TÜRKTOB 10. Olağan Kongresi yapıldı

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Yılmaz, TÜRKTOB ve alt birliklerin 9 yılda önemli mesafeler kat ettiğini söyledi.

TÜRKTOB 10. Olağan Kongresi yapıldı

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) 10. Olağan Mali Genel Kurulu Ankara'da gerçekleştirildi. Kurula, TÜRKTOB Yönetim Kurulu üyeleri, Alt Birliklerin Başkan ve Yöneticileri ile TÜRKTOB Üst Kurul Delegeleri, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri ve sivil toplum kuruluşlarının başkanları katıldı.

Genel kurulun açılışını yapan TÜRKTOB Başkanı Kamil Yılmaz, bir yıl önce gerçekleşen 9. Olağan Genel Kuruldan sonra seçilen yeni yönetimin, bu süre zarfında hem delegelerin güvenini kazanmak hem de tarım ve tohumculuk sektörlerine, TÜRKTOB'a ve alt birliklerine hizmet etmek için ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını ifade etti.

TOHUMCULUĞUN ÖZEL SEKTÖRDEN DOĞAN GÜCÜDÜR

TÜRKTOB ve alt birliklerin 9 yılda önemli mesafeler kat ettiğini belirten Yılmaz, önümüzdeki yıllarda da faaliyetlerin hızlanarak devam edeceğini söyledi. Türk tohumculuk özel sektörünün son 35 yılda Ortadoğu'da ve Avrupa'da önemli gelişmeler kaydettiğini, küresel tohumculuk endüstrisi içindeki yeri ve etkinliğinin her alanda arttığını hatırlatan Yılmaz, ''Ancak bu gelişmeler bizi yanıltmasın, tohumculuk sektörü olarak daha yapacak çok işimiz var.'' dedi.

ENTEGRASYONUNUN ROLÜ BÜYÜK

Tohumculuk sektörünün üretimi, ihracatı, Ar-Ge ve alt yapı çalışmalarını artırması gerektiğini bunun içinde yatırım imkanlarının gelişmesinin çok önemli olduğunu belirten Yılmaz, tohumculuk sektörünün gelişiminde özel sektörün dinamik gücünün, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının desteklerinin, dünya ve Avrupa'ya uyumlu yasal alt yapıların ve uluslararası kurumlara entegrasyonun sağlanmasının rolünün büyük olduğunu kaydetti.

TOHUMCULUKTA AR-GE ÖNEMLİ

Özel sektöre yurt içinde üretimi ve kaliteyi arttırmak için daha çok görev düştüğünü söyleyen Yılmaz, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının da bugüne kadar yaptığı gibi tohumluk üretimine, kullanımına, Ar-Ge'ye daha çok destek vermesi gerektiğini, sektöre verilen yatırım ve işletme kredilerinin artması ve vadelerinin uzamasının da elzem olduğunu vurguladı.

TARIMDAN HABERYorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

TÜRKTOB HABERLERİ