Türk Tarım Orman-Sen’den el emeği ücreti açıklaması

Türk Tarım Orman-Sen Genel Başkanı Ahmet Demirci, veteriner uygulama ücretleri ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Demirci, yaptığı açıklamada veteriner uygulama ücretinin bakanlıkça veteriner sınıfı sağlık çalışanlarına yönelik yapılan ulufe bir uygulama olmayıp kanuni dayanağı olan ve bahse konu çalışanlara yönelik kanuni bir hakediş olarak ödendiğini belirtti.


Türk Tarım Orman-Sen’den el emeği ücreti açıklaması

Türk Tarım Orman-Sen Genel Başkanı Ahmet Demirci, açıklamasında şunları kaydetti:

"24 Eylül 2017 tarihinde Ankara'da yapılan ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bakanı Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba'nın başkanlığında, Bakanlık Üst Bürokratları ile Bakanlığa bağlı 81 İl Müdürünün katıldığı;“Genişletilmiş Bakanlık Koordinasyon Toplantısı”yapılmıştır.

Toplantıda yapılan genel değerlendirmelerin yanında, Sayın Fakıbaba tarafından yapılan ve bazı basın organlarına da yansıyan ve “Veteriner Sağlık Hizmetlerinde” görev yapan kamu görevlilerinin aşılama karşılığı almış olduğu “Uygulama Ücreti'nin” kaldırıldığı ile ilgili açıklama, tarafımızca üzüntü ile karşılanmıştır.

Yıllardır sahipsizlikten yakınan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çalışanlarımız henüz göreve yeni atanan Sayın Fakıbaba'dan ekonomik, sosyal, mesleki ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi adına pozitif gelişmeler beklerken, bu haberle beraber kendi kendilerine; “Yağmurdan kaçarken, doluya mı yakalandık?” sorusu sormaya başlamışlardır.

Bahse konu uygulama bakanlıkça veteriner sınıfı sağlık çalışanlarına yönelik yapılan ulufe bir uygulama olmayıp kanuni dayanağı olan ve bahse konu çalışanlara yönelik kanuni bir hakediş olarak ödenmektedir.

50 yıldan fazla bir süredir ödenen ve 5996 Sayılı “VETERİNER HİZMETLERİ, BİTKİ SAĞLIĞI, GIDA VE YEM KANUNU” ile güvence altına alınmış bu hakediş; bahse konu kanunun 14. Maddesinin 3. Fıkrasında açıkça belirtilmiş, ödeme miktarlarına yönelik ise aynı maddenin 4. Fıkrasında, bakanlıkça düzenlenecek yönetmenliğe atıfta bulunulmuştur.

Bahse konu kanunun 14. Maddesi aşağıdaki şekildedir.

Diğer yandan, basından edinilen bilgilere göre, bahse konu uygulama ücretinin kaldırılmasına yönelik Sayın Bakan tarafından yapılan;“Doktor şimdi bıçak parası alıyor mu? Almıyor. Çünkü asıl işi doktorluk. Veteriner hekimler gidiyor aşı yapıyor ve bunun karşılığında da el emeği alıyor. Böyle bir şey var mı? Sen zaten maaşını devletten alıyorsun. Bundan böyle veteriner hekimlerinin üreticiden aldığı el emeğini kaldırıyoruz"değerlendirmesi tamamen bilgi eksikliğinden ve yanlış kıyaslamadan kaynaklanan bir değerlendirmedir.

Yapılan “doktor” kıyaslaması bize göre doğru bir kıyaslama değildir. Her şeyden öte, “doktor bıçak parası” denilen uygulama, yerine başka hakedişler konularak, bir kanun düzenlemesi ile kaldırılmıştır. Buna rağmen bazı devlet sağlık kuruluşlarında illegal yollarla yapılan “bıçak parası” uygulamasının, ilgili birimlerce soruşturmalara konu edildiği ve cezalar verildiği şekli ile basın ve yayın organlarına yansıdığı başta Sayın Bakanımızın malumudur.

Kanuni dayanağı net olan bir uygulamanın ortadan kaldırılmaya çalışılması, veteriner sağlık sınıfında görev yapan bazı arkadaşlarımızı da, Sağlık Bakanlığında yaşandığı şekli ile yeni bir “kayıt dışılığa itme” endişemizi de ortaya çıkarmaktadır.

Diğer yandan Belediye başkanlığı döneminden hatırladığımız ve personelin mali ve sosyal hakları konusunda son derece pozitif yaklaşımlarda bulunan Sayın Bakanın, yapacağı böyle bir hak daraltma işlemi, bilinen pozitif duruşu ile uyuşmamaktadır.

Bahse konu uygulama gerçekleştiğinde, Veteriner sağlık sınıfı personelin moral ve motivasyon anlamında yaşayacağı olumsuzlukların, bakanlığın yapmak zorunda olduğu hayvan sağlığı hizmeti ve aşılama uygulamalarını da mutlaka olumsuz etkileyeceği açık olup, sayın bakanın yine basına yansıyan ifadelerinden “El emeğinin kaldırılmasından dolayı aşı programında bir düşüş olursa hesabını sizden sorarım. Doğrudan görevden alırım. Aşıya gitmeyen veteriner hekimlere de soruşturma açarım" şeklindeki ifadeleri de bize göre sosyal diyalogdan uzak ve çalışanların yanında idarecilerin de moral ve motivasyonu düşürecek nitelikte olduğu değerlendirilmektedir.

Başta Veteriner Sağlık Sınıfı kamu çalışanları olmak üzere, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çalışanları her türlü olumsuz çalışma şartlarına rağmen, gece gündüz demeden, terör tehditlerine aldırmadan, kendi sağlık ve güvenliklerini riske atarak hizmet üretmeye çalışmaktadırlar.

Bunun karşılığı olarak yıllardır talep ettiğimiz, bakanlık çalışanlarına yönelik “TARIM RİSK TAZMİNATI” konusu hala çözülememişken, bunun üzerine bir de uygulama ücreti adı altında kanuni gerekçe ile ödenen bir haktan feragat ettirilmesi, akıl ile izah edilebilir değildir. Ayrıca uygulama parası uygulamasında; “çiftçinin ayağına gitmek” önemli bir gerekçe iken, bu hakkediş ortadan kaldırıldığında, çiftçi aşılanacak hayvanlarını İl ve İlçe Müdürlüklerine mi nakledecektir?

Yukarıda bahsedilen kanuni gerekçelerle uygulama ücreti hakedişinin kaldırılması düşüncesinin sayın bakan tarafından yeniden değerlendirilmelidir. Ayrıca takdiri Sayın Bakana ait olmak üzere; makamını yanlış bilgilendirme ile yanlış yönlendirmeye çalışan ve kanuna aykırı bir uygulama yapmaya azmettiren bürokratya da bürokratlar kimler ise, bir an önce görevden alınması gerekmektedir.

Bu konudaki gelişmeler Sendikamız Genel Merkezince yakinen takip edilmekte olup, bu anlamda hukuksuz bir işlemin gelişmesi durumunda sendikamızca her türlü eylem ve etkinlik ortaya konulacaktır.

Veteriner Sağlık Hizmetleri çalışanlarımıza ve kamuoyuna arz ederiz.

TARIMDAN HABERYorumlar

Toplam 16 Adet Yorum Yapılmış.
28 Eylül 2017, 15:55

iş te bu............

ayşe birben
sayın bakanımızı kutluyorum, artık köhneleşmiş kanunların arkasına sığınarak vatandaşı soyanlara dur diyor, bakanımız bu teşkilatta daha reformlar yapıp bu ülkeyi hayvan ithalatından kurtaracağına bu değişikliği yaparak Devamı..sayın bakanımızı kutluyorum, artık köhneleşmiş kanunların arkasına sığınarak vatandaşı soyanlara dur diyor, bakanımız bu teşkilatta daha reformlar yapıp bu ülkeyi hayvan ithalatından kurtaracağına bu değişikliği yaparak inandım, sonuna kadar bakanımızın yanındayız ve bu durumu yapılan haber çıktılarını alıp sayın Cumhurbaşkanımıza da mektupla gönderdim. Lütfen çıkarlarınız için bu ülkenin bir zamanlar tarım ve hayvancılıkta ihraç eder durumdayken ithal eder duruma gelmesi bu yüzden, çünkü çiftçiyi bu gibi ücret alma, yetkililerin alakasız kalışı dolayısıyla şehre göce yönlendirdiler ülke bu duruma geldi. o kanun maddesini oraya koymak ayıp, hangi yılda çıktığını da yazsanız oraya, bakandan allah razı olsun.............................
28 Eylül 2017, 01:07

RESİM

Hakan BİR
Sizin nesleğinoz ne başkan, baban annen ne iş yapıyor, hiç hayatınnda ahıla girdinmi, hiç eline kazma kürek aldınmı, tavar nedir bilirmisin, bu ülkede bir ağaç diktinmi, toprakla hiç teyennüm yaptınmı, elinin kiri çıksın diye s Devamı..Sizin nesleğinoz ne başkan, baban annen ne iş yapıyor, hiç hayatınnda ahıla girdinmi, hiç eline kazma kürek aldınmı, tavar nedir bilirmisin, bu ülkede bir ağaç diktinmi, toprakla hiç teyennüm yaptınmı, elinin kiri çıksın diye sabun yerine elini toprakla yıkatınmı, ķöyde hıç tezek kokusu hissettinmi ..... bunlardan birini yaşamış olsan böyle konuşmazsın, bu görüşün yanĺış efendi bu ışler hayvancılığı bitirti, sen gel van /başkaleye biz nasıl yaşıyoruz ondan sonra konuş efendi bakan doğruyu yapıyor ben senin yerinde olsam ağlarım,
27 Eylül 2017, 13:57

BAKANIMIZ DOĞRU İŞ YAPTI

Yakup KARA
YEDİ YILLIK VETERİNERİM, KÖYE GİTTİĞİMİZDE ÇİFTÇİDEN BU PARAYI TALEP EDERKEN ACİZ DURUMA DÜŞÜYORDUK, ÖYLE KÖYLÜLER GÖRDÜM ADAM BU PARAYI VERİRKEN ALLAH BELANIZI VERSİN DİYENLERİ DE, BAZI KÖYLÜLER İNANIN HAYVANINI KÜPELE Devamı..YEDİ YILLIK VETERİNERİM, KÖYE GİTTİĞİMİZDE ÇİFTÇİDEN BU PARAYI TALEP EDERKEN ACİZ DURUMA DÜŞÜYORDUK, ÖYLE KÖYLÜLER GÖRDÜM ADAM BU PARAYI VERİRKEN ALLAH BELANIZI VERSİN DİYENLERİ DE, BAZI KÖYLÜLER İNANIN HAYVANINI KÜPELETTİRMEYİP KAÇAK YOLLARA KESTİRİP PİYASAYA SÜRÜYOR BU BAKANLIĞIMIZIN KAYIT ALTINA ALMA İŞLEMİNİ SAĞLIKLI YÜRÜMESİNE ENGEL OLUYOR, BİR GÜN ŞIRNAK'IN KÖYÜNDE 70 TANE HAYVAN KÜPELETİK MAKBUZ EL EMEĞİ MAKBUZU KESTİK KÖYLÜ HANIMINA PARAYI ÖDEMEK İÇİN SANDIKTAN PARA İSTEDİ KADINCAĞIZ 5 TL GETİRDİ BİZ MAKBUZUNDAKİ BEDEL OLMADIĞINI SÖYLETİK KADIN BAŞKA PARAMIZ YOK DEDİĞİNDE İÇİM YANDI, AKLIMA ANNEM BABAM GELDİ VE O TARİHTEN SONRA ZORUNLU OLMADIKÇA KÜPELEMEYE ÇIKMADIM. BENCE SENDİKA BAŞKANIMIZ AYNANIN DİĞER YÜZÜNDEN KÖYLÜYE BAK
27 Eylül 2017, 11:41

boş

metin gür
editör neden diğer yorumları yayınlamıyorsun, sende o cenaptanmısın
27 Eylül 2017, 10:23

istifa et

yeliz sağır
başkanım ben bu sendikaya üyeyim ve ziraat mühendisiyim, veterinerlerin ortalama aylık geliri maaş, harcırah, el emeği yaklaşık 7.500 tl bu gün hakkari de şehit düşen astsubayın maaşı 5.000 tl. adam can veriyor sen neyin derdindesin, Devamı..başkanım ben bu sendikaya üyeyim ve ziraat mühendisiyim, veterinerlerin ortalama aylık geliri maaş, harcırah, el emeği yaklaşık 7.500 tl bu gün hakkari de şehit düşen astsubayın maaşı 5.000 tl. adam can veriyor sen neyin derdindesin, alınan para doğru değil bu ücret senin babandan alınsa aynı konumda o zaman farklı çıv aklarsın, bence ülkemizi ve vatandaşı düşünmek lazım, evet bizim sendika anlayışımız vatan ve millet için senin yaptığın şu anda emeği haksız alınan millet değil, aidat almak için veterinerler adaletli olmadığın için bu sendikadan bu gün itibarıyla istifa ediyorum lütfen sende o erdemliği göster istifa et, benim vatan millet anlayışım sizinle uyuşmuyor ve senin benim savunma hakkın yok işte ben istifa ederek senden bu hakkı
27 Eylül 2017, 10:13

bakan haklı

ayşe doğru
yıllar önce çıkmış kanunu yazma başkan, bu gibi uygulamalardan dolayı hayvan ithal duruma düştü bu ülke, bak dostum ben ağrı da veterinerim o parayı çiftçiden alırken biz sadaka dileniyor muaammelesi görüyoruz, gel sen köyde 10 h Devamı..yıllar önce çıkmış kanunu yazma başkan, bu gibi uygulamalardan dolayı hayvan ithal duruma düştü bu ülke, bak dostum ben ağrı da veterinerim o parayı çiftçiden alırken biz sadaka dileniyor muaammelesi görüyoruz, gel sen köyde 10 hayvan küpe yaptıracak çitfçiden o parayı alırken gör bir veteriner ben ahlakı bulmuyorum, zaten devlet aracı ile gidip harcırağımı alıyorum, bu işi bakanımız iyi temizledi sizler oradan burayı yanlış görüyorsunuz hatta bu sendikadan bile istifa edeceğim böyle giderse doğruya doğru demek lazım
27 Eylül 2017, 09:57

AKdeniz
Mülakatın kaldırılması için daha fazla emek harcayın Ahmet Başkanım. Mülakat bitmezse paralel yapı bitmez, kamuda zulüm bitmez.
27 Eylül 2017, 00:17

Brnce yanlış

Güler han
Bu kanunlar eskimiş, uygulama yanlış bu sektörü devlet harekete geçirmeye uğraşıyor birileri ücret almakla geriletip avrupa, vb ulkelerden hayvan ithal ediyoruz , bakanımız doğruyu yaptı, üretimi canlandırmak adına et bu gün 60 tl i Devamı..Bu kanunlar eskimiş, uygulama yanlış bu sektörü devlet harekete geçirmeye uğraşıyor birileri ücret almakla geriletip avrupa, vb ulkelerden hayvan ithal ediyoruz , bakanımız doğruyu yaptı, üretimi canlandırmak adına et bu gün 60 tl ise üretici girdilerinden, bir şu yorumları okutum çiftçi isyanlarda . Doğru bu çiftçi koýlü yoksa veterinere ne ihtiýaç olur, bence halkın yanında olmak bu durumda Allah katında en dogrusu, bence sendika siz haksız yere ses çıkartıyorsun? sizi yanĺışın içeŕisindesiniz,
26 Eylül 2017, 23:56

Hirsızlık

Deniz tokatlı
Bakan haklı, maas aliyorlar devletin arabasını kullan ben bokun icinde yatacâğım bok kazıyom aşı küpe parası ödeyeyim? sen ne ış yapiyonda konüşuyon ankara da çaĺışmadan yiyon, hem devletten hem sendikadan doğru bizde eksi 25 d Devamı..Bakan haklı, maas aliyorlar devletin arabasını kullan ben bokun icinde yatacâğım bok kazıyom aşı küpe parası ödeyeyim? sen ne ış yapiyonda konüşuyon ankara da çaĺışmadan yiyon, hem devletten hem sendikadan doğru bizde eksi 25 derecede hayvan besliyom öyle yaşiyörum, bu ağřılı herkesi ćalıyorsunuz sizde öyle yaşıyorsun, tabiki hayvan ithal edilir emeklerimizi caldıkları ićin böyle biz yetıştirmekten vaz geçtik ülkede hayvan kalmadı et fiyatları 70 lira oldu, git iyi düşün öylé konuş efendi, bakan en doğrusunu yaptı hırsızlıgı ortadan yok etti,
26 Eylül 2017, 23:43

Tüh size

Aydın yumak
Benim ekmek paramı savun başkan, vetrinerin değil millet sevdan bu mu senin, o maas aliyor ben ise tezek yakarak geciniyorum Kars gibi yerde, bakanbeyden Allah bin gere razı olsun , sen git ankarada yat radan konuş buraya gelde konuş, oğlumu s Devamı..Benim ekmek paramı savun başkan, vetrinerin değil millet sevdan bu mu senin, o maas aliyor ben ise tezek yakarak geciniyorum Kars gibi yerde, bakanbeyden Allah bin gere razı olsun , sen git ankarada yat radan konuş buraya gelde konuş, oğlumu sırtıma alarak kışin okula gétiriyorum parasızlıktan, utan benim paramı yemeye

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarımsal Kuruluşlar HABERLERİ