300 koyun projesinde önemli açıklama!

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, 300 koyun projesiyle ilgili gündeme gelen iddialar üzerine yazılı bir açıklama yaptı. '300 koyun projesi havada kaldı', 'Dağ fare doğurdu' şeklindeki iddiaların gerçek olmadığını bildiren Çelik, projenin paydaşlarının canla başla çalıştığını belirterek, “Proje şu an itibariyle sağlıklı bir şekilde yoğun çalışmalarla yürütülmekte olup bugüne kadar 34 bin 361 hayvan için kredi onaylanmış ve 10 bin civarında hayvanın temin ve dağıtımı gerçekleştirilmiştir” dedi.

300 koyun projesinde önemli açıklama!
banner200

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in 300 koyun projesi ile ilgili TBMM'de verdiği soru önergesine ilişkin basın açıklamasında bulundu. TÜDKİYEB Genel Başkanı Çelik açıklamasında şu ifadelere yer verdi.

''Ülkemiz küçükbaş hayvancılığı için çok önemli olan 300 koyun projesi Ziraat Bankası, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü ve Tarım Sigortaları Havuzu arasında yapılan protokol ile hayata geçirilmiş bir projedir.

DAMIZLIK KOYUN KOÇ TEDARİK SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

Tedarik kısmını üstlenen TİGEM ile Merkez Birliğimiz arasında ise 19 Eylül 2018 tarihinde damızlık koyun – koç tedariki sözleşmesi imzalanmıştır. Sözleşmenin imzalanması sonrasında bütün Türkiye'de proje kapsamında talep edilen hayvanların tedarik ve teslimi Merkez Birliğimiz tarafından yapılmaktadır.

İLK ETAPTA 50 BİN KOYUN KOÇ TEDARİK EDİLECEK

Bu proje çerçevesinde ilk etapta 50.000 koyun koç tedariki sağlanacak olup kredi sözleşmesini imzalayan yetiştiricilerin ve talep ettikleri hayvan sayılarının listesi Merkez Birliğimize gönderilmektedir.

ÇALIŞMALAR ÜLKE GENELİNDE DEVAM EDİYOR

TİGEM tarafından hazırlanan teknik şartname doğrultusunda Merkez Birliğimiz tarafından tedariki yapılan hayvanlar talep sahibi yetiştiricilere teslim edilmekte olup, halen çalışmalar ülkemiz genelinde devam etmektedir.

MİLLETVEKİLİNİN İDDİALARI GERÇEĞİ YANSITMIYOR

Hal böyleyken CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım ve Orman Bakanımıza TBMM'de yönelttiği soru önergesinde 300 koyun projesinin havada kaldığını söyleyerek birtakım asılsız iddialarda bulunarak dağ fare doğurdu yakıştırmasında bulunmuştur. Bugün gelinen noktada ise Milletvekili Gürer'in 300 koyun projesi ile ilgili havada kalmış iddiaları tamamen asılsız ve gerçek dışı olmuştur.

MİLLETVEKİLİNİN MEMLEKETİ NİĞDE'DE 1377 HAYVANIN TEDARİKİ YAPILDI

CHP Niğde Milletvekili Güler, bugün itibariyle sadece kendi ilinde tedariki yapılan 1377 damızlık koyundan haberdar olduysa buna ilişkin kendisinden kamuoyuna bir açıklama yapmasını bekleriz.

10 BİN HAYVANIN DAĞITIMI YAPILDI

Proje şu an itibariyle sağlıklı bir şekilde yoğun çalışmalarla yürütülmekte olup bugüne kadar 34.361 hayvan için kredi onaylanmış ve 10 bin civarında hayvanın temin ve dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Proje 30 Haziran 2019 tarihinde sona erecek olup bu tarihe kadar tedarik ve dağıtımlar planlandığı gibi tamamlanacaktır.

CANLA BAŞLA ÇALIŞIYORUZ

Tarım ve Orman Bakanlığımız ve TİGEM Genel Müdürlüğümüz ile projenin diğer paydaşları kadrolarıyla birlikte projenin başarıya ulaşması için canla başla çalışmaktadırlar.

YETİŞTİRİCİYE DAMIZLIK NİTELİĞİ TAŞIYAN HAYVANLARI VERİYORUZ

Bakanlığımız koyunculuğun gelişmesi için her projeye gerekli değeri ve desteği vermektedir. Biz de Merkez Birliği olarak üzerimize düşen görevi yerine getirmek için daha da önemlisi damızlık niteliği taşıyan hayvanları yetiştiricilerimize vermek için yoğun çaba harcıyoruz.

Merkez Birliğimizin organizasyonunda İl Birliklerimizle beraber bu projenin üzerinde hassasiyetle duruyoruz. Bizim ana gayemiz yetiştiricilerimize damızlık vasıfları uygun en iyi hayvanları temin etmektir. Onun için de hayvanların seçiminde ve alımında azami dikkat sarfedilmektedir.

300 KOYUN YERLİ VE MİLLİ BİR PROJEDİR

Bu projeyi asılsız bir takım söylemlerle başka yerlere çekmek yetiştiricilerimize yapılacak en büyük kötülük olacaktır. 300 Koyun Projesi olarak adlandırılan “Üretici şartlarında sözleşmeli küçükbaş hayvancılık projesi” yerli ve milli bir proje olup vatanını seven her kesim tarafından desteklenmesi gereken bir projedir.

MİLLETVEKİLİNİN PROJEYLE İLGİLİ FİKRİ VARSA BİZİMLE PAYLAŞABİLİR

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Güler, küçükbaş hayvancılığı ayağa kaldıracak bu proje için kendisinin önereceği, koyunculuğa dair alternatif bir fikri varsa bizimle paylaşmasını isteriz. Bu tür yanlış beyanlar yetiştiricilerimizin şevkini kırmaktan başka bir işe yaramaz. Biz Merkez Birliği olarak yetiştiricilerimiz için bu projenin başarıya ulaşmasında büyük bir özveri ile yolumuza devam edeceğiz. Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.''

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kime verildi
Kime verildi - 3 yıl Önce

300 koyun kime verildi hangi şartla verildi biz şartlara uydumuz halde neden ret edildik birlik başkani siz bu işleri geçin adeletli olalim

Mili ve yerli
Mili ve yerli - 3 yıl Önce

Lütfen bu hayvancılığa bir el atın et yiyemeyen ve üretemeyen bir-çok vatandaşımız var.ben bir hayvancı olarak söyliyorum destek alamıyom yemler pahalı mera yok

banner251