Dünya genelinde en çok tüketilen sebzeler arasında yer alan havuç, insan sağlığını da çok çeşitli açılardan desteklemektedir. Çocukların gelişimlerinde de büyük bir role sahip olan bu sebze, arama motorlarına sık sık konu olmaktadır.

Havuç tüketmeyi bir alışkanlık haline getirmek isteyip kendi havuçlarını kendileri yetiştirmek isteyen pek çok kişi, bu sebzenin yetiştiriciliğinde nelere dikkat edilmesi gerektiğini merak etmektedir. Bu kapsamda bizler de bu içeriğimizde o kişiler için havuç yetiştiriciliğine ilişkin birtakım bilgilendirmelerde bulunduk. İşte konuya dair ayrıntılar…

HAVUCUN ÖZELLİKLERİ

Havuç, ‘Apiaceae’ familyasının ‘Daucus carota’ türüne ait bir sebzedir. Genellikle turuncu renkte bir köke sahip olan havucun hem yaprakları hem de tohumları kullanılmaktadır.

2 yıllık bir bitki olan havuç ilk yılında yaprak ve kök oluşturur, ikinci yılında ise çiçek açarak tohum verir. Tarımsal üretimde bir yıl boyunca yetiştirildiği bilinen havucun kökleri hasat edilir. İnsan sağlığı açısından son derece faydalı olan bu sebzenin içerisinde beta karoten ve antioksidan bulunmaktadır. Vücut bu içerikleri A vitaminine dönüştürür.

HAVUÇ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Birçoğumuz turuncu renkli havucu biliyor olsak da bu sebzenin birçok çeşidi bulunmaktadır. Köklerinin şekline ve boyutlarına göre sınıflandırılan havucun en yaygın çeşitleri; Nantes, Mini, Danvers, Chantenay, Imperator ve Nantes’tir. Ülkemizde en çok yetiştirilen havuç çeşitleri ise; Nantes, Kral Chantenay ve Flakkee’dir.

HAVUÇ NE ZAMAN VE NASIL EKİLİR?

Arama motorlarında sık sık sorgulanan konu başlıkları arasında yer alan havuç ekimi, dikkat gerektiren bir sürece sahiptir. Genellikle ilkbaharın erken dönemlerinde ekilen havuç, cinsine ve iklim koşullarına bağlı olarak mart- ekim ayları arasında ekilebilmektedir.

Havuç ekimi son derece özen gerektiren bir süreçten oluşmaktadır. Toprağın hazırlanması, derinlik, sulama ve bakım yöntemleri dikkat gerektiren başlıklar arasında yer almaktadır.

Havuç ekimi için toprağın iyi drenajlı, kumlu ve gevşek olması gerekir. Ekim öncesinde toprağın taş ve diğer sert materyallerden arındırılması gerekir. Havuç ekimi için seçilen dönemde hava sıcaklığının 16 ila 21 derece aralığında olmasına özen göstermek gerekir.

Havuç tohumları toprak yatağına yaklaşık 1- 2 cm derinliğe olacak şekilde ekilmelidir. Tohumlar arasında ise yaklaşık olarak 2- 3 cm’lik mesafe bırakılmalıdır. Sonrasında tohumların üstü toprakla hafif bir şekilde örtülmelidir.

Tohumlar ekildikten sonra toprağın hafif bir şekilde sulanması gerekir. Tohumlar çimlenene kadar toprağın nemli olması önemlidir. Ancak burada aşırı sulamadan kaçınılmalıdır. Aksi takdirde tohumlar hızlı bir şekilde çürümeye başlayacaklardır.

Havuç tohumlar ekimden sonraki 2- 3 hafta içerisinde çimlenir. Çimlenme başladığında bitkiler arası mesafenin korunması gerekir. Mesafenin 4- 5 cm olacak şekilde ayarlanması önemlidir.

Çimlenmenin ardından havuçların düzenli bir şekilde sulanmaları ve beslenmeleri gerekir. Sulama, toprak yüzeyi tamamen kuru olduğunda yapılmalı ve sulamada aşırıya kaçılmamalıdır. Bitkilerin daha iyi bir gelişim göstermeleri için ise mutlaka organik gübre kullanılmalıdır.

Balkabağı Ne Zaman Ekilir? Balkabağı Ne Zaman Ekilir?

HAVUÇ NASIL VE NE SIKLIKTA SULANMALI?

Havuç yetiştiriciliğinde profesyonel olmayan kişiler bu bitkinin ekildikten sonra ne sıklıkta ve nasıl sulanması gerektiğini merak etmektedir.

Havuç yetiştiriciliğinde toprağın nemli kalması önemlidir. Bu neden ile havuç ekildikten sonra haftada 2- 3 kez sulanmalıdır. Orta düzeyde su tüketen bu bitki, aşırı suya dayanıklı bir yapıda değildir.

Havuç tohumları direkt olarak tarlaya veyahut da bahçeye ekilmelilerdir. Drenajı iyi, haff ve organik içeriği yüksek olan topraklar, havucun gelişimini destekler.