18 yıldır hayvancılık sektöründeyim böyle sıkıntı yaşamadım!

Düzce Kırmızı Et Üreticileri Birlik Başkanı Erdoğan Bal, 18 yıldır hayvancılık sektöründe bulunduğunu, ancak son dört ayda yaşadığı sıkıntıları şimdiye kadar yaşamadığını belirtti. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın üreticinin yaşadığı sorunlara karşı acilen bir politika geliştirmesi gerektiğini kaydeden Bal, “Kurlar arttı ama karkas kesim fiyatları yerinde sayıyor. Bunun sürdürülebilir bir yanı bulunmuyor" dedi.

18 yıldır hayvancılık sektöründeyim böyle sıkıntı yaşamadım!

Düzce Gölyaka'da 80 dönüm üzerinde kurulu, 40 dönüm yarı açık işletmesi bulunduğunu ve Ankara ile Trakya arasında bu büyüklükte bir işletmenin bulunmadığını dile getiren Düzce Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Erdoğan Bal, “3 ay önce 52 liraya aldığım yem şu anda 78 lira oldu. Ama karkas eti üç ay önce 29 liraya kestiriyordum şu anda da 29 liraya kestiriyorum. Bu aradaki fark işletmeye zarar yazıyor" değerlendirmesinde bulundu.

İŞLETME BOŞ KALACAK!

İşletmesinde ağırlıklı olarak besi olmak üzere süt hayvancılığı da yaptığını dile getiren Bal, beside ithal hayvan üzerinden çalıştığını söyledi. Kurların artmasından dolayı ithal hayvan fiyatlarının da arttığını hatırlatan Bal, “Aldığımız hayvan fiyatı arttı ama karkas kesim fiyatı artmıyor. Durum böyle giderse hayvan ithalatı yapmayacağım. İç piyasada da bulamayınca işletme boş kalacak" dedi.

Üretici olarak yaptığı işi önemsediklerini vurgulayan Bal, kaba yem olarak silaja ağırlık verdiğini ve yıllık 20 bin ton silaj aldığını kaydetti. Bölgedeki çiftçi ile anlaştıklarını ve silajlık mısırın tamamını çiftçiden aldıklarını bildiren Bal, işletmede de 50'ye yakın çalışanın istihdam edildiğini söyledi.

Hayvancılık Genel Müdürü Zekeriyya Erdurmuş ve Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, Erdoğan Bal'ın hayvancılık işletmesinde incelemelerde bulundu.

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 5 Adet Yorum Yapılmış.
24 Eylül 2018, 11:26

İthalat lobisi ile beraber çalıştınız köylünün malının içine ettiniz üreticiyi bitirdiniz kur yükseldi ağlıyorsun milyonlarca üreticinin ağını aldınız bunlar iyi günlerimiz dur bakalım
23 Eylül 2018, 23:52

İthal vugunu

Mahmut
Damızlık ithal ediyorum diyerek fonları sıfırlayıp devletin vergisini iç edenler bu dağılımların ne kadarı hayatta. Yoksa yurda geldiğinde damızlık değerini kaybedip kasaplık mı oluyor bu hayvanlar. Ülkenin sorunu dağılımların Devamı..Damızlık ithal ediyorum diyerek fonları sıfırlayıp devletin vergisini iç edenler bu dağılımların ne kadarı hayatta. Yoksa yurda geldiğinde damızlık değerini kaybedip kasaplık mı oluyor bu hayvanlar. Ülkenin sorunu dağılımların yok edilip hala hollandanin inek sayısının 100 katından fazla ithalat yaptığımız halde sözlüğümüzün bulunmaması. Çünkü ithalât hakk amaç damızlık sayısını arttırmak değil vergileri sıfırlayarak kazanç arttırma tabiiki devlet kesesinden
23 Eylül 2018, 21:40

Üretim bitiriliyor

Ahmet
Sayın başkan siz dışardaki hainlerle uğraşırken birileri tarım ve hayvancılığı bitirdi acil desteklenmezse kalan kırıntılarda kalmıyacak üretim olmazsa bir ülke dışa bağımlılık tan kurtulazasınız içten bitirdiklerinden şü Devamı..Sayın başkan siz dışardaki hainlerle uğraşırken birileri tarım ve hayvancılığı bitirdi acil desteklenmezse kalan kırıntılarda kalmıyacak üretim olmazsa bir ülke dışa bağımlılık tan kurtulazasınız içten bitirdiklerinden şüpem vardı ama artık şüpem kalmadığı gibi dayanacak gücümde kalmadı her ay süt parası yerine borç katlanarak çoğalmaya başladı gereğinin acilen yapılmasını arz ederim.
23 Eylül 2018, 19:58

Hep Şikayet

Ahmet Kılıç
Erdoğan Bal o seviyeye nasıl geldiniz En az 2-3 bin hayvanınız var.İsyan etmeyin çözüm üretin.Zamanında büyük para kazanırken ses yok biraz kazanç düşünce hemen isyan.Bu şekilde üretici de tüketici de kazanmaz.Önce siz et borsas Devamı..Erdoğan Bal o seviyeye nasıl geldiniz En az 2-3 bin hayvanınız var.İsyan etmeyin çözüm üretin.Zamanında büyük para kazanırken ses yok biraz kazanç düşünce hemen isyan.Bu şekilde üretici de tüketici de kazanmaz.Önce siz et borsasını kurdurun üretici ile kasapları buluşturun ki Üretici mağdur olmasın.Üretici piyonga alır gibi besicilik yapıyor.
23 Eylül 2018, 18:28

Ne dert ediyon ithalat lobisine müracaat et döviz bol hemen doldurursunuz

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Üretici Birlikleri HABERLERİ