Bağışlanan yerel tohumlar TİGEM'de çoğaltılıyor!

'Yerel Tohum Buluşmaları' kapsamında çiftçiler tarafından Türkiye Tohum Gen Bankasına bağışlanan yerel tohumların çoğaltılması maksadı ile üretimlerine TİGEM'e bağlı işletmelerde başlandı.

Bağışlanan yerel tohumlar TİGEM'de çoğaltılıyor!

Türkiye Tohum Gen Bankası'na bağışlanan yerel (ata) tohumlardan Genel Müdürlüğümüzce teslim alınan, sebze, hububat, tıbbi ve aromatik bitki türleri de dahil olmak üzere toplam 443 çeşit tohumun fide üretimi amacıyla seralara ekimi Karacabey İşletmesinde yapıldı.

Benzer ekimlerin Ceylanpınar İşletmesinde de yapılacağı çalışmalar neticesinde yetişen sebze fidelerinin Polatlı ve Ceylanpınar İşletmelerimizde dikilmesi, bunlardan elde edilen tohumların çoğaltılarak ise üreticilere dağıtılması suretiyle ülkemize has gen kaynaklarının muhafaza edilmesi hedefleniyor.

TARIMDANHABER

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tohum HABERLERİ

Sayın Cumhurbaşkanı'na çağrımız;Ülkenin stratejik kuruluşları olan şeker fabrikalarının mevcut politikalarla özelleştirilmesi durumunda birçok fabrika kapanmak zorunda kalacaktır. Fabrikaların kapanması ülkenin pancar üretimini tehlikeye sokacak ve şeker sektöründe derin yaralar açacaktır. Bu özelleştirmenin tek kazananı ABD merkezli mısır şurubu üreticisi Cargill olacaktır.


Çiftçinin ve ülke ekonomisinin kaybetmemesi için şeker fabrikalarının özelleştirmeye değil ‘YENİDEN YAPILANDIRMAYA’ ihtiyacı var. Onun için başta çiftçi ve işçi olmak üzere 80 milyon tüketici daha önce kamu yararına birçok konuda yaptığınız gibi sizden gelecek sevindirici bir haberi bekliyor.