100 bin Suriyeli çoban aranıyor!

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), raporuna göre Türkiye'nin 100 bin çobana ihtiyacı var. Sektör temsilcilerin Suriyelilerin bu açığı kapatabileceğini belirtiyor.

100 bin Suriyeli çoban aranıyor!
banner282

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), raporuna göre Türkiye'nin 100 bin çobana ihtiyacı var. Sektör temsilcilerin Suriyelilerin bu açığı kapatabileceğini belirtiyor. Bununla birlikte sektör de Suriyelilerin öncelikle Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından eğitilmesini talep ediyor.

ARAZİLERİ SURİYELİLER EKİYOR

TİSK'in “Türk İş Dünyasının Türkiye'deki Suriyeliler Konusunda Görüş, Beklenti ve Önerileri" başlıklı raporunu dün tanıttı. Gazetelerde yer alan haberlere göre Suriyelilerin en çok hayvancılık sektöründe çalıştırılabileceğine vurgu yapıyor. TİSK ile Hacettepe'nin araştırmasına göre Güneydoğu'da ekilmeyen araziler artık 'ortakçı' Suriyeli mültecilerce ekilip biçiliyor.

400 BİN KAÇAK SURİYELİ

Türkiye'nin en büyük ekonomik merkezleriyle Suriyelilerin yoğun olduğu toplam 18 ilde iş dünyası temsilcileriyle yapılan görüşmelere dayanılarak kaleme alındı. Suriyelilere çalışma izni verilmesi tartışmaları raporda da gündeme geldi. Türkiye'de 2 milyonu aşkın Suriyeli mültecinin sadece 35 bini üniversite mezunu ve ezici çoğunluğu vasıfsız işçi özelliği taşıyor. 150 bini Gaziantep'te olmak üzere yaklaşık 400 bin Suriyelinin kaçak olarak çalıştığı öngörülüyor. Suriyelilerin kayıtlı çalışması halinde cazibelerinin azalacağı görüşü ağır basan iş dünyası temsicileri Suriyelilerin mesleki eğitimden geçmesini ve kayıtlı istihdamda devletin teşvik vermesini istiyor.

"TÜRK İŞÇİLER MAĞDUR OLMASIN"

TİSK'in raporunda hemen bütün görüşmecilerin Suriyelilere istihdam imkânları yaratılırken yerel halk ve Türk işçilerin mağdur edilmemelerini söyledikleri belirtildi. Raporu hazırlayan Doç. Dr. Murat Erdoğan ve Dr. Can Ünver hazırladı. Toplantıda konuşan Erdoğan, 18 yaşının altında çalıştırılan birey sayısının yüksek olduğuna, Suriyelilerle birlikte çocuk işçi sorununun tekrar başladığına dikkat çekti. Erdoğan, “Türkiye'ye gelen Suriyelilerin genel yapısı kırsal kökenli ve muhafazakâr. Kendi ülkelerinde eğitim karmaydı ama burada kızlar ve erkeklerin birlikte okuması konusunda sorun yaşanıyor" dedi. TİSK Başkanı Eyüboğlu ise şu görüşleri gündeme getirdi:

"SINIRLI İSTİHDAM"

“Konfederasyonumuz, Suriyelilerin mesleki yeterlilikleri çerçevesinde bazı bölge ve sektörlerde değerlendirilmesiyle sınırlı ölçüde istihdam edilmesinin uygun olacağı, girişimci nitelikte olanların bu özelliğinden yararlanılması ve sığınmacıların kayıtdışı istihdam sorununu büyütmesini önleyecek tedbirler alınması gerektiği görüşündedir. Nitelikli olan iş gücünden yeterlilikleri belgelendirilerek faydalanılmalı."

YORUM EKLE