2017’nin ilk hayvan ithalatı Romanya’dan

Besilik sığır ithalatı kapsamında 2017'nin ilk ithal hayvanları Romanya'dan geldi. Et ve Süt Kurumu'nun aracılığıyla Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği'nin (TÜKETBİR) üyelerine dağıtılmak üzere Romanya'dan gelen 2 bin besilik sığır, dün Kocaeli Limanı'na giriş yaptı. Limana gelen besilik sığırlar, buradan TÜKETBİR üyelerine dağıtıldı.

2017’nin ilk hayvan ithalatı Romanya’dan
banner200
banner217

ÖZEL HABER

Bilindiği üzere Bakanlar Kurulu Kararı ile Et ve Süt Kurumu'na 31 Aralık 2017 tarihine kadar 500 bin baş canlı hayvan ithalatı için yetki verildi. Bu yetki kapsamında ilk ithal hayvanlar dün Türkiye'ye giriş yaptı. Romanya'dan gelen ithal besilik sığırlar, TÜKETBİR aracılığıyla küçük üreticiye dağıtıldı.

FİYATLAR CANLIDA 6-7 LİRA UCUZLADI

TÜKETBİR Başkanı Bülent Tunç, ithal edilen hayvanların çok kaliteli olduğunu belirterek, üreticilerin memnun olduğunu söyledi. Devlet eliyle yapılmadan önce bu hayvanların 5,5, 6 Euro'dan ithal edildiğini hatırlatan Tunç, bu yıl ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in girişimleri sonucunda 3.70 Euro'ya ithal edildiğini bildirdi. Üreticiye ise hayvanların 4 Euro'dan verildiğini dile getiren Tunç, “Üreticinin yaklaşık 1,5, 2 Euro kazanımı oldu. Bu da canlıda kilogram başına hayvanların 6-7 lira ucuzlaması demek. İthal edilecek hayvanlar bu kalitede gelmeye devam ederse inşallah bir daha et fiyatlarını konuşmayacağız" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Çelik'e teşekkür eden Tunç, bu yıl yapılacak ithalattan 17 bininin TÜKETBİR üyelerine verileceğini bildirdi. Romanya'dan ithal edilen 2 bin hayvan, 'şarole' ve 'limuzin' cinsi hayvanlardan oluşuyor.


YORUM EKLE
YORUMLAR
Yalan haber mi
Yalan haber mi - 4 yıl Önce

Beyler ben alım ılk partideki mallardan şerole limuzin değil hrpsi simental içlerinde 100 adet de 2 tane şarole 4-5 tane limuzin var 9-10 tane angus diğeri simental ve kırması. Burdaki haberi görüp aldanmayın şarole ve limuzin değil simental

hayvan
hayvan - 4 yıl Önce

Türkiye de mal bittimide ramanyadan getiriyonuz

Romanya dana koyun
Romanya dana koyun - 4 yıl Önce

Romanya'da Bütün kesimhaneler biliyorum.05343048181

Sss
Sss - 4 yıl Önce

Türkiye de hayvan bitmedi tabiki ancak % 300 kar etmek için gözünü bile kırpmayan sahtekarlar var. Devletin ithal hayvan getirmesini destekliyorum

Akilli olalim
Akilli olalim - 4 yıl Önce

eger turkiyede hayvan yeterli olsaydi avrupadaku gibi kilo 1 euro olurdu bol gelsinki ucuzlaein

Hayvan
Hayvan - 3 yıl Önce

Devlet ithaçl etsin o parayı ruslar romanlar avrupalılar yesin paranızı anlamadıgım şu ithal edecegin parayı ciftcisine verse ciftcisi de üretimi fazla yapar 1 ithal 2 ithal ne zamana kadar ithal edecek yazık günah bu para hepimizin admin yüzümüzü bu şekilde güldürmeyin başada koymuşsunuz resmi..!!

- 3 yıl Önce

İrlanda'nda gelen ithal hayvanlar hangi ırklardan bilgisi olan var mı

banner151

banner251