TMO’dan buğday hamlesi

Toprak Mahsulleri Ofisi'nden (TMO) buğday hamlesi geldi. Dünyada ve Türkiye'de buğday üretiminde azalmalar yaşandığına dikkat çeken TMO, buğday piyasalarının istikrarı için her türlü önlemin alındığını duyurdu.

TMO’dan buğday hamlesi

TMO'dan yapılan açıklamada, dünya buğday üretiminin 2018 yılında 42 milyon ton azalışla 716 milyon tona, tüketimi ise 2 milyon ton azalışla 734 milyon tona düştüğü ve fiyatlarda geçen yıla göre yüzde 30'a varan artışlar yaşandığı kaydedildi.

TÜKETİMİ KARŞILIYOR

Açıklamanın devamında, “Ancak yine de dünyada hâlihazırda devir stoklarıyla birlikte yaklaşık 850 milyon ton buğday bulunmaktadır. TÜİK verilerine göre 2018 yılında ülkemiz buğday üretiminin geçen yıla göre yüzde 2 azalışla 21 milyon ton civarında olacağı tahmin edilmektedir. Buğday tüketimimizin 19 milyon ton seviyelerinde olduğu dikkate alındığında üretimimizin yurt içi tüketimi karşıladığı görülmektedir. Ancak hasat döneminde bazı bölgelerde iklimsel şartların kalitede bir miktar kayba sebep olması, son dönemde yurt dışı piyasalarda ve döviz kurunda yaşanan spekülatif yükseliş nedenleriyle yurt içi piyasalarda fiyat artışları gözlenmiştir" denildi.

EKİM SONUNDA GEÇERLİ OLACAK

Açıklamada, “TMO, 2018 hasat döneminde 2,3 milyon ton buğday alımı gerçekleştirmiş; önceki yıldan devreden stoklarla birlikte toplam buğday stoku 3,5 milyon tona ulaşmıştır. Ağustos ayı başında piyasalarda gözlenen fiyat artışları dikkate alınarak sektörün ham madde tedarikinde sıkıntı yaşamaması amacıyla TMO, buğday stoklarını 09 Ağustos 2018 tarihinden itibaren satışa sunmuş olup TMO satış fiyatları ekim ayı sonuna kadar geçerli olacaktır" ifadeleri yer aldı.

“Bu kapsamda satış fiyatları;

* Makarnalık buğdayda 1.160 TL/Ton,

* Ekmeklik buğdayda 1.100 TL/Tondur.

Açıklamanın sonunda, şu ifadeler yer aldı:

“TMO tarafından iç ve dış hububat piyasaları yakından takip edilmekte olup gerektiğinde stoklar takviye edilerek iç satışlara kesintisiz devam edilecek. TMO stokları da dikkate alındığında ülke genelinde buğday arzı yönüyle endişeye mahal verecek bir durum söz konusu değildir."

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 2 Adet Yorum Yapılmış.
07 Eylül 2018, 12:02

Tekirdağ
Trakya’da bu yıl buğday üretimi düşük fiyatın yükselmesini bekliyoruz zararımız azalsın diye ofis fiyatı düşürüyor.Yazık çiftçinın kara gün dostu ,Gübre 3000 TL olmuş Mazot 6 küsür biz neyspacaz Bari buğdayımızı Ofise h Devamı..Trakya’da bu yıl buğday üretimi düşük fiyatın yükselmesini bekliyoruz zararımız azalsın diye ofis fiyatı düşürüyor.Yazık çiftçinın kara gün dostu ,Gübre 3000 TL olmuş Mazot 6 küsür biz neyspacaz Bari buğdayımızı Ofise hibe edelim.Sonra Trakya niye oy vermiyor bize diyorlar.
06 Eylül 2018, 14:20

Soruyor

Vatandaş
TMO eski genel müdürü ismail kemaloglu elinde mahkeme kararı olmasına rağmen hakkını arayan ve kadrolu iadde kararı var mahkemeye vermeden Afyon Da 25 kişiyi temizlik adı altında ise BASLATTIN hakkını arayan yaklaşık 6 7 trilyon yakı Devamı..TMO eski genel müdürü ismail kemaloglu elinde mahkeme kararı olmasına rağmen hakkını arayan ve kadrolu iadde kararı var mahkemeye vermeden Afyon Da 25 kişiyi temizlik adı altında ise BASLATTIN hakkını arayan yaklaşık 6 7 trilyon yakın TÜH BITMEMIS YETIMIN HAKKI VAR bu hatalarda TMO ZARARA uğrattın bu paranın hesabını ve bu kadar kişinin ÇOLUK ÇOCUĞUNUZ geleceği kendi paran ile değil bizden kesilen paralarla ödettin ve memur ile maaş farkı davaları acilacak bu kadar paranın hesabını şimdi vermezsen AGİRETTE vereceksin TMO sanada kalmadı hiç kimse bir şey götürmüyor ahirete ama sen kul hakkı görüyorsun allah büyük bu kadar insanın vebali çıkar senden saygilarla

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarımsal Kuruluşlar HABERLERİ