Tohumda Türkiye'nin ıslahçı sorunu!

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkanı Kamil Yılmaz, tohumculuk sektöründeki ıslahçı sorununa dikkat çekti. Sektörün hem klasik ıslah yöntemleri hem de biyoteknolojik yöntemler konularında derin bilgisiyle ıslah programlarına liderlik edecek ıslahçıya gereksinim duyduğunu belirten Yılmaz, “Açıkça belirtmek gerekir ki; bu niteliklere sahip ıslahçı sınırlı sayıdadır. Tohumculuk sektörünün bu özelliklere sahip ıslahçılara acil ihtiyacı vardır'' dedi.

Tohumda Türkiye'nin ıslahçı sorunu!

TÜRKTOB Başkanı Kamil Yılmaz, Ege Üniversitesi ve BİSAB tarafından Avrupa Bitki Islahı Projesi kapsamında düzenlenen Sektörün Islahçıdan Beklentileri konulu panelde tohumculuk sektörünün bitki ıslahçısından beklentilerini anlattı.

Ege Üniversitesi Üniversitesi Tohumluk Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı ve Bitki Islahçıları Alt Birliği (BİSAB) tarafından Avrupa Bitki Islahı Projesi kapsamında düzenlenen ''Sektörün Islahçıdan Beklentileri'' konulu panel 17 Şubat'ta Antalya'da yapıldı.

NİTELİKLİ ISLAHÇIYA HER ZAMAN İHTİYACIMIZ VAR

Panelin açılışında konuşan Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkanı Kamil Yılmaz, ''Tohumculuk sektörü hem klasik ıslah yöntemleri hem de biyoteknolojik yöntemler konularında derin bilgisiyle ıslah programlarına liderlik edecek, proje yönetiminde tecrübeli, geniş vizyon ve uluslararası deneyime sahip ıslahçıya gereksinim duymaktadır. Açıkça belirtmek gerekir ki; bu niteliklere sahip ıslahçı sınırlı sayıdadır. Tohumculuk sektörünün bu özelliklere sahip ıslahçılara acil ihtiyacı vardır'' dedi.

Ege Üniversitesi Üniversitesi Tohumluk Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Hülya İlbi ve Bitki Islahçıları Alt Birliği (BİSAB) Başkanı Dr. Vehbi Eser ve Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (BATEM) Müdürü Dr. Abdullah Ünlü ile birlikte açılışta söz alan TÜRKTOB Başkanı Yılmaz, TÜRKTOB'un yapısı ve tohumculuk sektörünün güncel durumunu anlattıktan sonra özetle şunları söyledi;

GÜCÜNÜ AR-GE'DEN ALAN REKABET EDEBİLİR

''Yeni çeşitler, yıllarca süren Ar-Ge çalışmaları ve sayısız denemeden sonra ortaya çıkıyor. Bunun için yetişmiş insan kaynağı, finans, bilimsel veriler, ekipman, tesis ve yoğun bir emek gerekiyor. Tüm bunları bir araya getirmek elbette kolay değil. Yeni koşullara ve ihtiyaçlara cevap veren çeşitler geliştirmek, hep daha verimlisini ve daha kalitelisini bulmak, yani tarımın sürdürülebilirliğini sağlamak oldukça zor ve sabır isteyen bir süreç. Bundan dolayı gücünü Ar-Ge'den alan tohumculuk sektörleri uluslararası piyasalarda rekabet etmesi mümkündür.

Bitki ıslahçısının bilim ve sanatı buluşturan bu zorlu çabasına bir zorluk daha ekleniyor; günümüzde dünyada tohumculuk sektörü her açıdan gelişmesine rağmen, artan nüfusu beslemek için yeterli gıdayı sağlayacak tarımsal üretimin gerçekleşmesi ve iklim değişikliği ile çevresel streslere karşın sürdürülebilir tarımsal üretimin sağlanması sorunları ile karşı karşıyadır.

Tohumculuk sektörü farklı çevre koşullarına adaptasyonu yüksek çeşitler geliştirmek ve tohumculukta inovatif çalışmaları gerçekleştirmek zorundadır.

Genel hatlarıyla tohumculuk sektörü bitki ıslahçısından, yüksek verimli, kaliteli, biyotik ve abiyotik streslere dayanıklı çeşitlerin yanında, insan sağlığını ve tüketici tercihini dikkate alan, iç ve dış pazar isteklerine uygun çeşitleri geliştirmek için tüm paydaşlarla işbirliği içinde ileri teknolojiyi kullanabilen zamanı kısaltan çalışmalar yapmalarını bekliyor.''

Açılış konuşmalarının ardından Avrupa Bitki Islahı Projesi (IPBC) kapsamındaki öğrenciler sunumlarını gerçekleştirdi. Düzenlenen panelin ardından, etkinlik projelerin değerlendirilmesiyle son buldu.

Kaynak: Türkiye Tohumcular BirliğiYorumlar

Toplam 1 Adet Yorum Yapılmış.
02 Mart 2017, 11:43

Yaman Çelişki

Islahçı
Bu ne yaman çelişki; Sen ve üyelerin yıllardır yurt dışından harıl harıl tohum getir, sat. yabancı firmalara kucak aç sonrada Islahçımız yetersiz de. 3 ayda Islahçı sertifikası veren kim? 4 yıl üniversite okumuş mühendisi ıslah Devamı..Bu ne yaman çelişki; Sen ve üyelerin yıllardır yurt dışından harıl harıl tohum getir, sat. yabancı firmalara kucak aç sonrada Islahçımız yetersiz de. 3 ayda Islahçı sertifikası veren kim? 4 yıl üniversite okumuş mühendisi ıslahçı sayma, 3 ay Antalya da teorik eğitimle ıslahçı yap sonrada sıkılmadan ıslahçımız yetersiz de. Pes doğrusu... Söyleyen söylüyor, bilen biliyor da heyhat zavallı biz tarımcılar......

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

TÜRKTOB HABERLERİ