Mudanya'da Çiftçilere Kara Buğday Tohumu Dağıtıldı

Bursa'nın Mudanya ilçesinde çiftçilere kara buğday tohumu dağıtıldı.

Mudanya'da Çiftçilere Kara Buğday Tohumu Dağıtıldı

Mudanya İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Bursa Büyükşehir Belediyesi'nden ücretsiz temin edilen 800 kilo kara buğday tohumu Mudanya'nın Çayönü Mahallesi'nde 18 çiftçiye 103 dekar alana ekilmek üzere dağıtıldı. Glutensiz un tüketmek zorunda kalan çölyak hastalarının yanı sıra diyet yapan vatandaşlar tarafından da tercih edilen kara buğday üretiminin artırılması için 18 üreticiye ücretsiz tohum dağıtıldı.

100-140 KİLO VERİM BEKLENİYOR

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdür Vekili Ahmet Takunyacı, ziraat mühendisleri ve Büyükşehir Belediyesi görevlilerinin iştirakiyle tohumlar çiftçilere teslim edildi. Tohumların ilçe merkezine 30 kilometre uzaklıkta bulunan Çayönü çevresinde toprakla buluşturulacağı kaydedildi. Kara buğday tohumları önümüzdeki günlerde 103 dekarlık bir sahaya ekilecek. Kar abuğdayın çiçeklenme dönemi uzun olduğundan arıcılıkla uğraşan yetiştiriciler de dolaylı olarak bundan faydalanmış olacak. Kara buğdaydan ortalama dekar başına 100-140 kilo arasında verim bekleniyor.

TARIMDANHABERYorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tohum HABERLERİ