Bayraktar'dan "prim ücreti düşsün" çağrısı

Tarım Bağkur sigortalısı olan çiftçilerin, birikmiş sigorta prim borçlarının tasfiye edilmesi için kredi kullandırılması ve böylelikle emeklilik hakkı kazanmalarının sağlanması için imzalar atıldı. Ziraat odalarının üye sayısı 5 milyon düzeyinde. Buna karşın tarımda, Kasım 2017 verilerine göre, toplam sigortalı çalışan sayısı 837 binde kalmış durumda. Atılan imza halen tarım bağkuru ödeyen 837 bin çiftçi içerisinde prim borçlarını ödeyemeyenler için bir fırsat sunuyor.

Bayraktar'dan

Sosyal Güvenlik Kurumu ile Ziraat Bankası arasında yapılan işbirliği protokolü töreninde konuşanTürkiye Ziraat Odaları (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “5510 sayılı Kanunun 4/B kapsamında yaşlılık aylığı bağlanacak Tarım Bağkur sigortalısı olan çiftçilerimizin, birikmiş sigorta prim borçlarının tasfiye edilmesi için kredi kullandırılması ve böylelikle emeklilik hakkı kazanmalarının sağlanması büyük bir mağduriyeti giderecektir” dedi.

FAİZ ORANI UYGUN

Tasfiye edilecek borçların, sigorta primlerinin yanı sıra, genel sağlık sigortası borcu, durdurulan sürelerin ihyası, doğum ve askerlik kapsamındaki hizmet borçlanmalarını da kapsamasının son derece isabetli bir karar olduğunu ifade eden Bayraktar, “Bu durumdaki çiftçilerimiz, imzalanan bu protokol hükümleri çerçevesinde, aylık yüzde 1.28 faiz oranıyla 48 ay vade imkanıyla Ziraat Bankası'ndan kredi çekip, birikmiş prim borcunu ödeyip emekli olabilecektir. Üç ay süreyle geçerli olacak protokol, iki kez daha uzatılabilecek. Protokolden, kapsamdaki tüm çiftçilerimizin yararlanması için yeterince bir süre olmalıdır” diye konuştu. Yüzde 1.28'lik aylık faiz oranını yüzde 1.37 ile yüzde 1.67 arasında değişen uygun tüketici kredisi faizleriyle karşılaştırdığımızda çiftçiler için bir fırsat sunulmuş oluyor.

GÜN SAYISI 15 OLSUN!

Ancak bu imkan tarım işçilerini kapsamıyor. Bu nedenle TZOB Başkanı, 4/A sigortalı olarak tarımda çalışan ve kendi primini ödeyen mevsimlik işçiler ile Tarım Bağkurlu olup da daha sonra 4/A sigortalı olarak bir işe girip çalışan çiftçilerin de bu protokolden yararlanmasını talep etti.

Tarımda kayıt dışı çalışmanın azaltılması, sigortalı nüfusun artırılması için; tarımda sigorta prim yükünün hafifletilmesinin önemini vurgulayan TZOB Başkanı, “2018'de 25 olan prim ödeme gün sayısı yeniden 2008'deki rakama, 15 güne indirilmelidir. Tarım sektöründe çalışan kadınlara da pozitif ayrımcılık istiyoruz. Bu kapsamda çalışan kadınların sosyal güvenlik primlerinin yüzde 50'si devlet tarafından karşılanmalıdır” diye konuştu.

25 gün üzerinden ödenen Bağkur primi şimdilerde 582 TL düzeyinde. Bu tutar 30 gün dikkate alındığında 700 TL'ye çıkıyor. Prim ücreti 15'e çekildiğinde 350 TL olacak. Bu da zaten karın tokuluğuna çalışan üreticinin sigrta maliyetinin bir nebze olsun aşağı çekilmesi demek.

Öte yandan zor şartlarda çalışanlara kamuoyunda yıpranma payı olarak bilinen fiili hizmet tazminatı verildiğini kaydeden TZOB Başkanı, son olarak şu talebini dile getirdi: “Çalışma şartlarının zorluğu dikkate alınarak, çiftçilerimize çalıştıkları her yıl için 90 gün (4 yıla 1 yıl hesabıyla) yıpranma payı ilave edilmelidir. Bu protokolle kapsamdaki tüm çiftçilerimize emekli olma imkanı sağlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımıza, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanımıza ve Ziraat Bankası Genel Müdürümüze teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.”

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 1 Adet Yorum Yapılmış.
25 Şubat 2018, 23:47

İşiniz gücünüz çiftçiden aidat
Reis e söyleyin, sivil toplum örgütleri nin başındaki TÜRK ü kaldıracağına Ziraat Odalarını kapatsın.. Zerre kadar faydaları yok bu millete..

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

TZOB HABERLERİ