TZOB: çiftçiyi şaşırtmaya başladı!

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, yıllar sonra çiftçiyi şaşırtmaya başladı. Tarım ve çiftçi aleyhine gelişen birçok olay karşısında bugüne kadar güçlü bir ses çıkarmayan TZOB Başkanı Bayraktar, yıllar sonra bu sessizliğini bozdu. İthalat kararnameleri sonrasında hükümeti uyaran Bayraktar, 2006'da Ordu'da yapılan fındık mitingini hatırlatarak, “Kimse bizi tekrar meydanlara çıkmak zorunda bırakmasın" dedi.

TZOB: çiftçiyi şaşırtmaya başladı!

TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, bugün Birlik Merkezi'nde bir basın toplantısı düzenledi. Tarım ve çiftçi aleyhine gelişen birçok olay karşısında bugüne kadar güçlü bir ses çıkarmayan TZOB Başkanı Bayraktar, yıllar sonra bu sessizliğini bozdu. İthalat kararnameleri sonrasında hükümeti uyaran Bayraktar, 2006'da Ordu'da yapılan fındık mitingini hatırlatarak, “Kimse bizi tekrar meydanlara çıkmak zorunda bırakmasın" dedi.

Tepkisini bununla da sınırlı tutmayan Bayraktar, "Meydanlara bir çıkmaya başlarsak arka arkaya gelir. Kimse bizi durduramaz. Herkes aklını başına alsın" uyarısında bulundu.

İşte Bayraktar'ın çiftçiyi şaşırtan açıklamalarının satır başları şöyle:

-14 Mayıs 2017'de Ankara'da düzenlediğimiz mitingde, bütün mesajlarımızı verdik. Görüyoruz ki mesajlarımız yeterince anlaşılmamış.

-Çiftçimiz, sorunların bir an önce çözülmesini istiyor. Uyarıyoruz. Kimse bizi tekrar meydanlara çıkmak zorunda bırakmasın.

-Bu ülkeyi doyuran insanların kıymetini herkes bilmek zorundadır. Bu anlaşılıncaya kadar mücadelemiz devam edecek.

-Meydanlara çıkarız, herkesi uyarıyorum. Meydanlara bir çıkmaya başlarsak arka arkaya gelir. Kimse bizi durduramaz. Herkes aklını başına alsın.

-Gıdanın enflasyondaki payı yüzde 3 civarında. Gıda dışında yüzde 8'e yakın bir enflasyon var. Enflasyonu oluşturan diğer unsurlara neden bakılmıyor? Başka tarafın üzerine niçin gidilmiyor?

-Çiftçiye cesaretiniz yetiyor da onlara yetmiyor mu? Neden sadece bizim üzerimize geliniyor? Günah keçisi biz miyiz?

-Ekonomi Bakanının tarım, tarım sektöründeki üretim umurunda değil. Burada dikkatli olması gereken Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanıdır. Bu gibi kararnamelere imza koymasın.

-Buğday üreticisi ne üretiyormuş, hangi koşullarda üretim yapıyormuş. Hiç umurunda değil. Büyükşehirler yaşanmaz hale geldi. Kırsalda müthiş göç var. Bunu görmüyor musunuz? Gözünüz kör mü sizin?

-Hasadın devam ettiği, üreticinin fiyattan aşırı derecede mağduriyet yaşadığı bu ortamda, TMO'ya ithalat yetkisi verilmesi, ithalat yapılmasa bile piyasayı yine psikolojik olarak etkileyecek ve fiyatları daha da düşürecektir.

-ESK'ya verilen ithalat yetkisini de doğru bulmuyoruz. Et fiyatlarını düşürmenin yolu ithalat değil, daha fazla destek vererek üretimi artırmaktan, buna yönelik politikalar izlemekten geçer.

-Çukurova'da mısır hasadı başlamıştır. Yine bu ortamda TMO'ya 700 bin ton mısır ithalat yetkisi tanınmıştır. Zamanlama manidar. Buğdayda yaşananlar mısırda yaşanmasın. TMO, hızlı hareket etsin. Çiftçimizi mağdur etmeyecek bir müdahale alım fiyatını bir an önce açıklasın.

-Algıyı oluşturmama adına hasat zamanlarında kararname yayınlanmaz. Fevkalade yanlış. Üreticiye darbe vuran bir kararname bunlar.

-Kendi üreticisini besleyemeyen hükümetler başka ülkelerin çiftçisini besler.

-Karadeniz için çok önemli bir ürünümüz olan fındıkta önümüzdeki günlerde hasada başlanacak. TMO, Nisan ayında başladığı alımlara yeni sezonda da etkin olarak devam etmeli, fındık üreticisini mağdur etmemelidir.

-Doğal afetlerden zarar gören çiftçilerimizin tarımsal kredi borçlarının faizsiz olarak ertelenmesi ve uzun vadeye yayılması için Tarım Bakanlığına başvurduk. Süreci takip ediyoruz.

-Üretici ve market fiyatları arasında en fazla fiyat farkı yüzde 461,19 ile elmada görüldü.

-Market fiyatlarında; Temmuz ayında, 6 üründe fiyat değişimi olmadı, 14 üründe azalma, 16 üründe ise fiyat artışı meydana geldi.

-Üretici fiyatlarında son bir ayda; 11 üründe fiyat değişimi görülmezken, 6 üründe azalma, 15 üründe ise fiyat artışı oldu.

TARIMDAN HABERYorumlar

Toplam 11 Adet Yorum Yapılmış.
01 Ağustos 2017, 19:19

Çıkın

Yakup
Arkadaşlar her yönetici sokaklara çıkarız diyor Allah aşkına çıkın ya 5 un fabrikacı gidiyor istediğı gibi at oynatıyor 30 milyon çiftçi 'den ses çıkmıyor bu adaletmi geçen yıl buğday ayni fiyatı hatta daha yüksekti unun Devamı..Arkadaşlar her yönetici sokaklara çıkarız diyor Allah aşkına çıkın ya 5 un fabrikacı gidiyor istediğı gibi at oynatıyor 30 milyon çiftçi 'den ses çıkmıyor bu adaletmi geçen yıl buğday ayni fiyatı hatta daha yüksekti unun çuvalı 70 liraidi şimdi buğday fiyatı daha düşük unun çuvalı 92bin lira bunun adaleti nerede sizlere soruyorum çiftçinin malı düşük biri sanayi malı biri enayi malı
01 Ağustos 2017, 12:14

Tzob baskanligi

Behcetkemalbaltaci
Oyum bos diyenlere boş verdigin zaman iktidara yaramiyormu beyin bedava kullanmayı bilene oy verirken iki kere düşün meleri gerekirdi bir koşun iktidarin peşinden çiftçi perişan oldu ben çiftçiliği bıraktım daha beter olsun lar diyorum Devamı..Oyum bos diyenlere boş verdigin zaman iktidara yaramiyormu beyin bedava kullanmayı bilene oy verirken iki kere düşün meleri gerekirdi bir koşun iktidarin peşinden çiftçi perişan oldu ben çiftçiliği bıraktım daha beter olsun lar diyorum
01 Ağustos 2017, 10:15

İthalat

Abdullah coşkun yıldız
Ekonomi bakanı nın çok umrunda mı üretici,bey efendi sahipsiz olan çiftçinin ürettiği ürüne enflasyon canavarı yapabiliyor ve ithalat sopasıyla vur ureticiye ama bir sanayicinin üretimini bir zenginin üretimini enflasyon canavarı yap Devamı..Ekonomi bakanı nın çok umrunda mı üretici,bey efendi sahipsiz olan çiftçinin ürettiği ürüne enflasyon canavarı yapabiliyor ve ithalat sopasıyla vur ureticiye ama bir sanayicinin üretimini bir zenginin üretimini enflasyon canavarı yap bakalım görelim
01 Ağustos 2017, 00:42

Ithalat

Mehmet
Beyler bu isler bildiginizgibi deyil bu ulkede hersey alim satim uretici tuketici Denetime vergiye tabi olmadigi icin kimin nekadar urettigi sattigi calistirdigi isci hepsi kacak sayilor yani odemediginiz vergi yok Alacagimizda olmaz Ornek avrup Devamı..Beyler bu isler bildiginizgibi deyil bu ulkede hersey alim satim uretici tuketici Denetime vergiye tabi olmadigi icin kimin nekadar urettigi sattigi calistirdigi isci hepsi kacak sayilor yani odemediginiz vergi yok Alacagimizda olmaz Ornek avrupada bir sutcuyu ele alayim Ben hollandadan gurbetciyim Cifcilerle hasinesir olan bir vatandas Adamin yuztane inefi var hergun iki kez sagilor ve ortalama inek basi gunde 60 litre sut alir bunu hergun aksam tanker gelir alir Geliri sabit faturali hadi vergi kacirda goreyim Tavsiyem gelsinler gorsunler o basdaki yoneticiler haa arasira sut aloriz yogur icin litresi 40 kurus yanlis anlamayin kusura kalmayin ben burda daha fazla oduyom Kazanan marketler yani asil pastayi yiyen buyukler hata burd
01 Ağustos 2017, 00:36

Kukla

Gürkan
Sen göreve geldıgınden berı ne yaptın kı bolw bırsey yapacaksın gemılere mazot verılırken 1 tl nerdeydın hukumetın mazot vaadı verdı nerde ıcraat sen kukladan koltuk sevdalının tekısın tek umud pamuk sımdı onada goz yum ıhtal p Devamı..Sen göreve geldıgınden berı ne yaptın kı bolw bırsey yapacaksın gemılere mazot verılırken 1 tl nerdeydın hukumetın mazot vaadı verdı nerde ıcraat sen kukladan koltuk sevdalının tekısın tek umud pamuk sımdı onada goz yum ıhtal pamukta vergıyı sıfırtlar cıftcı dıe bırsey kalmasın suruyeler iş kapısı olsun dıe pamukta ybancı ot ılacılarını ruhsatlarını ıptal ettıklerınde nerdesın nerdeydın syn bayraktar
31 Temmuz 2017, 22:17

Üretmeyin

İsimsiz
1 yıl üretim yapmayın bakalım ayakta durabilecekmi sadece hayvancıya ve kendi ailenize yiyecek kadar üretin hayvancılarda kasaplara kestirmesin çiftçiyle birlikte bölüşsün görücem ben bu hükümetin halini o zaman işsizlik artıcak g Devamı..1 yıl üretim yapmayın bakalım ayakta durabilecekmi sadece hayvancıya ve kendi ailenize yiyecek kadar üretin hayvancılarda kasaplara kestirmesin çiftçiyle birlikte bölüşsün görücem ben bu hükümetin halini o zaman işsizlik artıcak gıda Yok olucak sonra ah biz ne yaptık diyecekler
31 Temmuz 2017, 21:45

Tarim italat

Ahmet kuzucu
Saygi deger yoneticilerim bende bir yoneticiyim ama cifciyim ureticiyim siz boyle yaptikca birakin birsefer italati heryil ital etmeye baslayacaksiniz bu koyluyu koyde tutmak yerine goce zorluyorsunuz tum turkiyeye sesleniyorum ve yetkililere tarimi Devamı..Saygi deger yoneticilerim bende bir yoneticiyim ama cifciyim ureticiyim siz boyle yaptikca birakin birsefer italati heryil ital etmeye baslayacaksiniz bu koyluyu koyde tutmak yerine goce zorluyorsunuz tum turkiyeye sesleniyorum ve yetkililere tarimi ve hayvanciligi destekleyin desteklemezseniz sehirlerde koyluyu ureticiyi agirlamak zorunda kalirsiniz
31 Temmuz 2017, 21:03

Evet
Doğru başkanım vur masaya yomruğunu her kes tarımın tepesinde nedir bu ya yürüyelim miting yapalım sesimizi duyuralim
31 Temmuz 2017, 20:46

gunaydin bayraktar.

Vurun abalıya çiftcide bugday kalmadı destek 20 krş a çıkmalı yoksa biz bu hükümetten şikayetciyiz. Ülke meselesi dedik vatan dedik bunlara oy verdik hatasini telafi etmezse oyum boş bilesiniz.
31 Temmuz 2017, 19:44

hakan
Fazla anlam yüklemeyin bence,yakın zamanda düzeltirler onu,yani açıklamayı.

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

TZOB HABERLERİ