Bayraktar: Ağbal’ı ziyaret etti

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal'ı ziyaret etti. Görüşmede Bayraktar, tarım sektöründe girdi maliyetlerinde yaşanan artışa dikkat çekti.

Bayraktar: Ağbal’ı ziyaret etti

Ağbal'a tarım sektörünün sorunlarını anlatan, girdi maliyetlerinin yüksek olduğunu, çiftçinin gübre kullanımını azalttığını, bunun üretimi olumsuz etkileyebileceğini belirten Bayraktar, “Ortalama 20-22 milyon ton buğday üretiyoruz. 4-5 milyon ton kaliteli buğday ithal ediyoruz. Biz buğday üretimini 24-25 milyon tonlara çıkarmayı hedeflerken, yeterli gübre kullanılmaz, sertifikalı tohum atılmazsa verim düşer, üretim geriler” dedi.

Şemsi Bayraktar, ayrıca çiftçi borçlarının önemli bir sorun olduğunu, çiftçinin ihtiyacı olan düşük faizli krediye kolay bir şekilde ulaşması, bu konuda bankaların da zorluk çıkarmaması gerektiğini söyledi.

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, bütün bu sorunların aşılabilmesi için çiftçinin mutlaka desteklenmesi gerektiğini ifade etti.

İthalat maliyetindeki yükselişe de dikkat çeken Bayraktar, şöyle devam etti:

“Buğdayın ithal maliyeti 88 kuruştu bugün geldiğimiz noktada 1 lira 36 kuruş. Mısırın ithal maliyeti 86 kuruştu bugün 1 lira 33 kuruş. Eskiden 2 liraya ithal edilen ayçiçeğinin ithal maliyeti bugün 3 lira 8 kuruş. Pamuk 7 liradan ithal ediliyordu, bugün geldiğimiz noktada ithal maliyeti 12-13 lira civarında. Üretimi artırmalıyız.”

Tarım sektörünün önemini hala koruduğuna, istihdamda önemli bir yer tuttuğuna, işsizliği 1,9 puan düşürdüğüne dikkati çeken Bayraktar, çiftçinin üretimde kalabilmesi için daha fazla desteklenmesi gerektiğini ifade etti.

TARIMDAN HABERYorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

TZOB HABERLERİ