TÜRKTOB genel kurulu yapıldı

Türkiye Tohumcular Birliği'nin (TÜRKTOB) 11'nci genel kurulu yapıldı. Latanya Otel'de iki gün süren genel kurulda TÜRKTOB Başkanı Kamil Yılmaz, seçimleri kaybetti. Seçim sonuçları Tarım Kredi açısından bir yıkım olurken, 'milli ve yerli' tohum üreticilerini TÜRKTOB Yönetiminde Hollandalı Bejo Zaden firmasının Türkiye distribütörü temsil edecek.

TÜRKTOB genel kurulu yapıldı

Türkiye tohumculuk sektörünün çatı örgütü olan TÜRKTOB'da seçim heyecanı bugün yapılan seçimlerle sona erdi. 7 alt birlikten 70 delegenin oy kullandığı seçimlerde, TÜRKTOB Başkanı Kamil Yılmaz, yönetim kuruluna seçilemedi. Kamil Yılmaz'ın seçimleri kaybetmesi, TÜRKTOB'daki dengeleri de değiştirdi. Sektörün yönetimi, Tarım Kredi Kooperatifleri'nden özel sektörün kontrolüne geçti. TÜRKTOB'un 7 kişilik yönetim kurulunun 5'i özel sektör temsilcisinden oluştu.

70 DELEGE 70 AYRI HESAP YAPTI!

TÜRKTOB seçimleri kıran kırana geçti. 70 delegenin oy kullandığı seçimlerde 70 ayrı hesap yapıldı. Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) ile Bitki Islahçıları Alt Birliği'den (BİSAB) ikişer ismin seçimlere katılması yönetimde söz sahibi olmak isteyen alt birliklerin farklı hesaplar yapmasına neden oldu.

TSÜAB'dan Yıldıray Gençer ile Ayhan Atalay yarışırken, BİSAB'da da Vehbi Eser ile Kamil Yılmaz yarıştı. TSÜAB'dan Yıldıray Gençer, BİSAB'dan da Vehbi Eser seçimleri kazandı. Ancak burada olan Tarım Kredi Kooperatifleri'ne oldu. Kamil Yılmaz'ın yani Tarım Kredi Kooperatifleri'nin TSÜAB'da Yıldıray Gençer'i desteklediği ancak aynı desteğin Kamil Yılmaz'a verilmediği kaydediliyor.

SÜSBİR'İN TERCİHİ YAPIYI DEĞİŞTİRDİ

Diğer yandan Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği'nden (SÜSBİR) TÜRKTOB yönetim kuruluna Savaş Akcan seçilirken, SÜSBİR'den gelen 10 üst kurul delegesinin tavrı da seçim sonuçlarında etkili olduğu ifade ediliyor. SÜSBİR'in blok olarak BİSAB'da Vehbi Eser'i TSÜAB'da da Yıldıray Gençer'i desteklediği kaydediliyor. SÜSBİR delegelerinin buradaki tercihi Yıldıray Gençer'in yeniden seçilmesinde, Kamil Yılmaz'ın da seçimleri kaybetmesinde en önemli etken olduğu vurgulanıyor.

TARIM KREDİ İÇİN YIKIM OLDU

Seçim sonuçları Tarım Kredi Kooperatifleri açısından bir yıkım oldu. Tarım Kredi Kooperatiflerinin tohumculuk sektörünün yönetiminde etkili olmasına yönelik bir eleştiri varken, Tarım Kredi Kooperatiflerinin seçim sonuçlarını okuyamaması dikkat çekti.

HOLLANDALI BEJO ZADEN FİRMASININ TEMSİLCİSİ YÖNETİME TEKRAR SEÇİLDİ

Diğer yandan 'milli ve yerli' tohumculuk vurgusunun yapıldığı bir dönemde sektörün çatı kuruluşunun yönetiminde yine yerli çeşit konusunda öne çıkan firmalar yer almazken, tamamen ithalatçı firma temsilcisinin seçilmesi dikkat çekti. TSÜAB'dan TÜRKTOB Yönetim Kurulu'na seçilen Yıldıray Gençer, Hollandalı Bejo Zaden firmasının Türkiye distribütörlüğünü yapıyor. Yıldıray Gençer, iki dönem de TÜRKTOB'un yönetim kurulu başkanlığını yapmıştı.

HAKKI ŞAFAK SES DE KAYBETTİ

Seçilmesi durumunda TÜRKTOB Başkanlığına adı geçen eski başkanlardan Hakkı Şafak Ses de Fidan Üreticileri Alt Birliği'nde (FÜAB) seçimleri kazanamadı. FÜAB'dan TÜRKTOB Yönetim Kurulu'na Hurşit Nallı seçildi.

TÜRKTOB BAŞKANLIĞINDA İKİ İSİM ÖN PLANA ÇIKIYOR

Yönetim kurulu seçimlerinin ardından TÜRKTOB Başkanlığına SÜSBİR'den Savaş Akcan ile BİSAB'dan Vehbi Eser'in isimleri geçiyor. BİSAB Yönetim Kurulu Başkanı olan Vehbi Eser'in de kamu görevlisi olması eleştiri konusu olurken, Eser'in bu eleştirilerin önüne geçmek için emekli olacağı ifade ediliyor.

TÜRKTOB YÖNETİM KURULUNA SEÇİLEN İSİMLER

Yıldıray Gençer: Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB)

Vehbi Eser: Bitki Islahçıları Alt Birliği (BİSAB)

Hurşit Nallı: Fidan Üreticileri Alt Birliği (FÜAB)

Ümit Cüneyt Kurtuluş: Fide Üreticileri Alt Birliği (FİDEBİRLİK)

Savaş Akcan: Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği (SÜSBİR)

Aykut Hacıoğlu: Tohum Dağıtıcıları Alt Birliği (TODAB)

Miktat Olgun: Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği (TYAB)

TÜRKTOB DENETİM KURULUNA SEÇİLEN İSİMLER

Ali Üstün

Yıldıray Mayuk

TÜRKTOB DİSİPLİN KURULUNA SEÇİLEN İSİMLER

Mürsel Taşdemir

Mustafa Çoban

Turgay KanTARIMDANHABERYorumlar

Toplam 14 Adet Yorum Yapılmış.
12 Aralık 2018, 10:34

Yazık be...

Kim inanır
Böyle tarım politikası olmaz. Birileri cebini dolduracak diye milyonlarca çiftçi kardesim madur ediliyor. Emekleri çalınıyor. Birde işten anlayan bir tarım bakanı gelmedi gitti. Avrupa 1.si olmuşuz dünya 7.si kim inanır. Yazıklar olsun Devamı..Böyle tarım politikası olmaz. Birileri cebini dolduracak diye milyonlarca çiftçi kardesim madur ediliyor. Emekleri çalınıyor. Birde işten anlayan bir tarım bakanı gelmedi gitti. Avrupa 1.si olmuşuz dünya 7.si kim inanır. Yazıklar olsun sizin gibi mahluklara ...
12 Aralık 2018, 09:25

Kına Yakıcı

Türk Milliyetçisi
Bu haberi yapan muhabiri ve haberi yayınlayan editörün seceresini çook merak ediyorum. Hollandalı firmanın temsilcisi kazandı Tarım Kredi kaybetti diye bi taraflarına kına yakacak neredeyse.
12 Aralık 2018, 01:53

TKK çok masum

Daha geçen çiftçinin nasıl madur edildiği kredilendirilidiği burada tarımdan haber açıkladı TKK siz. Tarımdan haber çiftçiye kanunsuz faiz adı altında burada haber yayınladı genel kültürün artsın ara bul oku kişi hata yapamaz ya Devamı..Daha geçen çiftçinin nasıl madur edildiği kredilendirilidiği burada tarımdan haber açıkladı TKK siz. Tarımdan haber çiftçiye kanunsuz faiz adı altında burada haber yayınladı genel kültürün artsın ara bul oku kişi hata yapamaz yaparsa böyle madur edildir ve edildi ve edilmeye de devam ediliyor.. Çiftçi olsan o rahatlık da yorum yapamaz sın bugun bir hayvan ihtiyacı belli TKK düşmem o pozisyona ama sen düşersen geçi karşına çekirdek çatlayacak çok insan tanıyorum sana hayır duam at gözü ile bakma Anadolu da bahsediyor isek uzatmaya gerek yok... TKK hayrına çalışmıyor anlarsın ozaman seni görmek isterim :)
11 Aralık 2018, 16:26

Ortak çiftçi cevap

Çiftçi değilsin geç o teneke ağızı çiftçi nin sermaye si ise siyaset elini çeksin insan hata yapar yok o ağızı düzelt 5 milyon para çöp olacak insan hata yapar diyecek sin saçma sapan konuşuyor sun itibarsızlaşıyor evet TKK için Devamı..Çiftçi değilsin geç o teneke ağızı çiftçi nin sermaye si ise siyaset elini çeksin insan hata yapar yok o ağızı düzelt 5 milyon para çöp olacak insan hata yapar diyecek sin saçma sapan konuşuyor sun itibarsızlaşıyor evet TKK için kötü bir gelişme ayrıca ne parasından bahsediyor sun sadece benim 50 dönüm arazi ekip biçiyor 400 hayvanım var TKK tek hatası beni batırmaya yeter. Öyle insan hata yapar diyip geçemez yazamaz sın ülke ekonomisinden bahsediyor uz senin o küçük ortak lığın dan düşüncen den değil
11 Aralık 2018, 15:38

Rockfeller ve Türk tarımı

Yörük Efesi
Bu başkanlığa, Rockfeller bursuyla yurtdışında eğitim gören, döndükten sonra hızla bürokraside yükselen ve Biyogüvenlik, ıslahcı hakları ve tohumculuk kanunları gibi tartışmalı kanunları ithalatçı ve Amerikalıların lehine b Devamı..Bu başkanlığa, Rockfeller bursuyla yurtdışında eğitim gören, döndükten sonra hızla bürokraside yükselen ve Biyogüvenlik, ıslahcı hakları ve tohumculuk kanunları gibi tartışmalı kanunları ithalatçı ve Amerikalıların lehine bir şekilde hazırlayan kişi gelir.
11 Aralık 2018, 00:46

Ortak

Çiftçi
Tarım Kredi devasa bir kurum veresi alırken iyi ye iç ödeme ondan sonra çığır varmı beleşe mal veren dışarıda aldığın kredinin faizini büyük kısmını devlet ödüyor lütfen Tarım Krediyi itibarsızlaştıracak söylemlerden kaç Devamı..Tarım Kredi devasa bir kurum veresi alırken iyi ye iç ödeme ondan sonra çığır varmı beleşe mal veren dışarıda aldığın kredinin faizini büyük kısmını devlet ödüyor lütfen Tarım Krediyi itibarsızlaştıracak söylemlerden kaçının burası çiftçinin malı insanın olduğu yerde hata olur yönetici veya idarecileri edep dairesinde eleştirin kurum TÜRK ÇİFTÇİSİNİNDİR
10 Aralık 2018, 19:37

çiftçi
tarım kredi çiftçinin kanunen afetden dolayı ertelenen borclarına42 faiz uygulamakla içra ilamı göndermekden calışamamış cok yoğun
10 Aralık 2018, 15:09

Söylemde milliyiz!

Adalet
Sadece söylemde yerli ve milliyiz. Memlekette hiç mi bir kimse kalmadı da Hollandalı firmanın temsilcisi seçiliyor?
10 Aralık 2018, 14:07

Bu yönetim ile olmaz

Tarım kredi ne işde varsa zarar etmeye başladı itibarsızlaşıyor en durgun en pasif çağını bu genel müdür ile yaşıyor.
10 Aralık 2018, 11:16

tekirdağ
Tarım kredi kendi ortaklarına pahalı satış yapmaktan ve hizmet etmemekten küstürdü parası olmayanlar gidiyor garibanları ticari manada kazıklıyor yani yüksek fiyat.Tarım kredi ye güvenmiyoruz çalışanlar saltanat sürüyorlar.

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

TÜRKTOB HABERLERİ