hayvan sayısı konusunda her zaman bir sirkülasyonun olduğunu belirtti. Yaşar, “Ülkemizde ne kadar buzağı doğdu veya öldü hala bunun cevabı net verilemiyor. E- reçete sistemi ile artık bunlar engelleniyor. Çünkü bir hayvan doğduysa bu sistemde bir veteriner hekim ilaç yazmak için bu hayvanı hemen kayıt ediyor. Dolayısıyla hemen sistem üzerinden İl ve İlçe Müdürlüğü devreye gidiyor ve hayvanı böylece resmi kayda alıyor. Bu sistem ile hayvan sayıları netleşince ne kadar hayvan sayımız var artırmalı mıyız, kontrol altına mı tutmalıyız, stabil hale mi getirmeliyiz kısaca ülke hayvancılığına yön verecek politikaları etkileyecek bir sürecin alt yapı oluşturuluyor. Kısaca veri tabanı ile istatistik oluşturulacak ve bu şekilde önümüzü, üretimlerimizi ve verilerimizi çok net göreceğiz. Bu anlamda bu sistemi çok önemsiyor ve destekliyoruz. Ayrıca resmi anlamda her şey kayıt altına alındıktan sonra kayıtsız işlem yapma ve vergi kaçırma gibi konular engellenmiş olacak” diye konuştu.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

bu aşkın yaşar bey hangi ülkede yaşıyor..bol keseden sallamasyon..küpesiz hayvana e-reçete nasıl yazacan,,hadi yazdığını farzedelim,ilçe tarımın veteriner hekimi hayvanların küpelenmesi işini e-reçeteye göre mi yapacak...hepsini geçtim,hayvanların kulaklarında küpe durmuyor ki takılan küpe 2 ay sonra düşüyor..önce buna bi çözüm bulun...

banner151

banner251