Domates tohumunda İsrail açığı!

Son iki gündür tohum ve İsrail konusu yeniden gündeme geldi. TİGEM Genel Müdürü Mehmet Taşan, Türkiye'nin artık İsrail'e tohum ihraç etmeye başladığını belirtirken, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba da Türkiye'nin İsrail'e domates tohumu ihraç ettiğini kaydetti. Ancak TÜİK rakamlarına göre, domates tohumu ticaretinde Türkiye ile İsrail arasında 8 kat fark bulunuyor.

Domates tohumunda İsrail açığı!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, ve TİGEM Genel Müdürü Taşhan'ın Türkiye'nin tohumda geldiği noktayı anlatmak için özellikle İsrail'i vurgulamaları dikkat çekti.

TÜİK verilerine göre Türkiye, İsrail'e 2016 yılında tam 50 kg (!) domates tohumu ihraç etti. Bunun karşılığında 833 bin dolar gelir etti. Ancak yapılan ihracata karşılık bu ülkeden yapılan ithalat rakamları ve ödenen döviz miktarı dikkat çekti. İsrail, 2016 yılında Türkiye'ye 403 kg domates tohumu satarken, bunun karşılığında 6,3 milyon dolar ödendi. Miktar ve parasal değer bakımından Türkiye ile İsrail arasındaki domates tohumu ticaretinde 8 kat fark bulunuyor.

Diğer yandan buğdayın anavatanı olan Türkiye, geçtiğimiz yıl İsrail'den 10.6 ton buğday tohumu ithal etti. Domates tohumu ile İsrail yine gündeme gelirken, Türkiye'nin bu ülkeden buğday tohumunu bile ithal etmesi dikkat çekti.

TARIMDAN HABERYorumlar

Toplam 2 Adet Yorum Yapılmış.
01 Ekim 2017, 19:54

Aşiret
Bakanimiz iyi niyetli ve çalışkan bir adam. Bürokratlar biraz vites yukseltirse hedeflere daha çabuk ulaşılır. Bakanlığı bilmem ama taşrada çok fazla beceriksiz dedikoducu ve vekil müdür var. Görevde yükselme sınavı sonucu inşall Devamı..Bakanimiz iyi niyetli ve çalışkan bir adam. Bürokratlar biraz vites yukseltirse hedeflere daha çabuk ulaşılır. Bakanlığı bilmem ama taşrada çok fazla beceriksiz dedikoducu ve vekil müdür var. Görevde yükselme sınavı sonucu inşallah bu sorun çözülür. Allah yardımcısı olsun.
01 Ekim 2017, 16:33

bilgi

birisi
Şimdi bakan bey malum herkesi toplayıp brifing alıyor konularla alakalı haklı olarak. E şimdi kimse de "valla bakanım bizim işimiz evrak takibi yapmak " diyemez. Bu sebeple herkes övünecek bişeyler anlatmak istiyor, neticede koltuk elden g Devamı..Şimdi bakan bey malum herkesi toplayıp brifing alıyor konularla alakalı haklı olarak. E şimdi kimse de "valla bakanım bizim işimiz evrak takibi yapmak " diyemez. Bu sebeple herkes övünecek bişeyler anlatmak istiyor, neticede koltuk elden gidebilir. Sayın bakanda önceden işin içinde olmadığından, anlatılanları gerçek kabul edip açıklama yapıyor. Olay bundan ibaret.

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tohum HABERLERİ