" />

39 bin koyuna 1 veteriner hekim düşüyor

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, hayvan hastalıklarının izlenmesinde yaşanan veteriner eksikliği sorununu dikkat çekerek, "Niğde'nin Çiftlik ilçesinde 39 bin koyun varlığına karşın, 1 veteriner hekim görev yapıyor. İlçede hayvan hastalıkları nasıl önlenebilecek" dedi.

39 bin koyuna 1 veteriner hekim düşüyor
banner200

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, hayvan hastalıklarının izlenmesinde yaşanan veteriner eksikliği sorununu dikkat çekmek amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığına yazılı soru önergesi verdi.

Önergesinde Niğde'nin Çiftlik ilçesinden örnek veren Gürer, 39 bin koyun varlığına karşın, 1 veteriner hekimin görev yaptığı ilçede hayvan hastalıklarının nasıl önlenebileceğini sordu.

Gürer'in önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2019 yılında açıktan atama veya kurumlar arası nakil kapsamında veteriner hekim atamasının yapılabileceğini belirtti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ülkemizde hızlı bir yükselişe geçen hayvan hastalıklarıyla ilgili sorunu TBMM gündemine taşıdı.

Tarım ve Orman Bakanlığına soru önergesi veren Gürer, "Hayvan hastalıkları ülkemizde ciddi izlenmesi gereken bir duruma ermiştir. Bakanlığınızın kadroları ile bunun takibi olası mıdır? Örneğin Niğde ili çiftlik ilçesinde 39 bin koyun mevcudu vardır. 1 veteriner ve 1 sağlık teknisyeni görev yapmaktadır. Yılda 4 kez bu hayvanlara aşı gerekiyor. Ayrıca belge sayım vs yine bu iki kişi ile sağlanıyor. Bu hizmetlerin yanında besici eğitimi bilgilendirilmesi dikkate alındığında Bakanlığınızca ihtiyaçları dikkate alarak veteriner ve ziraat mühendisi sayısının ihtiyaçlar dikkate alınarak artırılması düşünülmekte midir?" şeklindeki sorulara yanıt istedi.

CHP Milletvekili Gürer'in önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Her yıl yayımlanan Bütçe Kanunu Hükümleri doğrultusunda, Bakanlığımıza verilen açıktan ve kurumlar arası nakil kontenjan dahilinde, Bakanlığımızın ihtiyaç duyduğu alanlarda personel alımları kadro durumu ve hizmet ihtiyacına göre, personel açığı olan branşlara Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonucu ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından yerleştirme işlemleri yapılmaktadır" dedi.

ÖLME Kİ YAZ GELSİN...

Pakdemirli, Bakanlıklarınca 2019 yılında ve daha sonraki yıllarda verilecek olan açıktan atama ve kurumlar arası nakil kontenjanı dâhilinde, kadro ve hizmet ihtiyacı doğrultusunda veteriner hekim ve ziraat mühendisi alımı yapılabileceğini belirtti.

GÜRER: HER KÖYE 1 VETERİNER HEKİM ŞART

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarım ve hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı kırsal alanlarda her köye bir veteriner hekim uygulamasına geçilmesi gerektiğini belirterek, "Böylece hem köylerimizde hayvan hastalıklarının önüne geçilmiş olur hem de iş bekleyen veteriner hekimlerimize bir istihdam kapısı açılır. Tarım Bakanlığında bir çok veteriner büro işinde çalıştırılıyor. Bazı bölgelerde veteriner başına düşen hayvan sayısı 40 bini geçiyor. Bu bağlamda düzenli bir dağılım yok. Veterinerlerin özlük haklarınında iyileştirilmesi gerekir" diye konuştu.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
DAHA NE KADAR BEKLİCEZ
DAHA NE KADAR BEKLİCEZ - 3 yıl Önce

SAYIN BAKAN DAHA NE KADAR BEKLICEZ .AYRICA ŞUNU DA BELIRTMEK İSTERIM KI DÜNYA KADAR PERSONEL ALINDI KURUMLARA BUNLAR BÜTÇEYE YÜK OLMUYORDA BIZLER MI YÜK OLUYORUZ.SAHIT ÖLDÜĞÜM BIR KONU VAR .ISMINI VERMEK ISTEMEDIGIM BIR KÖYDE KIMSE YOK AMA CAMIDE IMAMI VAR.AYRICA IMAM HAFTANIN 3 GÜNÜ ŞEHIRDE.DEMEK ISTEDIGIM IHTIYACA GÖRE ALIN KARDESIM .ÜLKEME İMAM DEĞIL ZİRAAT MÜHENDISI VETERINER HEKIM DOKTOR ÖĞRETMEN LAZIM .BUNU ANLAMAMK İCIN NE YAPMAK GEREKİYOR

banner251