Bakan Çelik: Tohum ihraç eden bir ülkeyiz!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Milli Tarım Projesi'yle toprak, tohum ve bilgiyi bir araya getireceklerini belirtti. Çelik, "78 ülkeye de 58 bin ton tohum ihraç ediyoruz. Yani tohum ihraç eden bir ülkeyiz" açıklamasını yaptı.

Bakan Çelik: Tohum ihraç eden bir ülkeyiz!

Bakan Çelik, Samsun Tekkeköy ilçesinde yapımı tamamlanan Tohum Test Sertifikasyon Tarama Merkezi açılış törenine katıldı. Çelik, Türkiye'de tohumculuk alanında da önemli mesafeler kat ettiklerini ifade ederek, şunları kaydetti: "2016 yılında 958 bin ton tohum üretimi gerçekleştirdik. 49 bin ton tohum ithal ediyoruz ama 78 ülkeye de 58 bin ton tohum ihraç ediyoruz. Yani tohum ihraç eden bir ülkeyiz. Tohum ihracatından 154 milyon dolar gelir elde ettik. Önümüzdeki süreçte ihtiyaç duyduğumuz tohumu bizim üretmemiz gerekiyor. Meyve ve sebze tohumundaki dışa bağımlılığını kaldırmak için TİGEM arazilerini meyve sebze tohumu için tahsis ettik. Bütün enstitü laboratuvarlarımızı üniversitelere ve özel sektöre açtık. Bunlarla kendi tohumumuzu kendi fabrikalarımızda üretmek istiyoruz. Bir başkasına, namerde muhtaç olmamak amacındayız."

TARIMDAN HABERYorumlar

Toplam 1 Adet Yorum Yapılmış.
22 Mayıs 2017, 19:53

İthalat parasal değeri

Parasal değerler daha mühim, az olur 5-10 katı degerli olur tohum. Borda da ülke olarak iyi ihraç var fakat gümrük yekününde zarardayız. Ithalat gideride veri olarak verilseydi analizi kolay olurdu. Tohum çeşitlilikte zaten zorluk çekiyo Devamı..Parasal değerler daha mühim, az olur 5-10 katı degerli olur tohum. Borda da ülke olarak iyi ihraç var fakat gümrük yekününde zarardayız. Ithalat gideride veri olarak verilseydi analizi kolay olurdu. Tohum çeşitlilikte zaten zorluk çekiyoruz, bugday, mısır tohumumuz ithal domatesi karşılar mı?

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tohum HABERLERİ