Sığırlarda ayak hastalıkları ve tırnak bakımıyla ilgili önemli kurs!

Yozgat'ta sığırlarda ayak hastalıkları ve tırnak bakımı ile ilgili önemli bir kurs düzenlendi. Kurs ile Damızlık Sığır Yetiştiricileri İl Birlikleri personellerinin mesleki yeterliliklerinin arttırılması amaçlandı.

Sığırlarda ayak hastalıkları ve tırnak bakımıyla ilgili önemli kurs!

Damızlık Sığır Yetiştiricileri İl Birlikleri personellerinin mesleki yeterliliklerinin arttırılması amacıyla düzenlenen, “Sığırlarda Ayak Hastalıkları ve Tırnak Bakımı Kursu” Yozgat'ta yapıldı.

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Yozgat DSYB Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Selvi ve Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir'in açılış konuşmalarını gerçekleştirdiği kursa, Hayvan Sağlığı Şube Müdürü İlker İpek, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği personellerinden Bülent Toklu, Ziraat Mühendisi Onur Yiğit ile Erzincan, Elazığ, Niğde, Çorum, Kırşehir ve Yozgat İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliklerinden görevli personeller katılım sağladı.

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Yozgat DSYB Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Selvi, açılış konuşmasında, Ayak ve Tırnak Problemleri için birlik üyelerinin sahibi oldukları sürülerde yaşanan en önemli sorunların başında geldiğini söyledi.

Selvi, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birlikleri üyelerinin ihtiyacı olan tırnak bakımı hizmetinin yaygın şekilde verilmesinin amaçlandığını aktardı. Selvi, Yozgat'ın Türkiye'nin önemli tarım ve hayvancılık merkezlerinden olduğunu belirterek, “Tüm çalışmalar bölgemizde hayvancılık sektörünü daha ileriye taşımak amacıyla yapılmaktadır. Yetiştiricimizin ve sektörün ihtiyacı olan birçok konuda birliğimiz elini taşın altına koymak suretiyle yatırımlarını yapmıştır. Bu doğrultuda yatırımlarımızın devamı gelecektir” dedi.

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Ziraat Mühendisi Onur Yiğit, Ayak – Bacak özellikleri, genetik ve çevre ile ilişkisi ve Hayvan Besleme Tırnak İlişkisi hakkında eğitim verdi.

Gazi Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bahtiyar Bakır ayak hastalıkları, nedenleri, insidansı, tedavi ve koruma yöntemleri, tırnak kesimi ve pansumanı konularında eğitim verdi.

Özellikle hayvanların hareket etme imkanı kısıtlı işletmelerde tırnakların aşırı uzamasına bağlı tırnak bozuklukları ve hastalıklar meydana gelebildiğine dikkat çeken Bakır, “Uzayan tırnaklar arasında biriken ahır pislikleri hareketsizlikten atılamaz ve enfeksiyona sebebiyet verir. Enfeksiyonla da hayvanda topallama meydana gelir” diye konuştu.

Topallayan hayvanın yeterince beslenemeyeceğini, bunun da süt verimini azaltacağına işaret eden Bakır, “Hayvanların refahı ve verimin artması için ayak ve tırnak bakımının ciddiye alınması gerekir. Tırnak kesme işlemi, tırnaktaki fazla dokuları ortadan kaldırmak için yapılır. Ancak bu konuda tecrübeli kişilere yaptırılması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Eğitim kapsamında çiftlikte sığırlara tırnak kesimi uygulaması yapıldı.

TARIMDANHABERYorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Üretici Birlikleri HABERLERİ