TKDK: Hibe desteklerinden kesinti yapılmıyor!

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), kurum tarafından verilen hibe desteklerinden kesinti yapıldığı yönündeki iddiaların doğru olmadığını belirtti.

TKDK: Hibe desteklerinden kesinti yapılmıyor!

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu aracılığıyla çiftçiye verilen destekleme ödemesinden hayvancılık ile uğraşanlardan yüzde 2, bitkisel tarım yapanlardan ise yüzde 4 kesinti yapıldığını iddia etmişti. TKDK, konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

"Söz konusu haberlerde yer alan “… Hayvancılık ile uğraşanlardan % 2, bitkisel tarım yapanlardan ise % 4 kesinti yapılıyor…" şeklindeki ifadeler gerçekle örtüşmemektedir.

Zira Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından kullanılmakta olan Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma bileşeni (IPARD) kapsamında “faydalanıcı" olarak tanımladığımız yatırımcılarımızın projelerinde almaya hak kazandıkları hibe tutarlarının tamamı her hangi bir kesinti yapılmaksızın kendilerine ödenmektedir.

Bu hususta devletimiz ile AB arasında imzalanan anlaşmalar çerçevesinde IPARD kapsamındaki hibelerin tamamı; gelir vergisi, stopaj, KDV ve yurt dışından ithal edilecek olan makine ekipmanlar ise Gümrük Vergisinden muaftır.

Ülkemizde bu güne kadar IPARD kapsamında yaklaşık 9 milyar liralık yatırım tutarına sahip 12 Binden fazla proje için 3,5 milyar liralık hibe sağlayarak yaklaşık 60 Bin istihdama imkân sağlayan kurumumuz, her zaman olduğu gibi, aynı hassasiyetle ülkemiz yatırımcılarının hak ve menfaatlerini ön planda tutarak ve uluslararası sorumluluklarının bilinci içinde çalışmalarına devam etmektedir."

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 3 Adet Yorum Yapılmış.
06 Eylül 2018, 19:21

İnsanlarla alay etmeyin

Hüseyin
Tkdk sana laf atan olmadı yüzde 2 kesinti süt desteklemesi tazminat ödemeleri gibi kısımlarda deftere tabi olsan bile yapılıyor üzerine alıp gündem değiştirme çaban çok anlamsız
06 Eylül 2018, 19:17

KESİNTİ VAR

Osman Türkman
Şahıs işletmelerinde alınan hibeden yaklaşık %8 cıvarında kesinti yapılıyor, ancak limited ve anonim şirketlerde kesinti yapılmıyor.
05 Eylül 2018, 22:49

Anlamsız

Tokatlı
Kesinti olmasa ne fayda projeler onaylandı 18 bin lira olan römork 26 bin lira olmuş işine gelirse diyor anlaştığımız tarım market kim nasıl alacak.? marketleri beyaz eşyacılar kontrol eden maliye görevlileri birazda buralara baksın me Devamı..Kesinti olmasa ne fayda projeler onaylandı 18 bin lira olan römork 26 bin lira olmuş işine gelirse diyor anlaştığımız tarım market kim nasıl alacak.? marketleri beyaz eşyacılar kontrol eden maliye görevlileri birazda buralara baksın mesela tarım Kredi kooperatifleri ne de

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarımsal Kuruluşlar HABERLERİ