Türkiye haşhaş da ilk sırada!

Türkiye haşhaş üretim alanının büyüklüğü ve işlendiği fabrikanın kapasitesiyle dünyada ilk sırada yer alıyor. Haşhaşın ülkemize 100 ila 120 milyon dolar katkı sağladığını ve dünya morfin ihtiyacının yüzde 25'ini Türkiye'nin karşıladığını söyleyen TMO Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu üreticiden morfin değeri yüksek tohumları kullanmasını istedi.


Türkiye haşhaş da ilk sırada!

Haşhaşın tarihçesi, üretim serüveni ve ihracat kapasitesi hakkında bilgiler veren Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, haşhaşın Türkiye'nin geleneksel bir ürünü olduğunu söyledi.

Haşhaş ekiminin 1933 yılına kadar ülkemizde serbest olduğunu belirten Kemaloğlu, 1933 yılında haşhaşa ilişkin uyuşturucu maddelerin üretimini düzenleyen özel bir birimin kurulmasıyla kontrollü üretime geçildiğini söyledi. “Daha sonra 1938 yılında Toprak Mahsulleri Ofisi kurulunca, haşhaşa ilişkin, uyuşturucu maddelere ilişkin bütün üretim kısmı, satışı, ticareti TMO genel müdürlüğünün kontrolünde işlemeye başlıyor. 1960 yılında haşhaş üretimi 17 ilden 42 ile çıkarılıyor."

Haşhaş ekim alanlarının yıllar içinde azaldığını vurgulayan TMO Genel Müdürü Kemaloğlu, “Birleşmiş Milletlerin Türkiye'ye verdiği, dünyaya belirlediği alan sınırı çerçevesinde üretim yapılıyor. O sebeple Türkiye için haşhaş ekim alanımız belli. 70 bin hektar, alanda ekim yapabiliyoruz" diye konuştu.

“ Haşhaş bitkisi çiftçiye kar getiriyor"

Haşhaşın üreticisine kar getiren bir bitki olduğunu söyleyen Kemaloğlu, TMO'nun garantör alıcı olduğunu ve haşhaş çiftçisinin piyasa sorunu yaşamadığını belirtti.

“ Haşhaşın yüzde 95'ini ihraç ediyoruz"

Türkiye'nin dünyadaki haşhaş ekim alanının yüzde 50'sine sahip olduğunu vurgulayan Kemaloğlu, üretimle esas amacın daha çok dış pazar olduğunu vurguladı. "Bizim içerdeki pazarımız 2 ton, 3 ton gibi daha çok sınırlı bir pazar. Nihayetinde tıbbi ve bitkisel anlamda kimya sanayiinde ve gelişmiş endüstri de kullanıldığından dış pazarlar bu anlamda daha çok talepkar. En büyük pazar Amerika Birleşik Devletleri ve üretimimizin yüzde 95'ini ihraç ediyoruz."

“Dış pazarda üstünlüğümüzü koruyoruz"

Haşhaşın üretici ülkeler arasında bir rekabet olduğuna dikkat çeken Kemaloğlu “bugün baktığımızda haşhaş üretiminde Türkiye'nin rakibi dediğimiz ülkeler Hindistan'ın yanında, Avustralya var, Fransa var, İspanya, Macaristan gibi ülkeler. Oralarda da hem ekim alanları artmış hem üretim artmış. O manada Türkiye'de üretim anlamında bir fazlalık var, dolayısıyla bir rekabet var diyebiliriz." diye konuştu.

“Çiftçi daha kaliteli haşhaş üretebilmek için tohumu TMO'dan almalı"

Haşhaşın kalitesini belirleyen en önemli unsurun morfin değeri olduğunu vurgulayan TMO Genel Müdürü Kemaloğlu, çiftçinin daha kaliteli haşhaş üretebilmesi için morfin oranı yüksek tohumları TMO'dan tedarik etmeleri noktasına özellikle değindi. “Bütün amacımız haşhaştaki morfin değerini yükseltmek. Morfin değerini yükselttiğimiz ölçüde biz morfin ve türevlerini miktar olarak daha fazla üretiyor olacağız."

“Bu yılki avans fiyat: 4.25 lira"

Haşhaşı her yıl avans fiyat açıklayarak aldıklarını belirten Kemaloğlu, bu yılki rakamın 4.25 tl olduğunu sözlerine ekledi. “Haşhaşı her yıl avans fiyat açıklayarak almaya başlıyoruz. Fiyatı tamamen TMO Genel Müdürlüğü belirliyor. Geçen yıl 3.75 tl olan fiyatı bu yıl yüzde 7 olarak artırarak 4.25 liraya çıkardık. Bu da çiftçi için makul, kar getirebilecek bir fiyat demektir. “

Alanında en büyük fabrika; Afyon Alkaloidleri Fabrikası

Haşhaş işleme sürecini yerinde anlatan Afyon Alkaloid Fabrikası Müdürü Nazmi Akın, dünyanın alanında en büyük fabrikası olduğunu belirterek 25 bin ton kuru haşhaş işleyip 100 ton morfin üretme kapasitesine sahip olduğunu söyledi. “Haşhaş kapsülünden üretilen narkotikler ihraç ediliyor, kapsül içindeki tohumlar da ülke ihtiyacını karşıladıktan sonra da büyük oranda ihraç ediliyor. Neredeyse haşhaş kapsülünden elde ettiğimiz ürünlerin ihracından elde ettiğimiz gelir kadar, haşhaş tohumu ihracatından ülkenin bir geliri var. “

AAF İşletme Müdürü Nazmi Akın: haşhaş emek yoğun bir bitki

Haşhaş bitkisinin üretim isteklerine değinen Akın ;“haşhaş bitkisi tek yıllık bir bitki. Özellikle bu bölgede ekim ayında ekiliyor, temmuz ayında hasat ediliyor. Emek yoğun bir ziraati gerektiriyor" dedi.

“Haşhaşın Türkiye ekonomisine katkısı yaklaşık 120 milyon dolar"

Afyon Alkaloidleri Fabrikasının Türkiye ekonomisi için önemli bir kaynak vurgulayan Akın, “bizim fabrikanın ürettiği morfin ve türevlerinin ekonomiye katkısı yıllık 55 – 60 milyon dolar civarında. Haşhaş tohumundan ihracatı da düşünürsek haşhaş bitkisinin ülkemize döviz bazındaki katkısı yaklaşık 100 – 120 milyon dolardır yıllık olarak" şeklinde konuştu.Yorumlar

Toplam 2 Adet Yorum Yapılmış.
04 Kasım 2016, 19:14

AAF

Fabrikanin Durumu icler acısı kamu zihniyeti ile bu isler yürümez eski teknoloji ile üretim olmaz boşuna zararına çalışıyor müdürlerin hepsi eski kafali teknolojiye ve verimli olmaya açık degil niteliksizler fabrika bir An önce özell Devamı..Fabrikanin Durumu icler acısı kamu zihniyeti ile bu isler yürümez eski teknoloji ile üretim olmaz boşuna zararına çalışıyor müdürlerin hepsi eski kafali teknolojiye ve verimli olmaya açık degil niteliksizler fabrika bir An önce özellestirilmeli ...
03 Kasım 2016, 19:59

BOLA-va-DİN
Türkiye'de haşgeş hala ilkel metotlarla üretilmektedir.Ofisin haşhaştan kar ettiğide su götür.Çünkü 1-Ofisin verdiği tohum bizim hava şartlarımıza arada sırada uyum sağlıyor.çok zaman ceviz kadar kelle yapıyor.o zaman gaspçık Devamı..Türkiye'de haşgeş hala ilkel metotlarla üretilmektedir.Ofisin haşhaştan kar ettiğide su götür.Çünkü 1-Ofisin verdiği tohum bizim hava şartlarımıza arada sırada uyum sağlıyor.çok zaman ceviz kadar kelle yapıyor.o zaman gaspçık çıkmıyor.Ama biz yerli tohum ektiğimiz zaman % 90 verim iyi oluyor,Gapçıkta ağır basıyor tohumda .Morfine gelince ben kesemi düşünürüm arkadaş onu fabrika düşünsün.Hala 1970 model fabrikada üretim yapılıyor yapılan yatırımlar "Koca karının makyajı " gibi depo ambar v.b burada bi su arıtma olayı var Brezilya dizileleri gibi ne ihaleler yapıldı,ne müteahhitlernköşe oldu ama sonuç sıfır.Fabrikanın pisliği hala Develi deresine(Ekber gölüne)akıyor.Ama bildiğim kadarıyla Birleşmiş mil.ve ABD para yardımımyapıyor.

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarımsal Kuruluşlar HABERLERİ