'Çok şükür tohumda önemli gelişmeler kaydedildi'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, son yıllarda tohum üretimi ve ihracatında önemli gelişmeler kaydedildiğini belirterek, "2002'de 145 bin ton olan sertifikalı tohumluk üretimi, 15 yılda 7 kat artarak 1 milyon 50 bin tona ulaştı. İhracatımız 8 kat artarken, ithalatımız 2017'de son 5 yılın en düşük oranına geriledi. Şu anda 79 ülkeye tohum ihracatı yapan bir ülkeyiz" dedi.

'Çok şükür tohumda önemli gelişmeler kaydedildi'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile birlikte GAPTAEM Talat Demirören Araştırma İstasyonu'nda düzenlenen "3.Yerel Tohum Buluşmaları Şanlıurfa" etkinliğine katıldı.

Erdoğan, programda yaptığı konuşmada Türkiye'nin tohum üretiminde geldiği noktaya dikkat çekerek, şunları kaydetti: "Bir ülkenin tohum ihtiyacını dışarıya bağımlı olmaksızın kendi kendine karşılayabilmesi, geleceğe yapılan en büyük yatırımdır. Öte yandan temiz tohum, sağlıklı hayat zincirinin ilk halkasıdır. Tohum iyi, sağlıklı ve temiz olursa, beslenme de sağlıklı olur. Çok şükür ki son yıllarda tohum üretiminde, veriminde, kalite ve ihracatında önemli gelişmeler kaydedildi. 2002'de 145 bin ton olan sertifikalı tohumluk üretimi, 15 yılda 7 kat artarak 1 milyon 50 bin tona ulaştı. İhracatımız 8 kat artarken, ithalatımız 2017'de son 5 yılın en düşük oranına geriledi. Şu anda 79 ülkeye tohum ihracatı yapan bir ülkeyiz. İnşallah 2023 hedefimiz, 2 milyon ton üretim ve 500 milyon dolarlık ihracattır. Tohumculuk sektöründe iyi örgütlenirsek, uluslararası tohumculukta da söz sahibi oluruz. Her alanda kendi milli yol haritasını çizen Türkiye, inşallah bu alanda da hedeflerine ulaşacaktır."

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 1 Adet Yorum Yapılmış.
27 Nisan 2018, 12:15

!!!

İnspektör
Yapmayın etmeyin, dünyaya güldürmeyin bizi.. Kim veriyor sn. Bakana bu rakamları, haydi veriliyor, danışmanları hiç mi sağlamasını yapmıyor? İthalat ve ihracatta yetkili kurum olan zirai karantina müdürlüklerine telefon açıp ihrac Devamı..Yapmayın etmeyin, dünyaya güldürmeyin bizi.. Kim veriyor sn. Bakana bu rakamları, haydi veriliyor, danışmanları hiç mi sağlamasını yapmıyor? İthalat ve ihracatta yetkili kurum olan zirai karantina müdürlüklerine telefon açıp ihracata gönderdiğimiz tohumların menşeini sormak çok mu zor? Bakan beyin dediği gibi; uluslararası tohumculukta da söz sahibi olmak için önce İsrail, ABD, Çin, Hollanda, Tayland, İspanya gibi ülkelerin dünya haritasından silinmesi lazım. Sonra belki mümkündür.

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tohum HABERLERİ