Tarım Bakanlığının üretici için planı ne?

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, Et ve Süt Kurumu'nun marketlerde reyon kiralayarak kıyma ve kuşbaşı fiyatlarının daha uygun fiyata satılacağı yönündeki açıklamaların kendilerini kaygılandırdığını belirterek, “Bakanlık bu konuda nasıl bir proje üzerinde çalışıyor? Bunu öğrenmek istiyoruz" dedi.

Tarım Bakanlığının üretici için planı ne?

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, kırmızı et ithalatının yoğunlaşmasından dolayı üreticiler açısından büyük bir belirsizlik yaşandığını belirterek, önlerini göremediklerini söyledi. Et ve Süt Kurumu'nun marketlerde reyon kiralayarak kıyma ve kuşbaşı fiyatlarının daha uygun fiyata satılacağı yönündeki açıklamaların da kendilerini kaygılandırdığını dile getiren Tunç, “Bakanlık bu konuda nasıl bir proje üzerinde çalışıyor? Bunu öğrenmek istiyoruz" dedi.

HANGİ MALİYETLE ETİ BU FİYATLARA SATACAKSINIZ?

Merkez Birliği'nin 160 bin üyesi bulunduğu ve bu üyelerin büyük bir tedirginlik içinde olduğunu ifade eden Tunç, bu ayın sonunda Ankara'da önemli bir toplantı yapacaklarını söyledi. Yem maliyetlerinin yüksekliğine işaret eden Tunç, “24, 27 liraya et satılacakmış! Birileri çıkıp bize hangi maliyetle etin bu fiyatlara satılabileceğini açıklaması gerekiyor. Et pahalı ve bunun sorumlusu üreticiler ise 160 bin üyemizle biz üretimi bırakmaya hazırız. Madem suçlusu üreticiyse çekilelim, dışarıdan getirip 25, 26 liradan hep birlikte eti tüketelim. Ama durum böyle değil. Geçmişte üreticiyi üretimden soğutacak adımların faturasını ülke olarak ağır ödedik" dedi.

HAYVANLARIMIZI GETİRİP ET VE SÜT KURUMUNA TESLİM EDECEĞİZ

Kasaplık ve et ithalatından dolayı yerli üreticinin kesimlik hayvanlarını satmakta zorlandıklarını bildiren Tunç, “Bakanlığın üretici için planı ne bunu görmek istiyoruz. Durum böyle giderse bütün üreticiler olarak hayvanlarımızı getirip Et ve Süt Kurumu'na teslim edeceğiz. İthal hayvanlardan önce bizim hayvanlarımızı kesin diyeceğiz" diye konuştu.

TARIMDAN HABERYorumlar

Toplam 6 Adet Yorum Yapılmış.
02 Kasım 2017, 16:08

Üyelik aidatı

Musa yavuz
Bir sefer kırmızı et desteği aldım işletmeyi kapatalı üç dört yıl oldu aidat diye 490tl para istiyorlar taşımadığım hayvandan para istiyorlar bu hakkı kim verdi
27 Ekim 2017, 18:35

ketbirin attıgı kazık

fatih mehmet agca
et ve sut kurumunun 3.40 dolara satın aldıgı besi danalarını 4.50 dolara satarak besicilere satan birlige ne demeli ayrıca denizbank vb bankalardan kredi kullandırmayla besiciyi batırmak neden
19 Ekim 2017, 13:10

İTHAL DANA
milleti soyan sizlersiniz et balık 4,2 dolara canlı kilo hayvan verirken siz 4,8dolara veriyorsunuz cumhurbaskanına kadar durumu bildirecegiz hırsız serefsizler.
06 Ekim 2017, 09:53

Akbabalar

Hade yürüyün
Siz birlikleri kapatın çiftinin malına ortak olmayı bırakın sorun kalmaz.yurt dışında Antalyada çalgıli cengili yemeklerde yiyorsunuz çiftçiyi biriniz değil alayınız aynı
06 Ekim 2017, 00:19

Kraldi

İsimsiz
Faruk baba kraldi kimse kiymetinibilemedi
05 Ekim 2017, 20:51

Ne planı

HDM
3 ay geçti sayın bakan ne atama yapabildi nede tarımsal konularda bir yol haritası açıkladı .umutlar tükeniyor

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Üretici Birlikleri HABERLERİ