Un ithalatı bir yılda 17 kat arttı!

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi'nin yanıtlaması istemiyle Un İthalatı konusunda önerge verdi. Bosna Hersek'ten yapılan un ithalatında bir yılda 17 kat gibi ciddi oranda artış olduğunu dile getiren CHP'li Gaytancıoğlu, bitkisel yağlar ve mısır ithalatında da geçmiş yıllara oranla ciddi artış olduğunu belirtti.

Un ithalatı bir yılda 17 kat arttı!

Gaytancıoğlu, soru önergesinde şunları kaydetti: “Un ithalatında Macaristan, Hollanda, Sırbistan ve Slovakya'daki bazı firmaların Bosna Hersek kanalıyla Türkiye'ye un getirerek haksız rekabet sağladığı iddiaları kamuoyunda tartışılıyor. Ülkemizin un fabrikaları un satmakta zorlanıyorken; Bosna Hersek aracılığıyla ülkemize başka ülkelerin unu geliyor. Gümrük vergisi ödemeden haksız kazançla gelmesi kamuoyunda tartışmaya neden oluyor. Türkiye'deki un fabrikalarında 1 lira 10 kuruşa mal olan unun 96 kuruştan gelmesine izin verilmesi ülkemiz un sanayisini ve çiftçilerimizi olumsuz etkiliyor. Depolarımız buğday dolu iken bu türden haksız kazançların sağlanması vicdanları yaralamaktadır." dedi.Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Un ve Unlu Mamüller HABERLERİ