500 bin kasaplık hayvan ithalatını doğru bulmuyoruz!

500 bin baş kasaplık hayvan ithalatına yönelik değerlendirmelerde bulunan Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı Bülent Tunç, fiyat artışları gerekçe gösterilerek yapılacak kasaplık hayvan ithalatını doğru bulmadıklarını belirtti.

500 bin kasaplık hayvan ithalatını doğru bulmuyoruz!

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı Bülent Tunç, kim ne kadar hayvan istiyorsa birlik üyelerinden karşılamaya hazır olduklarını belirtti. Tunç, kasaplık hayvan ithalatının sıfır gümrükle yapılmasının ülke hayvancılığına büyük zarar vereceğini dile getirdi.

MİLLİ TARIM PROJESİNE UYGUN HAREKET EDİLMELİ

Ramazan ayı öncesinde fiyat artışlarının yaşandığını ancak Ramazan'ın ilk haftasında fiyatların düştüğünü anımsatan Tunç, “Talep artışına bağlı olarak fiyatlar artıyor. Şuna eminim ki ramazan ayının ilk haftası et fiyatları düşer. Türkiye'ye kasaplık hayvan gelmesi cinayettir. Sayın Cumhurbaşkanı Milli Tarım projesini açıkladı. Buna uygun hareket edilmesi gerekir. Kısa zaman içinde yem fiyatları yüzde 25, yem katkı maddesi üç katına çıktı.

NE KADAR HAYVAN İSTİYORLARSA VERMEYE HAZIRIZ

“Ete ihtiyacı olduğunu söyleyen herkes bizimle irtibata geçebilir. Ne kadar istiyorlarsa o kadar hayvan vermeye hazırız. İnsanlar sattıklarının yerine koyamıyorlar. İnsanların para kazanması lazım. Yeterli besi hayvanı bulunmadığı için insanlar elindekini satmak istemiyorlar.

İthalat çözüm olmuyor. İthalat sektörün önünü tıkıyor. Birkaç yıl önce ithalat yapıldığında 18 lira olan etin fiyatı 12 liraya düşmüştü. Ancak ne kasapta ne marketlerde raf fiyatı bir TL bile düşmedi. Yani üreticinin ucuza satması tüketicinin de ucuz alacağı anlamına gelmiyor.

Kimse para kazanmadığı işi yapmaz. O zaman döneri, sucuğu da dışarıdan getirelim her şey ucuzlasın. İthalat niye sürekli gündeme geliyor."

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 1 Adet Yorum Yapılmış.
19 Nisan 2018, 20:23

Kaça vercen

Mustafa
Küçükbaş hayvan fiyatları kaç para senin haberin varmı bir milyon kurbanlık küçükbaş ithal edilsin

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Üretici Birlikleri HABERLERİ