TMO'dan fındık satışlarıyla ilgili açıklama!

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), fındık satışlarında satış usulüne ilişkin kriterlerin belirlenmediği ve randıman analizi sırasında oynamalar yapıldığı yönündeki iddialar üzerine yazılı bir açıklama yaptı.

TMO'dan fındık satışlarıyla ilgili açıklama!

TMO'dan yapılan açıklamada, "fındık alımlarında randıman tayini için üreticinin her çuvalından numune alınmakta ve yapılan analize göre fiyat belirlenmektedir. Bu kapsamda 70 bin üreticinin her birinin fındığı satın alınırken her çuvalından numune alınmış, randımana bağlı olarak fiyat belirlenmiştir" denildi.

Yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

"Fındık alımlarında randıman tayini için üreticinin her çuvalından numune alınmakta ve yapılan analize göre fiyat belirlenmektedir. Bu kapsamda 70 bin üreticinin her birinin fındığı satın alınırken her çuvalından numune alınmış, randımana bağlı olarak fiyat belirlenmiştir.

Fındıkta her randımana göre fiziki olarak ayrı ayrı depolama imkanı bulunmadığından aynı depoda randıman aralığı % 40 ile % 60 arasındaki fındıklar bulunabilmektedir. Dolayısıyla fındık satışlarında da alım usulündeki gibi her bir çuvaldan alınan numunelerle randıman tespiti gerekmektedir.

Alım için usul ve esaslar olduğu gibi satış için de iddia edilenlerin aksine satış usul ve esasları yayımlanmıştır.

Fındığın satışı için kamuoyu ve sektör bilgilendirilmiştir.

Satış işlemi sırasında her kamyon için üç ayrı analiz (randıman) yapılmaktadır.

Satış işlemleri 6 kişilik komisyon tarafından yürütülmekte, analiz tutanağı 4 personel tarafından imza altına alınmaktadır. (Ekip Şefi, Eksper, Depo Memuru, Tartı Memuru)

Analiz aşamasında alıcı da randıman tespitini görebilmekte, sonuç evrakları alıcı tarafından da imzalanmaktadır.

Satış ve analiz süreçleri, şeffaf şekilde yapılmakta olup takip etmek isteyen herkese açıktır.

Depolarımızın iç - dış mekânı ve randıman analiz odaları sürekli olarak kamera ile izlenmekte ve bu görüntüler kayıt altına alınmaktadır.

Satış için bütün depolarımızdan numune alınmakta olup bugüne kadar 27 firma tarafından 1.500 kg numune alınmıştır. Dolayısıyla depolarımızdaki fındığın randıman kriterleri ve değerleri bütün sektör tarafından bilinir kılınmıştır.

ØBugüne kadar yapılan satışlar ile tasfiye edilen depolarda alım randıman değerleri ile satış randıman değerlerinin uyumlu olduğu tespit edilmiştir.

Ayrıca Genel Müdürlükten oluşturulan ikişer kişilik ekip periyodik kontroller için görevlendirilmiştir. Yine bu kapsamda Kurumumuz Teftiş Kurulundan müfettişlerimiz ve Kontrolörlerimiz gerekli incelemeleri yürütmektedir.

Kurumumuz bugüne kadar olduğu gibi her görevi şeffaflıkla yerine getirerek tüm paydaşları bilgilendirmektedir. Bu kapsamda bilgi ve belge isteyenlere her türlü kolaylık sağlanacaktır.

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 4 Adet Yorum Yapılmış.
09 Mart 2018, 22:33

az daha calis kpss

nitelikli
Kpss ile ise girmeyi dusunmezmisin
09 Mart 2018, 19:05

Tarım bakanı Ali Babacan olsun.
09 Mart 2018, 00:19

Fındık’a destek olurken

Üretici
Sayın İsmail Kemaloğlunun fındığa verdiği önem ve desteği bilmeyen yoktur. Her konuda şeffaf olan tmo yu bu şekilde zan altın bırakmak bence doğru değil
08 Mart 2018, 20:56

Soruyor

NİTEKLI
TMO ELIMIZDE KADROLU IDADE KARARI VAR BIZLERE TAZMINAT VERİP YERIMIZE AYNI ŞARTLARDA ELEMAN VE MAHKEMEYE VERMEYEN BIZLE BERABER ÇIKARILAN 22 ĶİŞI AFYON TMO İŞE BAŞLADI BUNU DA ACIKSIN HAKSIZ FES YÜZÜNDEN IŞE IDADE TAZMINAT LARI VE ESKIYE Devamı..TMO ELIMIZDE KADROLU IDADE KARARI VAR BIZLERE TAZMINAT VERİP YERIMIZE AYNI ŞARTLARDA ELEMAN VE MAHKEMEYE VERMEYEN BIZLE BERABER ÇIKARILAN 22 ĶİŞI AFYON TMO İŞE BAŞLADI BUNU DA ACIKSIN HAKSIZ FES YÜZÜNDEN IŞE IDADE TAZMINAT LARI VE ESKIYE DÖNÜK MAAŞ FARKININ HESABINI AÇIKLASINLAR

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarımsal Kuruluşlar HABERLERİ