Bolu’da ‘selektör makinesi’ sevinci

Sertifikalı tohum kullanamayan çiftçilerin gelir seviyesini artırabilmek için Bolu'da çiftçiye 'selektör makinesi' dağıtıldı. Çiftçiler bu makine sayesinde kaliteli tohumluğunu kendi ürününden ayırabilecek.

Bolu’da ‘selektör makinesi’ sevinci

Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce yapılan "Selektör Makinesi Alımı Projesi" kapsamında alınan selektörler, İl Özel İdaresince tahsis edilen araçlarla 8 adet ilçemize 1'er adet ve Merkez ilçemize 3 adet olmak üzere dağıtımı yapıldı.

Selektörlerin dağıtımı ile ilgili olarak İl Müdür Vekili Fahri TETİK yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

İlimizde geleneksel metotlar ile yapılan üretim ile üretilen buğdayların verim ve kalitesinin düşük, üretim maliyetinin yüksek olması neticesinde masraflarını dahi karşılayamaz duruma gelinmiş bu nedenle de birçok tarım arazisi atıl kalmıştır.

BUĞDAY ÜRETİMİ CAZİP HALE GETİRİLECEK

Buğday üretiminin tekrar cazip hale gelmesi buğdayda verim ve kalitenin artırılması ancak yapılacak harcamalar karşılığında makul bir gelir seviyesinin yakalanması ile mümkündür. Üretim maliyetinin düşürülüp verim ve kaliteyi de artırarak milli ekonomiye katkı sağlamak hepimizin görevidir. Bu da sertifikalı tohum kullanma imkânı olmayan üreticilerimizin üretimlerini bilinçli bir şekilde tekniğine uygun tarımsal faaliyette bulunmaları ile mümkün olacaktır.

ÇİFTÇİNİN İMDADINA YETİŞTİ

Tarımda verimin artması için en önemli etken kaliteli tohumluk kullanılmasıdır. Uygulanan proje ile birlikte kaliteli tohumların temizlenerek tekrar kullanıma sunulması açısından selektör makineleri çiftçilerimizin imdadına yetişecektir.

Bu makine; elle yapılması imkânsız olan tohumu seçme-eleme işlemini kolay bir şekilde yapmaktadır. Bolu ilimizde 2017 yılı tahmini verilere göre 50.000 Hektar alanda Buğday,25.000 Hektar alanda Arpa,7.500 Hektar alanda Patates, 3.200 Hektar alanda da Slajlık Mısır ekilişleri öncelikli olarakyapılmıştır.

ÇİFTÇİLER KENDİ TOHUMLARINI AYIRABİLECEK

Hububatda hasat öncesi dağıtılan Selektör makineleri ile sertifikalı tohumluğun kullanılamadığı alanlarda, üreticilerimiz; bir önceki yıldan kendilerine tohum yapmak amacıyla ayırdıkları hububat ürünlerini selektör makinelerinden geçirerek, içerisindeki yabancı ot tohumlarından, taşlardan, kırık ve sınık danelerden arındırılmak suretiyle elde edilen tohumluk kalitesindeki danelerin ekilmesini sağlayarak buğday yetiştiriciliğinde verim miktarının ve kalitesinin artırılması, dolayısı ile çiftçi refahının artırılması amaçlanmaktadır.

Dağıtımı yapılan Selektörlerin İl ve İlçe çiftçilerimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ederim. Bu özverili çalışmaların ara vermeden devam edeceğini bu konuda büyük desteği olan başta Sayın Valimize, Sayın Milletvekillerimize, İl Genel Meclisi başkanı ve üyeleri ile İl Özel İdaresi Çalışanları ve kurum çalışanlarına teşekkür ediyorum."

TARIMDAN HABERYorumlar

Toplam 2 Adet Yorum Yapılmış.
16 Ağustos 2017, 09:42

güler misin ağlar mısın!

suç duyurusu
yapılan bu suç bile ülkedeki kurumların ne kadar bilgisiz olduğuna, tarım haberini yapan sitenin de aslında tarımdan ne kadar uzak olduğuna kanıttır. şimdi bu adamlardan tarım adına bişeyler beklemek, öküzden süt beklemek gibi bişe Devamı..yapılan bu suç bile ülkedeki kurumların ne kadar bilgisiz olduğuna, tarım haberini yapan sitenin de aslında tarımdan ne kadar uzak olduğuna kanıttır. şimdi bu adamlardan tarım adına bişeyler beklemek, öküzden süt beklemek gibi bişey...
14 Ağustos 2017, 09:26

Böyle başa, böyle tarak

topuz
cumhurbaşkanı dahil devletin her kademesi sertifikalı tohum ve öneminden bahsederken sizler ne yapıyorsunuz. anlamak zor. Sellektör dağıtarak tohumculuk sektörünü baltalıyorsunuz. Bazı çevrelere şirin mi görünmek istiyorsunuz ? Suç Devamı..cumhurbaşkanı dahil devletin her kademesi sertifikalı tohum ve öneminden bahsederken sizler ne yapıyorsunuz. anlamak zor. Sellektör dağıtarak tohumculuk sektörünü baltalıyorsunuz. Bazı çevrelere şirin mi görünmek istiyorsunuz ? Suç işlediğinizi biliyorsunuz değil mi ? dağıtımla ilgili yazdığınız gerekçelere kendinizde inandığını zannetmiyorum. Kaçak tohum üretimini denetleyecek olan mekanizma , kaçak tohum ürettiriyor. Yurdum insanı komedisi......!!!!!

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tohum HABERLERİ