Talepler Fakıbaba'ya iletildi

Bafralı çiftçilerin sıkıntılarının anlatıldığı 4 maddelik rapor Ankara'ya giden Ziraat Odası Yönetim Kurulu tarafından, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'ya aktardı.

Talepler Fakıbaba'ya iletildi

Ankara'da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile bir araya gelen Bafra Ziraat Odası Yönetim Kurulu üyeleri Bafralı çiftçilerin sıkıntıları dile getirdi. Kışlık, yazlık sebze, çeltik, tütün ve hayvancılıkla ilgili üreticilerin sorunlarını bir dosya halinde Bakan Fakıbaba'ya ileten Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, görüşmenin olumlu geçtiğini ifade etti. Hazırladıkları rapor hakkında bilgi veren Başkan Tosuner, "2017 verilerine bakarak 90 mahallemizde 2 bin 900 üreticiyle tütün ekimi gerçekleştiriliyor. Kırsal kesimde geçimini sağlayan tütün üreticilerimizde fiyatların düşük olması nedeniyle önceki yıllara göre düşüş yaşanmakta. Bu üreticilerimizin refah seviyesi artması için fiyatların iyileştirilmesi ve tarımsal destek verilmesini istiyoruz. Yetiştirilen kaliteli tütünün sigara fabrikalarında da yüzde 15 oranından yüzde 50'ye çıkarılması talebinde bulunduk. 117 bin 315 dekar alanda 2 bin 113 üreticiyle ekim yapılmakta. Dünya çeltik verimi dekara 450 kilogram iken ovamızda dekar başına 800 kilogramla ülkemizde ikinci sırayı almaktayız. Kilograma verilen 10 kuruş destek yıllardır aynı. Maliyetlerin her yıl artış göstermesi nedeniyle desteklerin bu oranlarda belirlenmesi gerekiyor. Üretici maliyetlerinin düşürülmesi için en başta da mazot girdisinin düşürülmesi gerekmektedir. Tapulu araziler dışında kalan hazine ve tapusuz arazilerde gerçekleştirilen ekimlerin kayıt altına alınması için çalışma yapılması taleplerimiz oldu." dedi.

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 1 Adet Yorum Yapılmış.
18 Ocak 2018, 00:13

Çok ilginç

Mert
Yahu ben bimer üzerinden 2kere yazdım bakanlıga bana 2sindede aynı cevap geldi aynı konu hakkında farklı sorular sormama rağmen.. kopyala-yapıştır yapıp yolluyolar

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

TZOB HABERLERİ